Na co pomaga maść cynkowa? Poznaj jej zastosowania!
Tlenek cynku to składnik o wszechstronnym działaniu, często wykorzystywany w pielęgnacji skóry ze względu na swoje właściwości łagodzące, przeciwzapalne i ochronne. Znany jest przede wszystkim z działania przeciwsłonecznego, ponieważ tworzy barierę na powierzchni skóry, chroniąc ją przed szkodliwym promieniowaniem UV. Oprócz tego tlenek cynku świetnie sprawdza się w leczeniu podrażnień, otarć i trądziku. Przyspiesza też gojenie się drobnych ran i zmian skórnych.
Tlenek cynku jest głównym składnikiem aktywnym maści cynkowej. Ma ona działanie przeciwzapalne, przyspiesza regenerację i chroni skórę przed podrażnieniami. Ma wszechstronne zastosowanie, m.in. w leczeniu oparzeń i łagodzeniu podrażnień pieluszkowych u niemowląt. Sprawdź, jakie właściwości wykazuje maść cynkowa i w jaki sposób możesz ją wykorzystać w swojej codziennej pielęgnacji.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest i jak działa lek – maść cynkowa?
- Jakie właściwości wykazuje tlenek cynku?
- Jak można stosować maść cynkową?
- W jakich przypadkach nie powinno się stosować maści cynkowej?
Co to jest i jak działa maść cynkowa?
Maść cynkowa to preparat do stosowania miejscowego, który od wielu lat ceniony jest jako środek do pielęgnacji i leczenia różnych problemów skórnych. Ma zazwyczaj krótki i prosty skład – substancją czynną leku jest tlenek cynku, a pomocniczą wazelina hydrofilowa.
Tlenek cynku to związek chemiczny o właściwościach przeciwzapalnych, ściągających i ochronnych. Tworzy na powierzchni skóry niewidzialną barierę ochronną, która zabezpiecza przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, bakterie i drażniące substancje chemiczne. Dzięki temu maść cynkowa może być stosowana zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce różnych dolegliwości skórnych, od podrażnień po choroby dermatologiczne.
Pacjenci oprócz działania, cenią sobie również łatwą dostępność i niski koszt leku. Maść cynkowa dostępna jest w aptekach bez recepty. Kupisz ją w niewielkich tubkach (najczęściej o pojemności 20 g) za zaledwie kilka złotych. Warto mieć ją w swojej apteczce ze względu na możliwość wszechstronnego zastosowania w różnych sytuacjach.
Jakie właściwości wykazuje maść cynkowa?
Składnik aktywny maści, czyli tlenek cynku wykazuje wielokierunkowe działanie na skórę. Przede wszystkim ma właściwości ściągające, dzięki czemu doskonale sprawdza się w leczeniu trądziku, niektórych rodzajów wysypki i podrażnień. Łagodzi stany zapalne, przyspiesza zdrowienie i regenerację komórek skóry.
Tlenek cynku działa również wysuszająco, co pomaga w leczeniu wysiękowych zmian skórnych, takich jak oparzenia czy odparzenia. Zapobiega utrzymywaniu się nadmiernej wilgoci w okolicy rany, co sprzyja jej szybszemu gojeniu i zmniejsza ryzyko rozwoju zakażenia.
Związek ten ma także właściwości antybakteryjne, dlatego może działać jako środek antyseptyczny. Hamuje namnażanie się drobnoustrojów na powierzchni skóry, chroniąc ją tym samym przed infekcjami i powstawaniem niedoskonałości. Maść stosowana na drobne zadrapania pomaga utrzymać je w czystości i zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi.
5 zastosowań maści cynkowej
Maść cynkowa to preparat o wielu możliwościach zastosowania. Jak można wykorzystać jej dobroczynne działanie na skórę? Oto 5 sytuacji, w których może Ci się przydać maść z tlenkiem cynku! Sprawdź nasze wskazówki dla Ciebie oraz Twoich bliskich:
Maść cynkowa na podrażnienia i otarcia naskórka
Maść cynkowa nie tylko leczy istniejące dolegliwości skórne, ale również zapobiega niektórym z nich. Stosowanie jej na skórę narażoną na otarcia pozwala zapobiec ich powstawaniu. Możesz aplikować ją na miejsca, w których naskórek ociera się o odzież, buty lub pasy bagażu. W takich sytuacjach warto nakładać maść codziennie, aby ochronić skórę przed uszkodzeniami.
