Na czym polega terapia psychodynamiczna i ile trwa?
Psychoterapia bywa nieocenionym wsparciem w sytuacjach, gdy zmagamy się z trudnymi emocjami, kryzysami życiowymi, zaburzeniami psychicznymi czy długotrwałym stresem. Pomaga radzić sobie z lękiem, depresją, problemami w relacjach, niską samooceną czy traumatycznymi przeżyciami. Kluczem do prawidłowego przebiegu i osiągnięcia celu terapeutycznego jest wybór odpowiedniego nurtu psychoterapii. Za jeden z bardzo skutecznych uznaje się terapię psychodynamiczną.
Terapia psychodynamiczna koncentruje się na odkrywaniu nieświadomych procesów wpływających na ludzkie emocje i zachowania. Opiera się na założeniu, że bieżące problemy często mają korzenie w doświadczeniach z przeszłości, zwłaszcza z dzieciństwa. Sprawdź, czym jest terapia psychodynamiczna, jak długo zazwyczaj trwa cały proces oraz jakie cele można osiągnąć, pracując z terapeutą w nurcie psychodynamicznym.
Z artykułu dowiesz się:
- Na czym polega psychoterapia psychodynamiczna?
- Jakie są etapy psychoterapii psychodynamicznej?
- Co jest celem terapii psychodynamicznej?
Terapia psychodynamiczna – na czym polega i jak długo trwa?
Psychoterapia psychodynamiczna to jedna z metod pracy z osobami, które cierpią z powodu różnego rodzaju problemów psychicznych. Wywodzi się ona z psychoanalizy i jest zbliżona do terapii psychoanalitycznej, zapoczątkowanej przez Sigmunda Freuda. Zakłada, że ludzkie emocje, reakcje i zachowania są kształtowane przez wewnętrzne konflikty, często wynikające z nieuświadomionych pragnień i doświadczeń z przeszłości. To właśnie te ukryte mechanizmy mogą prowadzić do lęku, depresji czy innych trudności emocjonalnych.
Terapia ta pomaga pacjentowi zrozumieć, w jaki sposób przeszłe doświadczenia kształtują jego obecne życie oraz relacje z innymi. Stopniowo zaczyna on zauważać, jak nieświadome wzorce myślenia, zachowania i wykształcone mechanizmy obronne wpływają na jego codzienne funkcjonowanie.
W całym procesie terapii psychodynamicznej bardzo ważna jest relacja z terapeutą. Dzięki dialogowi i interpretacji przeżyć, wyobrażeń oraz myśli, terapeuta psychodynamiczny szuka razem z pacjentem nowego rozumienia utartych schematów działania i ich motywów. Nie doradza jednak i nie podsuwa gotowych wzorców i rozwiązań. Towarzyszy mu podczas przywoływania różnych przeżyć psychicznych z przeszłości i wspiera w rozwiązaniu nieświadomych konfliktów. Daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu zarówno w czasie powracania do traumatycznych zdarzeń, jak i wprowadzania korzystnych zmian w życiu.
Dzięki ujawnieniu i przepracowaniu trudnych wątków z przeszłości, osoba ta ma szansę lepiej zrozumieć motywację swojego postępowania w różnych sytuacjach. W ten sposób może poprawić swoje samopoczucie, ogólny stan psychiczny i budować prawidłowe relacje z innymi osobami.
Długość terapii psychodynamicznej zależy od wielu czynników, takich jak chociażby rodzaj i stopień złożoności problemów czy możliwości pacjenta w zakresie pracy nad sobą. W przeciwieństwie do terapii krótkoterminowych (np. terapii poznawczo-behawioralnej), terapia psychodynamiczna często trwa dłużej – od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Sesje zazwyczaj odbywają się 1-2 razy w tygodniu.
Psychoterapia psychodynamiczna – kto może z niej skorzystać?
Terapia psychodynamiczna pomaga pacjentom, którzy cierpią z powodu zaburzeń osobowości, nastroju, zaburzeń odżywiania, lękowych oraz syndromu stresu pourazowego (PTSD). Podejście psychodynamiczne stosuje się także u osób z uzależnieniami, zachowaniami obsesyjno-kompulsyjnymi czy osobowością borderline.
W niektórych przypadkach pomaga również uporać się z depresją. Zazwyczaj w takich sytuacjach jednocześnie prowadzona jest farmakoterapia pod opieką lekarza psychiatry. Połączenie stosowania leków z psychoterapią może znacznie poprawić jakość funkcjonowania pacjenta na co dzień i w relacjach społecznych.
