Mezoterapia igłowa skóry głowy – na czym polega i jakie są jej efekty?
Łysienie to problem, który dotyka milionów ludzi na całym świecie, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Choć częściej kojarzone jest z panami, którzy tracą włosy wraz z wiekiem, to coraz więcej pań również boryka się z tą dolegliwością. Niezależnie od płci, utrata włosów może bardzo negatywnie wpływać na samoocenę. Na szczęście współczesna dermatologia i trychologia oferują wiele możliwości, by powstrzymać proces wypadania włosów. Jednym z nich jest zabieg mezoterapii igłowej skóry głowy.
Mezoterapia igłowa skóry głowy to jeden z najpopularniejszych sposobów przeciwdziałania łysieniu. Zabieg polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy specjalnych koktajli odżywczych, które stymulują wzrost włosów, poprawiają ich kondycję oraz wspomagają regenerację mieszków włosowych. Regularne stosowanie mezoterapii może przynieść widoczne efekty, takie jak zagęszczenie włosów, zwiększenie ich objętości oraz poprawa ogólnej kondycji skalpu. Sprawdź, jak wygląda taki zabieg, kto powinien rozważyć mezoterapię igłową i jakie są jej efekty.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest mezoterapia igłowa skóry głowy?
- Komu polecane są zabiegi mezoterapii igłowej skóry głowy?
- Jakie są efekty mezoterapii skóry głowy?
Mezoterapia igłowa skóry głowy – co to jest i na czym polega zabieg?
Wśród trendów pielęgnacji gabinetowej nie sposób pominąć mezoterapii igłowej. Obejmuje ona szeroki zakres zabiegów, które wykonuje się z nakłuwaniem określonych miejsc na ciele, by podać pod skórę specjalny preparat odżywczy. Stosuje się je w celu wygładzenia zmarszczek, zahamowania postępujących procesów starzenia, rozjaśnienia cieni pod oczami, redukcji cellulitu czy przywrócenia cerze jędrności.
Jak się okazuje, mezoterapia może być pomocna również wtedy, kiedy głównym problemem natury estetycznej jest łysienie. Nadmierne wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn często przyczynia się do obniżenia poczucia własnej wartości i może prowadzić do izolacji społecznej oraz depresji. Warto jednak wiedzieć, że utrata włosów nie zawsze oznacza wyrok. Obecnie dostępne są nowoczesne rozwiązania, które pozwalają nie tylko zahamować łysienie, ale również w pewnym stopniu odwrócić jego skutki. Jedną z najskuteczniejszych metod jest właśnie mezoterapia igłowa głowy.
Mezoterapia skóry głowy to zabieg wykonywany w klinikach dermatologii i medycyny estetycznej. Z roku na rok coraz więcej osób, mających problem z utratą włosów, przekonuje się o jego skuteczności. Celem mezoterapii jest przyspieszenie wzrostu włosów i zahamowanie ich wypadania, aby powstrzymać proces łysienia lub zwiększyć gęstość fryzury. Pod skórę wprowadza się osocze bogatopłytkowe pobrane z krwi pacjenta tuż przed zabiegiem lub specjalny koktajl odżywczy, przeciwzapalny czy stymulujący.
Igłowa mezoterapia skóry głowy – jak wygląda zabieg?
Zanim specjalista przystąpi do zabiegu, ocenia stan skalpu oraz pasm. Następnie przeprowadza wywiad, aby zdiagnozować przyczynę utraty włosów oraz określić stopnień zaawansowania łysienia. To niezbędne, aby dobrać odpowiedni preparat do aplikacji w skórę głowy. Jest to niezwykle istotna część całej procedury, ponieważ od rodzaju zastosowanej substancji zależą efekty mezoterapii skóry głowy. Z tego względu najlepiej wybierać gabinety, w których pracują doświadczeni lekarze dermatolodzy-trycholodzy (specjaliści w dziedzinie wypadania włosów).
Na zabieg mezoterapii skóry głowy należy przyjść z umytymi włosami (bez kosmetyków do stylizacji). Osoba ją wykonująca zdezynfekuje skalp, a następnie zaaplikuje pod skórę wybrany wcześniej preparat. Cała sesja trwa ok. 20-30 minut. Już pierwsza mezoterapia zauważalnie hamuje wypadanie włosów.
Warto jednak wiedzieć, że jeden zabieg to za mało. Specjaliści rekomendują przeprowadzenie serii, czyli ok. 4-8 sesji mezoterapii. Pierwsze cztery należy wykonywać co 1-2 tygodnie, a następne cztery co ok. miesiąc (kolejne zabiegi pobudzają krążenie i stymulują mieszki włosowe).