Maść cynkowa na pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt
Maść cynkowa jest również niezastąpiona w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt. W tej sytuacji działa jako bariera ochronna, która zapobiega podrażnieniom i stanom zapalnym wywołanym przez wilgoć oraz kontakt z moczem i kałem. Tlenek cynku tworzy na skórze dziecka niewidzialny film, który chroni ją przed odparzeniami, a także łagodzi już istniejące i przyspiesza gojenie.
Maść cynkowa na trądzik
Przeciwzapalne i wysuszające działanie maści pozwala zmniejszyć widoczność wyprysków, ogranicza rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian skórnych oraz wspomaga proces gojenia. Regularne stosowanie maści cynkowej na trądzik może łagodzić stany zapalne oraz zapobiegać powstawaniu nowych niedoskonałości. Nanoś cienką warstwę maści punktowo na chorobowo zmienione powierzchnie skóry, o ile lekarz nie zalecił inaczej.
Maść cynkowa na oparzenia
Maść cynkową można stosować także na oparzenia słoneczne oraz drobne oparzenia termiczne. Tlenek cynku wykazuje właściwości łagodzące i przyspiesza regenerację skóry. Zmniejsza również pieczenie i ból związany z oparzeniem, a także tworzy barierę ochronną, która zapobiega dalszym uszkodzeniom naskórka.
Maść cynkowa na opryszczkę
Maść cynkowa doskonale sprawdza się jako alternatywa dla drogich produktów na opryszczkę. Można ją stosować miejscowo w łagodnych stanach zapalnych skóry, ponieważ zmniejsza uczucie swędzenia i przyspiesza wysychanie zmiany chorobowej.
Przeciwwskazania do stosowania maści cynkowej
Maść cynkowa jest uważana za bezpieczny produkt, który może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i u niemowląt. Mogą po nią sięgać także posiadacze cery wrażliwej, ponieważ tlenek cynku nie jest toksyczny i nie powoduje podrażnień. Nie powinna być jednak stosowana na uszkodzoną skórę.
Jednak jak każdy preparat, maść cynkowa może w rzadkich przypadkach wywoływać reakcje alergiczne. U niektórych osób pojawia się zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie w miejscu aplikacji. W przypadku wystąpienia takich objawów należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem.
Maści cynkowej nie powinno się stosować w ostrych stanach zapalnych skóry. Jeśli występują u Ciebie dermatozy, skonsultuj się z dermatologiem lub farmaceutą przed zastosowaniem maści. Jeżeli jednocześnie przyjmujesz jakieś inne leki, należy powiedzieć lekarzowi co to za preparaty. Dzięki temu dowiesz się czy substancje w nich zawarte nie wchodzą w interakcję z tlenkiem cynku.
Należy przerwać stosowanie maści, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym także wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce dołączonej przez producenta leku.
Podsumowanie
Maść cynkowa to lek do stosowania miejscowego na skórę. Wykazuje wiele dobroczynnych właściwości – wysusza zmiany skórne, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, a także zmniejsza uporczywe uczucie swędzenia oraz pieczenia. Może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i u niemowląt na pieluszkowe odparzenia naskórka. Ma działanie antybakteryjne, dlatego hamuje rozwój drobnoustrojów i chroni drobne rany przed nadkażeniem. Dostępna jest w aptece bez recepty, jednak przed zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Źródła:
- B. Aksoy, N. Atakan, H.M. Aksoy i in., Effectiveness of topical zinc oxide application on hypertrophic scar development in rabbits, „Burns” 2010, vol. 36, nr 7, s. 1027-1035.
- Cleveland Clinic, Zinc Oxide cream, ointment, paste, https://my.clevelandclinic.org/health/drugs/18700-zinc-oxide-cream-ointment-paste (dostęp: 15.10.2024 r.).
- M. Tariq, S. Aslam, D. Jeelani i in., Comparative study of zinc ointment and zinc oxide nanoparticles as a potential wound healing substance in rabbit, „Journal of population therapeutics, and clinical pharmacology” 2024, vol. 31, nr 6, s. 733-754.
- B.J. Abdullah, N. Atasoy, A.K. Omer, Evaluate the effects of platelet rich plasma (PRP) and zinc oxide ointment on skin wound healing, „Annals of Medicine and Surgery” 2019, vol. 37, s. 30-37.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [07.11.2024]