Maść arnikowa – kiedy po nią sięgnąć?
Stosowanie maści arnikowej polecają swoim pacjentom głównie ortopedzi, fizjoterapeuci i dermatolodzy. Świetnie sprawdza się do pielęgnacji skóry po różnego rodzaju kontuzjach oraz przy leczeniu trądziku.
Maść arnikową (lek) należy stosować miejscowo w przypadku siniaków, obrzęków, czy wybroczyn, nie tylko tych będących efektem urazów mechanicznych, ale również niektórych chorób. Pozwala ona skutecznie zmniejszyć opuchliznę po stłuczeniach i zwichnięciach, zredukować ból oraz widoczność zmian na skórze.
Ze względu na zawartość helenaliny i laktonów seskwiterpenowych, maść z arniką łagodzi także dolegliwości związane z zakwasami. Składniki te poprawiają przepływ krwi, co przyspiesza regeneracje mięśni i pozwala je rozluźnić po intensywnym treningu.
Po maść arnikową mogą sięgnąć również osoby, które zmagają się z problemem popękanych naczynek krwionośnych. Arnika wzmacnia i obkurcza delikatne ścianki naczyń włosowatych oraz żył, przez co stają się mniej widoczne na skórze. Maść można stosować zarówno na nogi, jak i na twarz, przy pielęgnacji cery naczynkowej.
Warto rozważyć wypróbowanie preparatu na bazie arniki także przy dolegliwościach reumatycznych, ponieważ może łagodzić ból oraz zmniejszać obrzęk stawów, który obniża ich ruchomość. Lekarze często zalecają aplikowanie maści na obolałe miejsca, jako terapię wspomagającą właściwe leczenie.
Jak widzisz, arnika ma wiele leczniczych właściwości, a stosowanie preparatów z jej dodatkiem ma pozytywny wpływ na regenerację skóry i tkanek podskórnych. Z tego względu warto mieć maść arnikową w domowej apteczce – dzięki temu będzie można po nią sięgnąć zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. Pamiętaj, że stosowanie maści arnikowej u dzieci dozwolone jest wyłącznie za zgodą lub na zalecenie lekarza pediatry.
Maść arnikowa – przeciwwskazania
Niestety, mimo cennych właściwości kwiatu arniki, nie każdy może stosować maść z jej dodatkiem. Jak w przypadku każdej innej rośliny, u osób uczulonych na arnikę (a także inne byliny z rodziny astrowatych) lub składniki podłoża maści (substancje pomocnicze), mogą wystąpić odczyny alergiczne skóry. Wówczas pojawia się zaczerwienienie oraz charakterystyczne dla alergii kontaktowej wypryski i pęcherzyki. W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać stosowanie maści i skonsultować się z lekarzem w celu złagodzenia objawów uczulenia.
Choć maść ma działanie przeciwzapalne, to nie należy stosować jej w stanach zapalnych brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią. Jeśli pacjentka karmi lub jest w ciąży, powinna zasięgnąć porady lekarskiej przed zaaplikowaniem preparatu na skórę po urazie.
Maści nie należy nakładać na znacznie uszkodzoną skórę, duże obszary ciała, otwarte rany, ani w przypadku ciężkich, rozległych oparzeń. Może to nasilić stan zapalny oraz pogorszyć kondycję skóry.
Podsumowanie
Arnika górska i arnika łąkowa to rośliny, które stosuje się do produkcji maści o właściwościach przeciwobrzękowych oraz przeciwbólowych. Składniki zawarte w arnice przyspieszają regenerację tkanek, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i działają przeciwzapalnie. To sprawia, że maść arnikowa ma wszechstronne działanie i może być stosowana nie tylko w przypadku różnego rodzaju urazów, ale również do pielęgnacji cery naczynkowej lub trądzikowej.
Źródła:
- P. Kriplani, K. Guarve, U. S. Baghael, Arnica montana L. – a plant of healing: review, „Journal of Pharmacy and Pharmacology”, 2017, 69(8), s. 925-945.
- P. K. Tuszyński, M. Krauze-Baranowska, A. Galanty i in., Zeszyty Apteczne: Ziołolecznictwo w praktyce, www.opieka.farm.pl, 2019, s. 925-945.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.