Lot samolotem w ciąży – czy jest bezpieczny? Sprawdź ogólne zalecenia!
Oczekiwanie na narodziny dziecka to bardzo wyjątkowy czas – przyszła mama powinna dużo odpoczywać, aby jak najlepiej o siebie zadbać. Jeśli jednak ma ochotę podróżować, wcale nie musi rezygnować z tej przyjemności. Wbrew krążącym mitom ciężarne mogą przemieszczać się także drogą lotniczą, jeśli lekarz prowadzący ciąże nie widzi przeciwwskazań. Warto jednak zatroszczyć się o to, aby w trakcie podróży mieć ze sobą niezbędne dokumenty oraz podręczną torbę ze wszystkim, co może być potrzebne.
Planując lot samolotem, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, takich jak zmiany ciśnienia, konieczność dłuższego przebywania w jednej pozycji czy ograniczony dostęp do pomocy medycznej. Jeśli jednak nie zraża Cię nawet długa podróż samolotem, pakuj walizkę i sprawdź nasze wskazówki. Podpowiadamy, czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne, do którego tygodnia można latać bez obaw i jak się przygotować do lotu.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy można latać w ciąży samolotem?
- Do którego miesiąca ciąży można latać samolotem?
- Jakie są przeciwwskazania do podróży samolotem w czasie ciąży?
- Kiedy należy uzyskać zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę?
- Jak się przygotować, aby bezpiecznie podróżować samolotem w okresie ciąży?
Ciąża a lot samolotem – czy to bezpieczne?
Latanie samolotem to dla wielu osób podstawowy sposób przemieszczania się na większe odległości. Podróże turystyczne czy służbowe tą drogą odbywają również przyszłe mamy. Zanim jednak się na to zdecydują, rozmawiają z lekarzem prowadzącym i poszukują informacji na ten temat u przedstawicieli linii lotniczych.
Kobiety w ciąży obawiają się głównie tego, że nagła zmiana ciśnienia oraz warunki panujące na tak dużej wysokości mogą zaszkodzić rozwojowi płodu. Ginekolodzy podkreślają jednak, że w zdrowej i niepowikłanej ciąży podróżowanie samolotem jest bezpieczne, dlatego większość pań nie musi rezygnować z tej formy transportu aż do ostatnich tygodni ciąży.
Linie lotnicze określają w swoich regulaminach, do którego tygodnia ciąży można latać samolotem bez przeszkód, kiedy trzeba mieć zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań, a kiedy ciężarna nie może wejść na pokład.
Do kiedy można latać samolotem w ciąży?
Zasady dotyczące latania samolotem przez ciężarne różnią się w zależności od wybranych linii lotniczych. Większość przewoźników określa, że kobiety w zdrowej i niepowikłanej ciąży mogą bez przeszkód podróżować samolotem do 36. tygodnia w przypadku ciąży pojedynczej oraz 32. tygodnia ciąży mnogiej. W późniejszych tygodniach latanie nie jest wskazane, ponieważ istnieje duże ryzyko przedwczesnego odpłynięcia płynu owodniowego lub rozpoczęcia akcji porodowej.
Pamiętaj, żeby przed zakupem biletów sprawdzić regulamin wybranego przewoźnika – część linii lotniczych wymaga przedstawienia zaświadczenia lekarskiego już po 28. tygodniu ciąży.
Warto jednak pamiętać, że poza zdrowiem płodu ważny jest także komfort przyszłej mamy. Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej czy zmiany ciśnienia krwi, szczególnie w przypadku ciąży mnogiej, mogą powodować pogorszenie samopoczucia i przyczyniać się do rozwoju zakrzepicy. Należy więc także tę kwestię wziąć pod uwagę w przypadku planowania podróży. Jeśli kobieta źle znosi ciążę – ma nudności, zawroty głowy czy duszności, powinna skonsultować się wcześniej ze swoim lekarzem prowadzącym.
Najlepszym czasem na podniebne podróże jest II trymestr ciąży, czyli okres od 14. do 28. tygodnia. To właśnie wtedy większość przyszłych mam czuje się najlepiej. Zazwyczaj ustępują nudności, wymioty, zawroty głowy oraz senność. Samopoczucie zaczyna się poprawiać, a jednocześnie spada ryzyko poronienia. Także brzuszek jeszcze jest nieduży i nie stanowi obciążenia dla organizmu matki.