Mezoterapia igłowa i mezoterapia mikroigłowa skóry głowy – czym się różnią?
Istnieje kilka rodzajów mezoterapii – igłowa, mikroigłowa, a nawet bezigłowa. Warto wiedzieć czym się różnią, żeby świadomie wybrać zabieg dla siebie. Mezoterapia igłowa polega na wstrzyknięciu cienką igłą pod skórę wybranego preparatu, natomiast mezoterapia mikroigłowa przeprowadzana jest przy pomocy tzw. dermapena. Wykonuje on płytkie nakłucia skóry, żeby pobudzić jej naturalną odnowę. Podczas zabiegu również podawane są koktajle odżywcze, jednak w tym przypadku stanowią one jedynie wsparcie dla naturalnych procesów regeneracyjnych.
Kiedy warto wykonać zabieg mezoterapii skóry głowy?
Mezoterapię skóry głowy warto rozważyć w przypadku nadmiernego wypadania włosów, ale nie tylko. To doskonały zabieg również dla osób, które od zawsze narzekały na zbyt rzadką fryzurę i chciałyby ją nieco zagęścić. Może być przeprowadzany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jeśli nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne. Wskazania do mezoterapii igłowej skóry głowy to m.in.:
- wzmożona utrata włosów,
- łysienie androgenowe,
- łysienie plackowate,
- łysienie hormonalne (po porodzie),
- problematyczna skóra głowy,
- włosy cienkie, wypadające i bardzo zniszczone,
- łojotok.
Z kolei przeciwwskazania do wykonania zabiegu to:
- aktywne choroby nowotworowe,
- choroby autoimmunologiczne,
- okres ciąży i laktacji,
- stany zapalne skalpu,
- cukrzyca,
- uczulenie na składniki aplikowanych preparatów (w tym przypadku można rozważyć zmianę produktu, jeśli to możliwe).
Efekty i działanie mezoterapii igłowej skóry głowy
Mezoterapia igłowa skóry głowy to nowoczesny sposób na zatrzymanie utraty włosów. Serię zabiegów warto rozważyć przede wszystkim w przypadku, gdy stosowane wcześniej domowe sposoby i różnego rodzaju kosmetyki okazały się nieskuteczne. Efekty, jakich można spodziewać się po kilku zabiegach mezoterapii igłowej skóry głowy to m.in.:
- zmniejszenie ilości wypadających włosów,
- pobudzenie mieszków i wzmocnienie cebulek włosowych,
- szybszy odrost włosów,
- pobudzenie mikrokrążenia krwi w skalpie,
- poprawa stanu zdrowia skóry głowy,
- zwiększenie gęstości fryzury,
- pogrubienie cienkich i delikatnych włosów.
Regularne sesje mezoterapii mogą prowadzić do zagęszczenia włosów, zwiększenia ich grubości, a także poprawy ich struktury i elastyczności. Warto jednak pamiętać, że efekty serii zabiegów zależą w dużej mierze od wyjściowego stanu skalpu, stopnia zaawansowania łysienia oraz rodzaju zastosowanego preparatu.
Sama procedura mezoterapii igłowej skóry głowy nie powoduje żadnych efektów ubocznych. U niektórych pacjentów mogą jednak pojawić się drobne obrzęki miejsc wkłucia, lekkie zasinienie czy grudki. Zazwyczaj znikają one w ciągu kilku godzin lub maksymalnie kilku dni.
Podsumowanie
Mezoterapia igłowa skóry głowy jest polecana każdemu, kto chce zatroszczyć się o gęstość swoich pasm i powstrzymać proces łysienia. Sam zabieg jest bezpieczny, jednak powinien wykonywać go doświadczony specjalista – najlepiej dermatolog (specjalizujący się w trychologii) lub lekarz medycyny estetycznej. Warto przy okazji zapytać również o kosmetyki, które możesz stosować w domu, aby wzmocnić efekty mezoterapii.
Źródła:
- J. Klonowska, Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, vol. 6, nr 6, s. 613-617.
- M. Kubiak, E. Budzisz, H. Rotsztejn, Mezoterapia – rola w świetle dzisiejszej wiedzy, „Polish Journal of Cosmetology” 2011, vol. 14, nr 1, s. 34-41.
- M. Nunberg-Sawicka, Mezoterapia w leczeniu wypadania włosów, „Medycyna Estetyczna i Anti-Aging” 2010, nr 3, s. 48.
- G. Broniarczyk-Dyła, A. Pajor, Zastosowanie mezoterapii w leczeniu wypadania włosów – korzyści i zagrożenia, „Dermatologia Estetyczna” 2013, nr 5-6, s. 336-338.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [07.03.2025]