Młody jęczmień – co to jest i na co pomaga?
Terminem "superfood" określa się żywność, która jest wyjątkowo bogata w składniki odżywcze i ma korzystne właściwości dla ludzkiego zdrowia. Chociaż nie ma formalnej definicji naukowej, produkty należące do superfood są zazwyczaj bogate w witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty, błonnik i inne substancje odżywcze, które mogą wspomagać zdrowy styl życia i zapobiegać rozwojowi chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych.
Na czym polega fenomen młodego (zielonego) jęczmienia? To rodzaj zboża z rodziny wiechlinowatych, które uznawane jest za produkt z kategorii „superfood”, ze względu na liczne właściwości prozdrowotne, bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Młody jęczmień był jednym ze składników diety starożytnych Rzymian, ale w późniejszych czasach, jego właściwości zostały zapomniane. Współcześnie odkrywany jest na nowo i to nie tylko przez zwolenników zdrowego żywienia. Jakie jest działanie młodego jęczmienia?
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest młody jęczmień?
- Jakie właściwości i działanie ma młody jęczmień?
- Jak stosować młody jęczmień?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania młodego jęczmienia?
- Kto powinien sięgnąć po młody jęczmień?
Co to jest młody jęczmień?
Młody zielony jęczmień to niedojrzałe pędy popularnego, dobrze wszystkim znanego jęczmienia zwyczajnego (Hordeum vulgare L.), który rośnie dziko m.in. w Afryce Północnej, Zachodniej i Środkowej Azji oraz na greckiej Krecie. Jęczmień zwyczajny jest także powszechnie uprawiany w wielu krajach i stanowi jedno z najpopularniejszych zbóż w europejskim jadłospisie.
Zwykle w przemyśle spożywczym i gastronomicznym wykorzystuje się dojrzałe nasiona jęczmienia zwyczajnego, ale prawdziwe bogactwo składników odżywczych, witamin i minerałów znajduje się w jego młodych pędach i to właśnie te niedojrzałe części jęczmienia są najbardziej wartościowe dla zdrowia. Zawierają dużo chlorofilu, a to właśnie on w dużej mierze odpowiada za działanie młodego jęczmienia. Oprócz chlorofilu w pędach znajduje się:
- dużo witamin z grupy B (dużo kwasu foliowego),
- witaminy C, E, K, beta-karoten,
- żelazo,
- magnez,
- cynk,
- wapń,
- mangan,
- naturalne hormony,
- aminokwasy,
- błonnik.
Młody zielony jęczmień – właściwości i działanie
Młody jęczmień ma właściwości przeciwutleniające (antyoksydacyjne) i przeciwdziała szkodliwemu wpływowi wolnych rodników – niestabilnych cząsteczek, które uszkadzają zdrowe komórki organizmu, przyspieszając jego starzenie się oraz przyczyniając się do nowotworzenia. A zatem, włączając do codziennej diety i regularnie przyjmując młody jęczmień, można zapobiec rozwojowi nowotworów.
Cenne substancje, zawarte w pędach jęczmienia działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, wzmacniając odporność i pomagając pozbyć się toksyn.
To jednak nie koniec zalet, jakie płyną z jęczmiennych właściwości! Młody jęczmień także:
- jest skuteczną pomocą w leczeniu trądziku i owrzodzeń skóry. Może być stosowany doustnie w postaci suplementów lub w formie maseczek na twarz z rozdrobnionej trawy jęczmiennej (tego rodzaju kosmetyki możesz wykonać samodzielnie w domowym zaciszu),
- ma korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego, łagodzi bóle żołądka, pobudza perystaltykę jelit, a także wspomaga odchudzanie. Młody jęczmień stymuluje metabolizm tłuszczu i pozwala obniżyć poziom "złego" cholesterolu (LDL) w organizmie. Ponadto, zawarty w nim błonnik pozwala na dłużej zatrzymać uczucie sytości i usprawnia pracę przewodu pokarmowego, przeciwdziałając zaparciom,
- ze względu na właściwości przeciwzapalne może być skutecznym wsparciem w leczeniu bólów stawów oraz innych dolegliwości na tle zapalnym,
- wspomaga eliminację toksyn oraz zbędnych produktów metabolizmu z organizmu,
- za sprawą zawartych w nim składników mineralnych, chroni przed niedoborami i rozwojem niedokrwistości,
- zmniejsza ryzyko nowotworu jelita grubego.
- jest stosowany w ramach profilaktyki licznych chorób, ze względu na zawartość witamin, minerałów oraz antyoksydantów o korzystnym wpływie ogólnoustrojowym.
Młody jęczmień – jak stosować?
