Masaż twarzy kamieniem gua sha – na czym polega i jakich efektów można się spodziewać?
Medycyna chińska od wieków wykorzystuje masaże lecznicze i upiększające, by wspierać zdrowie, regenerację i zapewniać promienny wygląd. Techniki takie jak akupresura czy masaż Gua Sha mogą złagodzić bóle, napięcia mięśniowe oraz pomóc zadbać o skórę. W ostatnim czasie ogromną popularność zyskuje szczególnie masaż płytką Gua Sha, czyli silne pocieranie partii ciała, aż do powstania zaczerwienienia lub siniaków.
Masaż Gua Sha to jeden z rytuałów pielęgnacyjnych wywodzących się z medycyny wschodniej. Wykonywany specjalnym kamieniem, pomaga poprawiać krążenie, redukować opuchliznę i stymulować naturalną regenerację skóry. Sprawdź, na czym polega masaż, który zdobył rzesze fanów na całym świecie. Podpowiadamy, jakie efekty niesie Gua Sha i jak wykonać masaż twarzy w kilku prostych krokach.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest i na czym polega masaż kamieniem Gua Sha?
- Jakie są efekty masażu Gua Sha?
- Jak wykonywać masaż Gua Sha?
- Jak często warto sięgać po kamień Gua Sha do masażu?
Masaż Gua Sha – co to jest i na czym polega?
Gua Sha to technika masażu, o której coraz częściej mówią szczególnie specjaliści w dziedzinie dbania o skórę. Zagadkowa nazwa pochodzi od dwóch chińskich słów – „gua”, co oznacza skrobanie oraz „sha”, czyli zaczerwienienie. Termin ten idealnie oddaje charakter masażu – jego celem jest pocieranie skóry przy pomocy specjalnie wyprofilowanego kamienia (jadeitu, różowego kwarcu) lub bawolego rogu.
Masażysta przesuwa płytkę Gua Sha po określonych partiach ciała, czego efektem jest pobudzenie krążenia krwi, przyspieszenie usuwania toksyn z organizmu i według wierzeń – poprawa przepływu energii. Choć masaż można wykonywać na różnych częściach ciała, w zależności od celu terapii, najbardziej popularne jest masowanie twarzy. Zabieg Gua Sha jest szczególnie polecany ze względu na to, że może poprawiać elastyczność skóry, zmniejszać obrzęki, redukować drobne zmarszczki oraz nadaje cerze zdrowego, promiennego wyglądu.
W tradycyjnym leczniczym zastosowaniu Gua Sha wykonuje się głównie na plecach, ramionach, szyi lub kończynach. Jego celem jest łagodzenie bólu mięśniowego, redukcja stanów zapalnych, wspieranie regeneracji po kontuzjach oraz poprawa ogólnego stanu zdrowia. W tym przypadku masaż może być bardziej intensywny, a po zabiegu na skórze często pojawiają się charakterystyczne zaczerwienienia lub wybroczyny (tzw. „sha”), które jednak znikają po kilku dniach. W przypadku prawidłowo wykonanego masażu Gua Sha z użyciem produktu poślizgowego nie powinno dojść do otarć skóry i uszkodzenia jej ciągłości.
Czy warto używać kamienia Gua Sha? Efekty masażu
Jednym z najbardziej widocznych efektów stosowania kamienia Gua Sha jest dotlenienie skóry, a co za tym idzie – poprawa jej wyglądu. Regularne masowanie twarzy pomaga w redukcji obrzęków, ponieważ technika ta wspomaga drenaż limfatyczny, usuwając nadmiar płynów i toksyn z organizmu.
Gua Sha poprawia krążenie krwi, dzięki czemu efektywniej dostarcza skórze składników odżywczych. W ten sposób odzyskuje ona naturalną promienność oraz gładkość. Masaż Gua Sha stymuluje również produkcję kolagenu, co wpływa na poprawę jędrności skóry i wygładzenie drobnych zmarszczek. Wiele osób uważa go za nieodłączny element rutyny pielęgnacyjnej – szczególnie popularny jest wśród miłośników naturalnej pielęgnacji oraz medycyny wschodniej.
Uważa się także, że masaż Gua Sha może przynosić ulgę w napięciach mięśniowych, zwłaszcza w rejonie szczęki, skroni czy karku. W niektórych przypadkach pomaga on rozluźnić ciało i zmniejszyć dyskomfort u osób cierpiących z powodu bólów o podłożu stresowym oraz bruksizmu. Masaż działa kojąco na układ nerwowy, dlatego może wspierać redukcję stresu i poprawiać jakość snu.
