Medytacja dla początkujących: 4 proste techniki na zmniejszenie stresu
Współczesne tempo życia, obowiązki zawodowe, presja społeczna czy problemy osobiste sprawiają, że coraz więcej osób żyje w nieustannym napięciu. Choć stres w niewielkich dawkach może mobilizować do działania, to jego długotrwałe występowanie prowadzi do wyczerpania, kłopotów ze snem, a nawet rozwoju poważnych schorzeń. Jedną ze metod na radzenie sobie ze stresem i dbanie o równowagę w codziennym życiu jest medytacja.
Medytacja to świetny sposób na redukcję stresu i poprawę samopoczucia, a jej praktykowanie jest prostsze, niż się wydaje. Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z medytacją, istnieje wiele podstawowych technik, które pozwolą Ci szybko poczuć jej korzyści. Od prostych ćwiczeń oddechowych po mindfulness, medytacja pomaga wyciszyć umysł i zredukować napięcie. Odkryj 4 proste techniki medytacyjne, które pomogą Ci zacząć i wprowadzą spokój do Twojej codzienności.
Z artykułu dowiesz się:
- Na czym polega praktyka medytacji?
- Jak regularna medytacja łagodzi stres?
- Jak zacząć medytować i jaką technikę medytacji wybrać?
Czym jest medytacja?
Medytacja to praktyka mentalna, która polega na skupieniu uwagi w celu wyciszenia umysłu i osiągnięcia wewnętrznej harmonii. Medytujący może koncentrować się na konkretnym punkcie, słowie, dźwięku lub oddechu, aby uspokoić gonitwę myśli, zredukować napięcie i się odprężyć. Można robić to w dowolnym miejscu i o każdej porze dnia. Jeśli nauczysz się ją praktykować, medytacja stanie się elementem Twojej codziennej rutyny.
Praktyka ta od wieków wykorzystywana jest w różnych tradycjach, związanych nie tylko z wierzeniami i obrzędami religijnymi. Ostatnimi czasy medytacja stała się bardzo popularna jako narzędzie rozwoju osobistego i radzenia sobie ze stresem. Z tego względu terapeuci polecają praktykowanie medytacji szczególnie tym pacjentom, którzy żyją w ciągłym napięciu.
Jak medytacja działa na stres?
Już wiesz, że medytacja może pomagać w łagodzeniu stresu. Stres to nic innego, jak reakcja organizmu wywoływana przez czynniki zakłócające jego naturalną równowagę (homeostazę). Kiedy człowiek znajduje się w sytuacji, którą jego mózg rozpoznaje jako trudną, w jego ciele zaczyna się wydzielać kortyzol, adrenalina i noradrenalina. Akcja serca przyspiesza, aby zmobilizować go do podjęcia działania. Jeśli więc umiarkowany stres pojawia się raz na czas w określonych warunkach, nie stanowi dużego obciążenia dla organizmu. Natomiast silny chroniczny stres generuje przewlekłe napięcie, co przyczynia się do bólów głowy, przyrostu masy ciała, problemów ze snem i pogorszenia ogólnego funkcjonowania.
Więcej na temat stresu przeczytasz tu: Czym jest stres i jak sobie z nim radzić?
Medytacja wpływa na stres na kilka sposobów:
- regularne medytowanie pomaga zmniejszyć poziom kortyzolu (nazywanego potocznie „hormonem stresu”), co korzystnie wpływa na samopoczucie,
- pozwala skupić uwagę, najczęściej na oddechu, uczuciach lub jednym przedmiocie, co wycisza umysł i pomaga oderwać się od natrętnych myśli,
- w trakcie medytacji organizm może wejść w stan głębokiego relaksu, co przekłada się na redukcję napięcia mięśniowego,
- podnosi poziom samoświadomości i pomaga regulować emocje, dzięki czemu zwiększa zdolność do lepszego radzenia sobie z trudnymi sytuacjami,
- pozwala nie tylko zredukować stres w krótkim czasie, ale także zbudować lepszą odporność psychiczną na różnego rodzaju stresory.
Polecane techniki medytacji na stres
Istnieje wiele technik medytacyjnych, które pomagają w redukcji stresu. To od Ciebie zależy, którą z nich wybierzesz. Niektóre studia jogi i medytacji organizują grupowe zajęcia z medytacji – od tego można zacząć. To świetny sposób na to, żeby zrozumieć na czym dokładnie polega medytacja i jak wejść w stan głębokiego relaksu. Prowadzący zajęcia najczęściej pokazuje też różne techniki oddechowe, które pomagają oczyścić umysł i redukują napięcie.
Praktyka medytacji – jak zacząć?
