Leki i witaminy przyjazne cukrzykom
Cukrzyca to pierwsza choroba, którą nie można się zarazić, a która zasłużyła na miano epidemii XXI wieku. Jak pokazują statystyki, w Polsce na cukrzyce choruje około 2 700 000 osób, a liczba ta stale rośnie. To poważna, przewlekła, a nieleczona – także śmiertelna choroba, która rozwija się, gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub wtedy, gdy ludzki organizm nie korzysta z niej prawidłowo.
Cukrzyca – niebezpieczna choroba cywilizacyjna
Cukrzyca stała się problemem tak powszechnym, że walka z nią została uznana za priorytetową zarówno w Polsce, jak i na całym świecie za sprawą Światowej Organizacji Zdrowia. Niech dowodem na to, że skala tego problemu jest olbrzymia, będzie fakt, że w 2015 roku cukrzyca odpowiadała za 9% wydatków całkowitych na opiekę zdrowotną w Europie (to około 156 miliardów dolarów), a kwota ta cały czas rośnie. Co więcej, szacuje się, że jeżeli prewencja i zapobieganie cukrzycy nie ulegnie poprawie, w ciągu 20 lat liczba chorych zwiększy się o 80%.
Ograniczenia związane z cukrzycą. O czym pamiętać kupując leki?
Życie z cukrzycą nie jest łatwe. Diabetycy muszą uważać na swoją dietę, dbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, a także mierzyć poziom cukru we krwi, przyjmować insulinę i regularnie kontrolować swój stan zdrowia podczas wizyt w gabinecie lekarskim. Co więcej, nie mogą przyjmować wielu leków, również tych dostępnych powszechnie, bez recepty. Problemem okazuje się nawet zakup leków przeciwbólowych, czy choćby kupno odpowiedniego syropu na kaszel. O czym powinni pamiętać cukrzycy, wybierając się do apteki?
1. Kontrola zawartości cukru w lekach
Firmy farmaceutyczne często dodają cukier do swoich produktów, aby wydawały nam się smaczniejsze, a ich zażywanie stawało się mniej nieprzyjemne. Szczególnie dużo cukru mają preparaty, które podaje się dzieciom – np. syropy na kaszel. Leki dla cukrzyków nie powinny zawierać go wcale.
Jeżeli chorujesz na cukrzycę, upewnij się, czy dany farmaceutyk nie zawiera sacharozy, glukozy lub syropy glukozowo-fruktozowego. Jeżeli dany preparat nie zawiera żadnych substancji słodzących lub są to sorbitol albo aspartam, cukrzycy mogą go przyjmować bez żadnych obaw o swoje zdrowie.
2. Informacja o stosowaniu przez diabetyków lub konsultacje z farmaceutą
Z powodu olbrzymiej ilości leków farmaceutycznych dosładzanych cukrem oraz dużej liczby chorych na cukrzycę, większość renomowanych firm farmaceutycznych zaznacza na opakowaniu, że dany lek może być używany przez diabetyków.
Jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy dany preparat Ci nie zaszkodzi, pamiętaj, że zawsze możesz zapytać o radę lekarza lub swojego farmaceutę.
Jakie leki na przeziębienie dla cukrzyków?
Leki dla cukrzyka na przeziębienie nie powinny zawierać kwasu acetylosalicylowego. Z tego powodu popularne leki przeciwbólowe, takie jak Aspiryna czy Polopiryna, nie są dobrym rozwiązaniem dla diabetyków.
O wiele bezpieczniejsze są leki zawierające paracetamol albo ibuprofen. To dobre leki przeciwgorączkowe dla cukrzyków, jednak jeżeli masz jakieś obawy lub chorujesz na coś więcej, niż tylko cukrzyca – np. masz problemy z wątrobą – skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Leki na gardło dla cukrzyków
Kiedy cukrzyk cierpi z powodu kaszlu czy chrypki, często ma problem z zakupem odpowiednich leków na ból gardła dla diabetyków, ponieważ duża część produktów na takie dolegliwości zawiera cukier. Na szczęście liczba leków na gardło bez cukru cały czas rośnie.
Jakie suplementy dla cukrzyków?
Dieta cukrzyka wyklucza lub ogranicza spożywanie niektórych produktów (np. owoców), dlatego odpowiednia suplementacja może okazać się konieczna. Jakie witaminy dla cukrzyków warto przyjmować? Mogą to być np. witaminy w postaci tabletek musujących lub tabletki do ssania.
Słowo podsumowania
Jeżeli chorujesz na cukrzycę i czujesz się chory, zacznij terapię od leków dostępnych bez recepty, pamiętając o tym, aby zrezygnować z preparatów zawierających cukier oraz kwas acetylosalicylowy. Pamiętaj także, aby w czasie przeziębień:
- częściej niż zwykle badać poziom cukru we krwi,
- przyjmować posiłki zgodnie z planem,
- więcej pić,
- dbać o dobry, wysokojakościowy sen.
Ostatnia aktualizacja [28.07.2023]