Ci, którzy regularnie korzystają z dobrodziejstw masażu Gua Sha, zwracają uwagę na prostotę zabiegu. Można go wykonywać samodzielnie w domu i łączyć ze stosowaniem ulubionych kosmetyków, takich jak olejki czy serum. Ułatwiają one przesuwanie kamienia po skórze, jednocześnie intensywnie ją odżywiając.
Jak wykonać masaż twarzy Gua Sha w kilku krokach?
Jeśli na własnej skórze chcesz się przekonać, jakie są efekty masażu twarzy Gua Sha, upewnij się, że nie ma ku temu przeciwwskazań. Nie należy go wykonywać w przypadku aktywnego trądziku, stanów zapalnych cery, opryszczki, poparzeń słonecznych, skaleczeń oraz innych uszkodzeń naskórka.
Cały zabieg warto zacząć od dokładnego oczyszczenia skóry. Na umytą i stonizowaną cerę należy nanieść olejek, serum lub krem o bogatej konsystencji, który ułatwi przesuwanie się kamienia po jej powierzchni. Do masażu używaj odpowiednio wyprofilowanej płytki Gua Sha, dopasowanej do konturów twarzy. Najlepiej rób to w pozycji siedzącej lub stojącej, kontrolując swoje ruchy w lustrze.
Pamiętaj, że masaż powinien być wykonywany delikatnie – skóra twarzy jest wrażliwa, więc nie stosuj nadmiernego nacisku. Płytkę Gua Sha należy przesuwać w kierunku drenażu limfatycznego, np. od środka twarzy w stronę uszu i szyi, aby wspomagać odprowadzanie nadmiaru płynów i toksyn.
Masaż rozpocznij od środka twarzy, stopniowo kierując ruchy na zewnątrz. Przyłóż kamień pod kątem około 15 stopni, aby jego powierzchnia równomiernie dotykała skóry. Zacznij od czoła, przesuwając kamień od środka w kierunku skroni, a następnie przejdź do policzków, zaczynając ruchy od nosa w stronę uszu. Na linii szczęki przesuwaj kamień od środka brody w kierunku uszu. Na koniec skup się na szyi, wykonując ruchy w dół w kierunku obojczyków, aby dodatkowo stymulować przepływ limfy.
Po zakończeniu masażu umyj kamień Gua Sha ciepłą wodą z delikatnym mydłem, aby usunąć resztki olejku oraz bakterie. Następnie osusz go dokładnie i przechowuj w czystym, suchym miejscu. Niektórzy trzymają kamień w lodówce, aby dodatkowo korzystać z efektu chłodzenia podczas masażu, co pomaga w redukcji opuchlizny.
Jak często i kiedy należy wykonywać masaż chiński Gua Sha?
W przypadku masażu twarzy o działaniu kosmetycznym i relaksacyjnym, zaleca się przeprowadzanie go 2–3 razy w tygodniu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać go codziennie, szczególnie jeśli masz delikatną technikę i wywierasz lekki nacisk na naskórek. Szczególnie na początku warto robić większe odstępy między sesjami, aby dać skórze czas na regenerację.
Każdy ruch podczas masażu należy powtarzać od 3 do 5 razy na daną partię twarzy, ale czas zabiegu można dostosować do własnych potrzeb. Cała procedura powinna trwać od 5 do 10 minut, aby z czasem zaobserwować poprawę wyglądu skóry i uzyskać zauważalne efekty, takie jak redukcja napięcia oraz zmniejszenie obrzęków.
Podsumowanie
Masaż Gua Sha to prosty, a jednocześnie skuteczny sposób na poprawę kondycji skóry i rozluźnienie mięśni. Regularnie i prawidłowo wykonywany może pozytywnie wpływać na wygląd cery. Ci, którzy nie mieli wcześniej styczności z tego rodzaju masażem, powinni wcześniej skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem. Specjalista oceni czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu i udzieli niezbędnych instrukcji, aby prawidłowo wykonywać domowy masaż twarzy kamieniem Gua Sha.
Źródła:
- N. Janeczek, Masaż Gua Sha, czyli potrzyj i zaczerwień, „Kosmetologia Estetyczna” 2022, nr 1, s. 95-96.
- A. Hamp, J. Anderson, M.R. Laughter i in., Gua-sha, Jade Roller, and Facial Massage: Are there benefits within dermatology?, „Journal of Cosmetic Dermatology” 2023, vol. 22, nr 2, s. 700-703.
- X. Zhang, X. Huang, F. Ni i in., Analysis of Acupoint Selection Rules for Guasha Treatment of Primary Headaches Based on Data Mining, „Journal of Pain Research” 2024, vol. 17, s. 1393-1400.
- N. Amudha, D. Prakash, Gua-Sha therapy on breast engorgement among Indian postnatal mothers, „Bioinformation” 2023, vol. 19, nr 8, s. 853-859.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [29.11.2024]