Jak zacząć medytować samodzielnie? Znajdź miejsce, w którym nic Cię nie rozprasza i przyjmij wygodną pozycję – najlepiej siedzącą lub leżącą. Z zamkniętymi oczami staraj się spokojnie oddychać przeponą, koncentrując się na długości wdechu i wydechu. Po kilku cyklach oddechowych otwórz oczy i przez chwilę się odpręż, zanim wrócisz do codziennych obowiązków.
Nauka medytacji jest bardzo przyjemna, dlatego warto poznać różne techniki, żeby wybrać idealną dla siebie. Kiedy już przekonasz się, jaki rodzaj najbardziej Ci odpowiada, możesz medytować tak jak lubisz w każdej wolnej chwili. Oto najpopularniejsze rodzaje medytacji.
Medytacja uważności (medytacja mindfulness)
Ta technika medytacji jest obecnie jedną z najczęściej praktykowanych. Jej celem jest skupienie uwagi na tym, co dzieje się w danej chwili i obserwacja własnych myśli oraz emocji bez ich oceniania. Dzięki tej praktyce, można nauczyć się lepszego zarządzania stresem, poprzez akceptację rzeczywistości i nieuleganie negatywnym reakcjom. Medytacja mindfulness, znana także jako filozofia uważnej obecności, uczy bycia tu i teraz, dzięki czemu rozwija samoświadomość.
Medytacja z mantrą
Tego rodzaju medytacja polega na powtarzaniu określonego słowa, frazy lub dźwięku, który nazywany jest mantrą. Osoba medytująca skupia się na recytowaniu lub śpiewaniu prostej mantry w celu wyciszenia umysłu i osiągnięcia stanu głębokiego relaksu oraz wewnętrznego spokoju. Powtarzanie mantry pomaga skupić uwagę i odciągać myśli od codziennych trosk oraz stresujących sytuacji. Dzięki temu, medytujący łatwiej wchodzi w stan koncentracji, co sprzyja redukcji stresu i wyciszeniu wewnętrznego dialogu.
Mantra może być wypowiadana na głos, szeptana lub recytowana w myślach. Przykładem powszechnie używanej mantry jest „Om” – dźwięk uważany w tradycji hinduistycznej i buddyjskiej za towarzyszący powstaniu wszechświata.
Medytacja prowadzona
Polega na tym, że osoba medytująca jest kierowana przez nauczyciela medytacji lub instruktora, który prowadzi ją przez kolejne etapy praktyki. Przewodnik opisuje, na czym należy skupić uwagę, jakie techniki oddechowe stosować, jak rozluźnić ciało oraz wyciszyć umysł. Dzięki temu, osoba medytująca może skoncentrować się na doświadczaniu procesu, nie martwiąc się o to, co ma zrobić dalej.
Ta forma medytacji jest szczególnie polecana dla początkujących, ponieważ pomaga zachować koncentrację i unikać rozpraszających myśli, co może być trudne w tradycyjnych technikach. Dzięki prowadzeniu medytacja staje się bardziej przystępna, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero się jej uczą.
Medytacja z dźwiękiem
Medytacja z dźwiękiem to praktyka medytacyjna, która polega na wykorzystaniu różnych odgłosów (zewnętrznych i wewnętrznych) do osiągnięcia stanu relaksu, wyciszenia umysłu i pogłębienia koncentracji. Dźwięk jest wówczas punktem skupienia uwagi – pomaga medytującemu oderwać się od natrętnych myśli oraz uciążliwego stresu.
Podsumowanie
Temat medytacji w ostatnim czasie jest niezwykle popularny wśród celebrytów i influencerów. Żeby jednak poznać najlepszą praktykę medytacji dla siebie, warto szukać sprawdzonych informacji na ten temat. Specjalistów w tym zakresie znajdziesz w studiach jogi i medytacji. Możesz skonsultować się też ze swoim psychologiem lub psychoterapeutą – podpowie, czy w Twoim przypadku medytacja jest zalecana. Nie poleca się jej osobom z niektórymi zaburzeniami psychicznymi, ponieważ może intensyfikować objawy.
Źródła:
- T. M. Dos Santos, E. H. Kozasa, I. S. Carmagnani i in., Positive Effects of a Stress Reduction Program Based on Mindfulness Meditation in Brazilian Nursing Professionals: Qualitative and Quantitative Evaluation, „Explore” 2016, nr 12, s. 90-99.
- A. Jamil, S. D. Gutlapalli, M. Ali i in., Meditation and Its Mental and Physical Health Benefits in 2023, „Cureus” 2023, vol. 15, nr 6.
- S. Nidich, Transcendental Meditation and Reduced Trauma Symptoms in Female Inmates: A Randomized Controlled Study, „The Permanente Journal” 2017, vol. 21.
- Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, Uważność. Ćwiczenia, https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/uwaznosc-cwiczenia (dostęp: 18.09.2024 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [24.10.2024]