Leczenie w podejściu psychodynamicznym mogą rozważyć także osoby, które doświadczyły traumatycznych przeżyć, takich jak:
- śmierć rodziców lub innych bliskich osób,
- porzucenie przez rodziców lub opiekunów,
- alkoholizm rodziców lub opiekunów,
- molestowanie seksualne.
Terapia psychodynamiczna – etapy
Terapia psychodynamiczna to długotrwały proces, który składa się z kilku etapów. Chociaż każda relacja pacjent-terapeuta jest unikalna, to jednak poszczególne fazy są wspólne dla pracy w nurcie psychodynamicznym. Wyróżnia się:
- etap diagnostyczny (początkowy) – terapeuta stara się stworzyć pacjentowi jak najlepsze warunki do mówienia o trudnych, traumatycznych przeżyciach i pracy nad sobą. Diagnozuje również główny problem psychiczny i wspólnie z pacjentem określają cele terapii.
- etap eksploracji i identyfikacji – analiza skojarzeń, myśli snów, a także przenoszenia uczuć wobec ważnych bliskich z dzieciństwa na innych lub terapeutę. Pacjent uczy się rozumieć, jak przeszłość i trudne wydarzenia wpłynęły na jego obecne sposoby działania.
- etap żałoby – przeżywanie sytuacji, gdy stopniowo burzą się budowane dotychczas obrazy innych. Pacjent zaczyna rozumieć, że były one nierealistyczne, co często wiąże się z silnymi emocjami.
- etap pracy nad zmianą – pacjent zauważa swoje problemy i rozumie, skąd się biorą. Stara się radzić sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami w inny sposób, co jest zdrowsze dla jego psychiki.
- etap końcowy – pacjent wraz z terapeutą podsumowują wypracowane zmiany i omawiają co robić dalej, aby utrzymać osiągnięte rezultaty.
W niektórych przypadkach terapeuci spotykają się z pacjentami jeszcze po zakończeniu procesu terapii, aby zapewnić im wsparcie. Są to jednak dużo rzadsze sesje, niż w przypadku terapii psychodynamicznej.
Jaki jest cel terapii psychodynamicznej?
Jak w przypadku każdej terapii, praca w nurcie psychodynamicznym ma poprawić samopoczucie oraz funkcjonowanie pacjenta na co dzień. Terapia psychodynamiczna koncentruje się na odkrywaniu źródeł wewnętrznych konfliktów, często zakorzenionych w dzieciństwie, które mogą manifestować się jako lęk, depresja, problemy w związkach czy inne trudności emocjonalne. Często dotyczą one relacji z ważnymi osobami z przeszłości, których wzorce pacjent przenosi do dorosłego życia, nieświadomie odtwarzając je w codziennych sytuacjach.
Ostatecznym celem terapii psychodynamicznej jest nie tylko zmniejszenie objawów psychicznych, ale także zwiększenie świadomości pacjenta na temat mechanizmów, którym podlegają jego działania. Pacjent uczy się rozpoznawać swoje prawdziwe potrzeby, lepiej rozumieć siebie i swoje reakcje, co z kolei prowadzi do bardziej satysfakcjonującego i świadomego życia. Terapia ta dąży do głębokiej, trwałej zmiany osobowości, a nie jedynie do tymczasowego złagodzenia objawów.
Warto jednak wiedzieć, że szczegółowy cel terapii zawsze ustalany jest indywidualnie w zależności od tego, czy u pacjenta występują zaburzenia osobowości, odżywiania, lękowe czy doświadcza stresu pourazowego. Na koniec terapii następuje podsumowanie i ocena tego, czy określony na początku cel został ostatecznie zrealizowany.
Podsumowanie
Terapia psychodynamiczna to jedna z najskuteczniejszych form pracy z osobami, które potrzebują wsparcia w swoich problemach psychicznych. Jeśli rozważasz rozpoczęcie psychoterapii, porozmawiaj ze specjalistą w tej dziedzinie, aby dowiedzieć się, który nurt będzie najlepszy w Twojej sytuacji.
Źródła:
- Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, Psychoterapia, https://pacjent.gov.pl/artykul/psychoterapia (dostęp: 11.09.2024 r.).
- F. Leichsenring, W. Hiller, M. Weissberg i in., Cognitive-behavioral therapy and psychodynamic psychotherapy: Techniques, efficacy, and indications, „American Journal of Psychotherapy” 2006, vol. 60, nr 3, s. 233-59.
- S. Ge, P. L. Hewitt, S. Mikail i in., Pathological Narcissism’s Impact on Psychodynamic Group Therapy for Perfectionism „Psychotherapy: Theory/Research/Practice/Training” 2024, t. 61, nr 3, s. 234-240.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [07.03.2025]