Ciąża a przeciwwskazania do podróży samolotem
Przeciwwskazania do latania samolotem w czasie ciąży związane są zwykle z jej przebiegiem lub zdrowiem przyszłej mamy. Z reguły zalicza się do nich:
- ciążę tzw. wysokiego ryzyka – gdy jest znaczne ryzyko poronienia, przedwczesnego rozpoczęcia akcji porodowej lub krwotoku,
- nadciśnienie tętnicze u matki – taki stan może być przyczyną poważnych powikłań, np. preeklampsji (stanu przedrzucawkowego),
- niedokrwistość – głęboka anemia sprawia, że organizmowi ciężarnej trudno przystosować się do zmian ciśnienia i powietrza na dużej wysokości,
- łożysko przodujące – takie ułożenie łożyska może przyczyniać się do krwawienia z dróg rodnych,
- stan przedrzucawkowy – także łagodny, ponieważ może nasilić się w trakcie lotu, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ciężarnej oraz płodu.
Należy pamiętać, że kobieta nie zawsze ma świadomość nadciśnienia lub anemii, dlatego powinna wcześniej porozmawiać z lekarzem, nawet jeśli nie potrzebuje jeszcze zaświadczenia do podróży samolotem.
Lot samolotem w ciąży a zaświadczenie od lekarza
Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu samolotem wystawia ginekolog prowadzący ciążę. W dokumencie oprócz Twoich danych znajdą się także informacje o tygodniu ciąży i jej rodzaju (pojedyncza lub mnoga), planowanej dacie porodu, prawidłowym przebiegu ciąży oraz stanie Twojego zdrowia.
Najlepiej, jeśli uzyskasz je na ok. kilka dni przed wylotem – niektóre linie wymagają zaświadczenia wystawionego nie wcześniej niż 48 czy 72 godziny przed podróżą. Warto zatroszczyć się także o to, aby dokument został przetłumaczony na język angielski.
Oprócz zaświadczenia o braku przeciwwskazań do lotu należy mieć ze sobą także kartę ciąży – może być potrzebna, gdyby przyszła mama potrzebowała pomocy medycznej za granicą.
Bezpieczna podróż samolotem w ciąży – jak się przygotować?
Żeby podróż przebiegła komfortowo i bez nieprzyjemnych niespodzianek, warto się do niej właściwie przygotować. Choć nie istnieje coś takiego, jak odgórnie ustalone „zasady latania samolotem w ciąży”, zebraliśmy najcenniejsze wskazówki dla przyszłych mam. Weź je pod uwagę, zwłaszcza w przypadku dłuższej podróży.
Lekarz na pewno przekaże Ci sporo z nich, jednak warto wydrukować sobie listę, żeby o wszystkim pamiętać:
- sprawdź regulamin linii lotniczych – dowiesz się jakich zasad i terminów powinna przestrzegać ciężarna,
- ubierz się wygodnie – najlepsze będą luźne ubrania, elastyczne legginsy i miękkie buty,
- przygotuj niezbędne dokumenty i kartę ciąży – warto mieć wszystko pod ręką, także na wypadek ewentualnych kontroli,
- weź ze sobą wodę i zdrowe przekąski na czas lotu,
- zabierz ze sobą poduszkę pod plecy,
- zarezerwuj miejsce od strony korytarza – dzięki temu zyskasz dodatkową przestrzeń i będziesz mogła wychodzić bez przeciskania się pomiędzy pasażerami,
- zaplanuj częste wstawanie i rozciąganie nóg – nawet krótki spacer co 30-60 minut poprawia krążenie i zmniejsza ryzyko zakrzepicy,
- miej przy sobie leki, które przyjmujesz na stałe.
Podsumowanie
Latanie samolotem w zdrowej ciąży nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia matki oraz płodu. Należy jednak przed podróżą skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, a w przypadku zaawansowanego etapu uzyskać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu. Jeśli dodatkowo zastosujesz nasze wskazówki – zadbasz o wygodny strój, wodę i przekąski oraz będziesz spacerować po pokładzie – podróż będzie znacznie bardziej komfortowa.
Źródła:
- Centrala Lotów Sanitarnych, Latanie samolotem w ciąży. O czym należy pamiętać?, https://www.centrala-lotow-sanitarnych.pl/blog/latanie-samolotem-w-ciazy-o-czym-nalezy-pamietac_6598.html (dostęp: 08.04.2025 r.).
- A. Bacz, Ciąża i podróż, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61965,ciaza-i-podroz (dostęp: 08.04.2025 r.).
- M. Szopa-Krupińska, Czy w ciąży można latać samolotem?, https://mamaginekolog.pl/trudne-pytania/czy-w-ciazy-mozna-latac-samolotem/ (dostęp: 08.04.2025 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [15.05.2025]