Zielony jęczmień dostępny jest w formie wysuszonej trawy oraz w postaci sproszkowanego soku, przy czym to właśnie sproszkowany sok z młodego jęczmienia jest bardziej wartościowy i zawiera znacznie więcej istotnych składników, niż jęczmienna trawa. Suplementując młody jęczmień, najlepsze efekty uzyskasz, gdy zdecydujesz się na sproszkowany sok w tabletkach, kapsułkach, saszetkach lub pojedynczych pojemniczkach do samodzielnego dawkowania.
Sproszkowany jęczmień świetnie sprawdzi się jako dodatek do koktajli, napojów lub sałatek. To doskonała wiadomość szczególnie dla tych, którzy nie rozsmakowali się w przyjmowanym osobno młodym jęczmieniu. Można go pić do śniadania, dodawać do płatków owsianych lub przyrządzić z niego smaczny warzywno-owocowy koktajl. Można wsypać odrobinę także do zupy, jednak dopiero wtedy, gdy posiłek ostygnie. Nie należy poddawać go obróbce termicznej, gdyż podgrzany do wysokiej temperatury, traci swoje cenne właściwości.
Ze względu na specyficzny smak, do napoju można dodać czegoś na poprawę smaku np. odrobinę miodu lub kilka kropel soku z cytryny. Mrożona herbata z młodym jęczmieniem i dodatkami, podana w oszronionej szklance z lodem ugasi pragnienie i zapewni przyjemne orzeźwienie w letnie dni. Przyjmowanie młodego jęczmienia w takiej formie bez wątpienia polubią nawet dzieci oraz młodzież.
Dawkowanie młodego jęczmienia zależy od formy przyjmowania, dlatego zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją, zamieszczoną na opakowaniu przez producenta preparatu. Rekomendowane proporcje to dwa razy dziennie 1 gram młodego jęczmienia na szklankę wody lub 2 tabletki. Aby uzyskać najlepsze efekty, zaleca się przez dłuższy czas regularnie przyjmować preparaty z młodego jęczmienia dwa razy dziennie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj stosowanie preparatu lub wielkość dobowej dawki ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
Młody jęczmień – przeciwwskazania i skutki uboczne
Proszek z młodego jęczmienia ma wiele prozdrowotnych właściwości, ale to nie oznacza, że każdy może go przyjmować bez ograniczeń. Wprawdzie nie ma obecnie badań, które mogłyby sugerować szkodliwość jęczmienia, to jednak trzeba zachować ostrożność i nie przekraczać zalecanego dawkowania.
Rośliny mogą zawierać alergeny, dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji alergicznych lub nietolerancji pokarmowych, należy zaprzestać jego przyjmowania. Sok z młodego jęczmienia nie zawiera glutenu, jednak niektóre gotowe produkty mogą zostać nim zanieczyszczone w procesie produkcji. Osoby z celiakią zawsze powinny sprawdzać, czy opakowanie jest oznaczone znakiem produktu bezglutenowego (przekreślonym kłoskiem) – jeżeli nie, lepiej sięgnąć po inny produkt, zawierający czysty proszek z tego zboża.
Trzeba też mieć na uwadze, że młody jęczmień zawiera dużo błonnika i zbyt duże dawki mogą przyczynić się do rozwolnienia. Szczególnie osoby z wrażliwym żołądkiem powinny sprawdzić w kontrolowanych warunkach jak zareagują na młody jęczmień.
Ostrożność wskazana jest także u kobiet w ciąży – w ich przypadku najlepiej skonsultować z lekarzem możliwość przyjmowania preparatu.
Podsumowanie
O ile nie ma przeciwwskazań, każdy może przyjmować preparaty z młodego jęczmienia. To dobra i naturalna alternatywa dla tabletek z kompleksem witamin i minerałów. Suplementacja zalecana jest zwłaszcza osobom w podeszłym wieku, osłabionym, chorującym na cukrzycę, z dolegliwościami układu krążenia, stosującym diety odchudzające i eliminacyjne. Osoby przewlekle chore i przyjmujące leki muszą poinformować lekarza o stosowaniu preparatów z młodego jęczmienia.
Źródła:
- K. Kawka, M. Lemieszek, Prozdrowotne właściwości młodego jęczmienia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017.
- Kamil Hozyasz, Zawartość i biodostępność witamin i pierwiastków śladowych w dietach wegetariańskich, Borgis – Med.ycyna Rodzinna 1/2000, s. 8-13.
- Brezinová Belcredi N. et al., Antioxidant vitamins in barley green biomass, „Journal of Agri-cultural and Food Chemistry” 2010, 58(22), 11755–11761.
- Baza leków mp.pl: Młody Jęczmień (preparat złożony).
Autor
Jerzy A. Kozłowski – lic. ratownik medyczny, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ratownik medyczny z wieloletnią praktyką, copywriter, autor artykułów na tematy związane z medycyną, zdrowiem i zdrowym stylem życia. Prywatnie amator biegania, miłośnik gór, astronomii i literatury SF.
Zaktualizowano: 3.07.2024. Autor aktualizacji: Aleksandra Chojnowska
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [03.07.2024]