Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie
Łokieć tenisisty jest schorzeniem, które jest związane z powtarzającymi się mikrourazami w obrębie mięśni prostowników nadgarstka. Są na niego narażone osoby, które wykonują specyficzne ruchy kończynami górnymi – np. w czasie pracy. Zobacz, jak rozpoznać łokieć tenisisty.
Łokieć tenisisty dotyczy mięśni prostowników nadgarstka. Jest to grupa kilku struktur. Najczęściej jednak dolegliwości wynikają z uszkodzenia przyczepu mięśnia prostownika wspólnego palców. Leży on na powierzchni przedramienia. Jego funkcją jest zginanie ręki grzbietowo, a także zginanie i odwodzenie palców.
Z artykułu dowiesz się:
Czym się objawia łokieć tenisisty?
Łokieć tenisisty jest schorzeniem tkanek w obrębie stawu łokciowego. Profesjonalna nazwa tego typu nieprawidłowości to entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Charakteryzuje się ono uszkodzeniem struktury mięśnia w miejscu, w którym przyczepia się on do kości. Schorzenie dotyczy więzadeł i ścięgien mięśni prostowników nadgarstka, które przyczepiają się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej.
Łokieć tenisisty objawia się przede wszystkim dolegliwościami bólowymi. Ból jest odczuwany po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Często promieniuje też do przedramienia i nadgarstka. Jest obecny głównie przy wykonywaniu ruchów, dlatego utrudnia codzienną aktywność (osoba dotknięta łokciem tenisisty ma problemy m.in. z czesaniem się, podnoszeniem przedmiotów lub otwieraniem drzwi). Dodatkowo obecne jest uczucie osłabienia i zmęczenia mięśni. Dolegliwości zwykle nie występują w spoczynku.
Łokieć tenisisty bywa niekiedy mylony z innym schorzeniem, jakim jest łokieć golfisty. Dotyczy ono mięśni zginaczy nadgarstka, a uszkodzenie powstaje w miejscu jego przyczepu do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Dlatego dolegliwości bólowe są obecne po wewnętrznej stronie stawu łokciowego. Schorzenie to może towarzyszyć łokciowi tenisisty.
Co jest przyczyną łokcia tenisisty?
Przyczyną łokcia tenisisty jest uszkodzenie struktur mięśnia. Dochodzi do niego na skutek powtarzających się mikrourazów. Są one spowodowane przeciążeniem tkanek. Predysponuje to nich także stan zapalny. Łokieć tenisisty bywa nazywany chorobą zawodową, ponieważ często dotyczy osób wykonujących pracę wymagającą wykonywania powtarzalnych ruchów rękami (odwracanie i prostowanie nadgarstka). Narażeni są na niego: mechanicy, pracownicy biurowi, informatycy, ogrodnicy, pracownicy magazynów. Ryzyko powstaje też przy uprawianiu tenisa (skąd pochodzi potoczna nazwa schorzenia). Zdarza się, że skłonność do występowania łokcia tenisisty jest uwarunkowana genetycznie.
Na uszkodzenie struktur okolicy stawu łokciowego są najbardziej narażone osoby między 30. a 50. rokiem życia. Szacuje się, że nawet 3% populacji doświadcza tego typu entezopatii. Kobiety chorują równie często, co mężczyźni.
Łokieć tenisisty – diagnoza
Osoby, które zaobserwują u siebie objawy łokcia tenisisty, powinny skonsultować się z lekarzem specjalistą w dziedzinie ortopedii. Konieczne jest wykonanie kompletu badań, które pozwolą ustalić przyczynę dolegliwości oraz zaplanować leczenie. Schorzenie można całkowicie wyleczyć, jednak czas i przebieg terapii są indywidualne dla każdej osoby.
W diagnostyce wykorzystuje się:
- badanie tomografii komputerowej,
- rezonans magnetyczny,
- zdjęcie rentgenowskie,
- badanie ultrasonograficzne.
Ponadto lekarz wykonuje specyficzne testy, które pozwalają ocenić ruchomość w stawie łokciowym oraz umiejscowienie i stopień nasilenia bólu.
Jak leczyć łokieć tenisisty?
Najbardziej dokuczliwą dolegliwością jest ból, dlatego należy dążyć do jego złagodzenia. Doraźnie można przyjąć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Warto jednak pamiętać, że nie leczą łokcia tenisisty, a jedynie poprawiają samopoczucie.
Powinna także zostać ograniczona aktywność fizyczna, ponieważ oszczędzanie ręki przyspiesza osiągnięcie zamierzonych efektów. Jednak zalecane są działania rehabilitacyjne. Obejmują one terapię manualną, ale także ćwiczenia wzmacniające lub leczenie ultradźwiękami. Pomocne są także ortezy i opaski, które unieruchamiają staw łokciowy.
Można także podać leki pod kontrolą USG bezpośrednio do stawu łokciowego. Wspierają one regenerację tkanek. W tym celu wykorzystuje się steroidy lub osocze bogatopłytkowe.
W niektórych przypadkach takie leczenie nie jest wystarczające, a ból utrzymuje się nadal. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. W jego trakcie usuwany jest uszkodzony fragment mięśnia. Z metody tej korzysta się jednak bardzo rzadko.
Podsumowanie
Głównym objawem łokcia tenisisty jest ból łokcia, a dokładniej po bocznej stronie stawu łokciowego. Pojawia się on przy wykonywaniu ruchów. Możliwe jest całkowite wyleczenie schorzenia. W terapii stosuje się leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne i rehabilitację. Zabieg operacyjny jest konieczny tylko w bardzo ciężkich przypadkach. Wykonuje się go rzadko.
Źródła:
- G. Wójcik i in., Diagnostyka i leczenie zachowawcze łokcia tenisisty, “Journal of Education, Health and Sport” 2016, nr 6, s. 98-107.
- P. Krawczyk-Szulc i in., Przewlekłe zapalenie nadkłykci kości ramiennej wywołane sposobem wykonywania pracy - wytyczne diagnostyczno-orzecznicze, “Medycyna Pracy” 2015, nr 66, s. 443-450.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Ostatnia aktualizacja [30.10.2024]