Monakolina K jako naturalny składnik w walce z cholesterolem. Poznaj działanie i skuteczność
Monakolina K jest substancją pochodzenia naturalnego, która wykazuje działanie zbliżone do statyn. Tym samym wpływa na zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi, co jest szczególnie ważne dla zachowania zdrowia oraz zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego. Monakolina K jest składnikiem suplementów diety, które mogą być uzupełnieniem terapii dyslipidemii. Sprawdź, jakie jest jej działanie i skuteczność.
Nieprawidłowy poziom cholesterolu jest najważniejszym czynnikiem ryzyka schorzeń układu krążenia. Należy zdawać sobie sprawę, że choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną umieralności i niepełnosprawności na całym świecie. Według dostępnych danych w samej Europie odpowiadają one za 52% przedwczesnych zgonów u kobiet i 37% zgonów u mężczyzn. Na szczęście dyslipidemia jest modyfikowalnym czynnikiem ryzyka, co oznacza, że można go wyeliminować dzięki farmakoterapii, zmianie stylu życia i substancją pochodzenia naturalnego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Monakolina K – co to jest?
Monakolina K jest substancją naturalnie występującą w czerwonym ryżu, który jest sfermentowany przy udziale drożdży. Właśnie one wzbogacają go o substancje, które wykazują działanie obniżające stężenie cholesterolu. Dzięki tej właściwości monakolina K znalazła zastosowanie w suplementach diety przeznaczonych dla osób z zaburzeniami lipidowymi.
Monakolina K jest nazywana naturalną statyną. Statyny to leki stosowane w medycynie od kilkudziesięciu lat, które zmniejszają stężenie cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL - istotnych czynników rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych i jej powikłań. Jest to grupa wielofunkcyjnych związków chemicznych pochodzenia naturalnego lub syntetycznego.
Sama monakolina K nie jest lekiem, jednak zyskuje aktywność biologiczną pod wpływem procesów metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka. Jest ona oficjalnie uznana za substancję, która może być stosowana pomocniczo w terapii dyslipidemii. Szczególnie przy umiarkowanej hipercholesterolemii oraz w przypadku osób będących w grupie umiarkowanego ryzyka sercowo-naczyniowego.
Zastosowanie sfermentowanego czerwonego ryżu zostało udokumentowane już w 800 roku w Chinach. Był on używany w kuchni, ale nie tylko. Wzmianka o nim znalazła się w chińskiej farmakopei pochodzącej z dynastii Ming. Opisano w niej, że czerwony ryż wpływa korzystnie na układ krążenia.
Monakolina K – działanie i skuteczność
Monakolina K powoduje obniżenie stężenia lipoprotein poprzez hamowanie enzymu reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A (HMG-CoA). Dzięki temu nie dochodzi do przekształcenia HMG-CoA w mewalonian potrzebny do produkcji cholesterolu. Mówiąc prościej – monakolina K powoduje, że cholesterol nie powstaje w organizmie. Jest to podobne działanie, jakie wykazują statyny. Z tego powodu jest ona powszechnie nazywana naturalną lewostatyną.
W licznych badaniach potwierdzono wpływ monakoliny K na obniżenie poziomu cholesterolu. Uznano, że może ona stanowić pomost między leczeniem farmakologicznym a zmianą stylu życia. Jednak nie powinna zastępować żadnej z tych metod, a jedynie je wspierać.
U osób, które przyjmują monakolinę K odnotowuje się mniejszą częstość występowania zawałów serca, zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych, zmniejszenie odsetka ponownych rewaskularyzacji oraz poprawę funkcji śródbłonka naczyń krwionośnych. W badaniach zaobserwowano, że monakolina K nie tylko obniża podwyższone stężenie cholesterolu, ale także zmniejsza poziom białka C-reaktywnego (CRP), który jest markerem zapalenia naczyń krwionośnych i jednym z czynników ryzyka choroby sercowo-naczyniowej.
Chociaż monakolina K jest skuteczna, trzeba pamiętać, że suplementy diety to nie wszystko. Ich stosowanie należy połączyć ze zmianą stylu życia. Konieczne jest:
- zmniejszenie spożycia cholesterolu pokarmowego,
- zmniejszenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych i unikanie konsumpcji tłuszczów trans,
- zwiększenie spożycia świeżych warzyw i owoców,
- ograniczenie spożycia soli,
- normalizacja masy ciała,
- uprawianie regularnej aktywności fizycznej,
- odpowiednie nawodnienie organizmu.
Przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania laboratoryjne krwi.
Monakolina K – skutki uboczne
Chociaż monakolina K jest substancją pochodzenia naturalnego, może powodować skutki uboczne. W obserwacjach prowadzonych na przestrzeni ostatnich kilku lat odnotowano głównie przypadki wystąpienia:
- bólów mięśni,
- spadków siły mięśniowej,
- uszkodzenia mięśni (rabdomiolizy),
- uszkodzenia nerek,
- uszkodzenia wątroby,
- zapalenia skóry.
Z tego powodu Komisja Europejska w 2022 roku podjęła decyzję, że do sprzedaży mogą być dopuszczone jedynie te suplementy diety, które zawierają monakolinę K w dawce nie większej niż 3 mg. Preparaty, które nie spełniają tego warunku, zostały wycofane z obrotu.
Podsumowanie
Monakolina K jest uznawana za naturalną statynę, ponieważ powoduje obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Może być stosowana pomocniczo w terapii dyslipidemii, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Bez recepty dostępne są preparaty, które zawierają poniżej 3 mg monakoliny K.
Źródła:
- M. Malec, Monakolina K – naturalna statyna, “Farmacja Polska” 2019, t. 75, nr 7, s. 365-368.
- B. Wożakowska-Kapłon, P. Salwa, Monakolina – pomost między prozdrowotną modyfikacją diety a farmakoterapią hipercholesterolemii, “Folia Cardiologica” 2016, t. 11, nr 4, s. 318-326.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.10.2022]