Łysienie telogenowe po przejściu COVID-19 – jak przywrócić witalność osłabionym włosom?
Wiele osób po przejściu zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 obserwuje nadmierne wypadanie włosów. Objaw ten pojawia się nawet kilka miesięcy po wyzdrowieniu i zwykle jest bardzo nasilony. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Sprawdź, jak powstrzymać wypadanie włosów po Covid-19.
Choroba COVID-19 jest chorobą zakaźną układu oddechowego, która ma jednak negatywny wpływ na cały organizm. Skutkiem infekcji są powikłania obejmujące różne tkanki i narządy. Pojawiają się one od razu lub dopiero po długim czasie od wyzdrowienia. Do najczęstszych z nich zalicza się: długotrwałe zmęczenie, choroby naczyniowo-mózgowe, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia pracy serca, zapalenie mięśnia sercowego, zakrzepicę żylną, ostre uszkodzenie nerek, zaburzenia węchu, duszność wysiłkową. Wiele osób zgłasza, że nie udało im się wrócić do formy fizycznej sprzed choroby. Jednym z powikłań COVID-19 jest także wzmożone wypadanie włosów typu telogenowego.
Z artykułu dowiesz się:
Czym jest łysienie telogenowe?
U człowieka włosy na głowie znajdują się w różnych cyklach życia. Dzięki temu nie dochodzi do utraty wszystkich w tym samym czasie. Jednocześnie warto zaznaczyć, że wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym. Dzięki temu mogą odrastać nowe. Każdego dnia tracimy około 50–100 włosów i jest to całkowicie normalne.
Cykle życia włosów to:
- anagen – faza wzrostu trwająca 2-6 lat, znajduje się w niej około 85% wszystkich włosów;
- katagen – faza przejściowa trwająca 1–2 tygodnie, w której zanika mieszek włosowy, a cebulki tracą przyczepność;
- telogen – faza spoczynku trwająca 6 miesięcy, w której dochodzi do wypadania włosów, znajduje się w niej około 13% włosów.
Łysienie telogenowe charakteryzuje się skróceniem cyklu życia włosa.W efekcie więcej z nich (nawet 60–80%) przechodzi w fazę spoczynku, a tym samym przedwcześnie wypada. Objawia się to widocznym przerzedzeniem fryzury na całej głowie. Dodatkowo włosy są znacznie osłabione. Łysienie telogenowe może być ostre (trwa zwykle do 6 miesięcy) lub przewlekłe (trwa powyżej 6 miesięcy).
Łysienie telogenowe a COVID-19
Nasilone wypadanie włosów po COVID-19 zgłasza 25–50% pacjentów. Ma ono różny charakter. Część osób zgłasza znaczną utratę włosów – nawet po kilka garści dziennie. Różnica jest zauważalna, co często budzi obawy o całkowite wyłysienie. Z obserwacji badaczy wynika jednak, że zdarza się to bardzo rzadko. Utrata włosów zaczyna się kilka miesięcy od infekcji (co jest charakterystyczne dla łysienia telogenowego). Trwa około 2-3 miesiące, po czym następuje odrastanie włosów. U części osób łysienie telogenowe po COVID-19 przechodzi jednak w postać przewlekłą.
Przyczyny wypadania włosów po COVID-19 są różne. Badacze wskazują, że łysienie może być spowodowane przez:
- silny stres związany z przebyciem infekcji oraz obawami o własne zdrowie,
- gorączkę,
- stan zapalny w organizmie,
- niedotlenienie organizmu,
- farmakoterapia,
- problemy z ukrwieniem mieszków włosowych związane z tworzeniem się mikrozakrzepów,
- choroby współistniejące,
- mechaniczna wentylacja,
- niedobory witamin i minerałów.
Z obserwacji wynika, że częściej na nadmiernie wypadające włosy skarżą się osoby, u których objawy COVID-19 trwały powyżej 10 dni. Jednak powikłanie to może pojawić się również po infekcji bezobjawowej.
Wypadanie włosów po covid 19 – w jaki sposób przywrócić blask i witalność osłabionym włosom?
Odrost włosów po COVID-19 u większości osób następuje samoistnie. Można go jednak przyspieszyć, a także podjąć działania, które mają na celu wzmocnienie osłabionych włosów. Ważne jest podejście holistyczne. Nie należy skupiać się na samej skórze głowy, mieszkach włosowych i włosach, ale na całym organizmie. Dlatego pierwszym elementem jest zadbanie o zdrową dietę, która dostarczy wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, witamin i minerałów. Dla zdrowia włosów szczególnie ważne są: witamina A, witamina E, witamina C, witaminy z grupy B, krzem, cynk, żelazo oraz miedź.
W przypadku wypadania włosów do codziennej pielęgnacji należy włączyć kosmetyki, które odżywiają mieszki włosowe, ograniczają utratę włosów i stymulują odrost nowych. Są to szampony, odżywki, sera i specjalistyczne kuracje w ampułkach. Dobrze działa również regularny masaż skóry głowy, który pobudza krążenie. Ograniczyć należy zabiegi stylistyczne, które obciążają włosy (m.in. farbowanie, prostowanie, suszenie gorącym powietrzem).
Warto również skorzystać ze specjalistycznych zabiegów. Dobrze sprawdzają się m.in. mezoterapia igłowa skóry głowy, osocze bogatopłytkowe, infuzja tlenowa, masaż trychologiczny.
Podsumowanie
Nadmierne wypadanie włosów po COVID-19 jest częstym powikłaniem. Związane jest ono z silnym stresem, stanem zapalnym, niedotlenieniem organizmu oraz leczeniem infekcji. Zahamowanie wypadania włosów i ich odrost są możliwe dzięki odpowiedniej pielęgnacji, dostarczeniu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów oraz stosowaniu specjalistycznych zabiegów kosmetycznych i trychologicznych.
Źródła:
- W. Jankowiak, E. Cywińska, Wypadanie włosów a infekcja SARS-CoV-2, “Our Dermatology Online” 2021;12(e):e37.1-8.
- E. Szendzielorz, M. Bednarek, Nadmierna utrata włosów jako powikłanie po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, “Aesthetic Cosmetology and Medicine” 2021, nr 3, s. 109-113.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [31.10.2024]