Laserowa korekcja wzroku – na czym polega? Przygotowanie do zabiegu, przebieg, cena
Laserowa korekcja wzroku to nowoczesna metoda, która pozwala pozbyć się wielu rodzajów wad widzenia. Zabieg jest szybki, bezbolesny i co najważniejsze – zapewnia trwałe efekty. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, w tym konsultacji okulistycznej i wykonania szczegółowych badań.
Procedura polega na precyzyjnej modyfikacji kształtu rogówki za pomocą lasera, co eliminuje wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Laserowa korekcja wzroku pozwala na trwałe poprawienie jakości widzenia i rezygnację z okularów czy soczewek kontaktowych. Sprawdź komu polecany jest taki zabieg, jak wygląda przygotowanie oraz jak przebiega cała procedura.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest laserowa korekcja wzroku?
- Jakie są wskazania i jak wygląda kwalifikacja pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku?
- U kogo zabieg nie może być wykonany?
- Jak wygląda przygotowanie do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku?
- Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?
- Czy laserowy zabieg korekcji wzroku wiąże się z rekonwalescencją?
- Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku?
Co to jest laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to zabieg, którego celem jest zmiana kształtu rogówki. Odbywa się to z wykorzystaniem lasera, który umożliwia dopasowanie ustawień urządzenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Zaburzenia widzenia nie tylko wpływają na jakość życia i wykonywanie zwykłych aktywności, ale mogą również stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia. Żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo w trakcie prowadzenia samochodu, kontrolowania pracy maszyn czy podczas codziennych czynności, większość osób z wadami wzroku korzysta z okularów lub soczewek kontaktowych. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie zaburzenia widzenia można skorygować w ten sposób, przywracając pacjentowi pożądaną ostrość wzroku. W takich sytuacjach lekarze zalecają skorzystanie z nowoczesnej technologii, jaką jest laserowa operacja oczu. Efekty zauważalne są bardzo szybko, a okres rekonwalescencji stosunkowo krótki.
Podczas tego nieinwazyjnego zabiegu możliwa jest korekcja kształtu rogówki tak, by załamywane przez nią światło mogło tworzyć ostre, wyraźne obrazy. Do wykonania związanych z tym czynności wykorzystuje się laser, który gwarantuje wysoką precyzję i w większości przypadków nie wymaga używania skalpela. Zabieg laserowej korekty wzroku zawsze przeprowadza doświadczony lekarz okulista.
Istnieją różne metody laserowej korekcji wzroku, np. LASEK, EBK, PRK, LASIK, Lentivu, Clearvu. To, którą z nich zostanie wykonana operacja zależy m.in. od rodzaju wady, kondycji narządu wzroku pacjenta oraz wyników badań.
Laserowa korekcja wzroku – wskazania i kwalifikacja do zabiegu
Laserowa metoda korekcji wzroku stosowana jest w przypadku wielu wad widzenia. Wśród najpopularniejszych wskazań do zabiegu wymienia się:
- krótkowzroczność,
- nadwzroczność,
- astygmatyzm,
- starczowzroczność (ostrość widzenia z bliska pogarsza się w wyniku postępującego wieku i obniżenia lub niemożności akomodacji oka).
Samo rozpoznanie wady wzroku do jednak nie wszystko. Żeby uzyskać kwalifikację do zabiegu, pacjent powinien spełniać określone warunki. Przede wszystkim wada musi mieścić się w określonych ramach i utrzymywać się na tym samym poziomie przez minimum rok. Widełki dla konkretnych wad wynoszą:
- przy krótkowzroczności: do -10 (w niektórych przypadkach do -12) dioptrii,
- przy nadwzroczności: do +6 dioptrii,
- przy astygmatyzmie: do +5 dioptrii.
Przy kwalifikacji do zabiegu brany pod uwagę jest również wiek – pacjent powinien mieć więcej niż 18 i mniej niż 60 lat. W przypadku nowoczesnej metody laserowej korekcji wzroku Presbyond wymogiem jest ukończenie 40. roku życia.
Warto jednak pamiętać, że podstawę zakwalifikowania do operacji stanowi konsultacja z lekarzem i szereg badań. Jeśli starszy pacjent ma dobre wyniki, a jego gałka oczna jest w odpowiedniej kondycji, okulista może dać zielone światło i przeprowadzić zabieg bez względu na wiek.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
Zabiegów laserowej korekcji wzroku zazwyczaj nie wykonuje się u osób młodszych ze względu na niezakończony wzrost gałki ocznej. Inne przeciwwskazania do operacji to m.in.:
- niestabilna wada wzroku (jeśli wymagana korekcja zmieniła się min. o 0,5 dioptrii w ciągu roku),
- zaburzenia w obrębie rogówki (blizny, stożek rogówki czy zbyt cienka rogówka),
- schorzenia autoimmunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy, łuszczyca),
- aktywne choroby nowotworowe,
- aktywne infekcje wirusowe,
- choroby narządu wzroku – jaskra, zaćma, zespół suchego oka,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- okres ciąży i karmienia piersią.
Laserowa korekcja wzroku – przygotowanie do zabiegu
Kiedy pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku otrzymuje od lekarza listę z zaleceniami przed operacją. W ciągu doby poprzedzającej nie powinno się wykonywać makijażu oczu ani twarzy, a także należy zrezygnować z picia kawy, alkoholu oraz napojów energetycznych.
Do zabiegu nie trzeba być na czczo ani odstawiać regularnie przyjmowanych leków (o ile okulista nie zaleci inaczej). Pamiętaj, żeby przed operacją poinformować personel medyczny jakie preparaty zostały zażyte i o jakiej porze.
Przebieg laserowej korekcji wady wzroku
Laserowa korekcja wzroku polega na modyfikacji kształtu rogówki, jednak nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Przed zabiegiem pacjentowi ułożonemu w wygodnej pozycji podaje się znieczulenie miejscowe w formie kropli do oczu. Chirurg przygotowuje rogówkę – w zależności od wybranej metody, może to obejmować utworzenie płatka rogówki (np. metoda LASIK) lub usunięcie nabłonka rogówki (np. metoda PRK). Następnie laser koryguje jej kształt, precyzyjnie modelując jej mikroskopijne warstwy, co pozwala skutecznie wyeliminować wadę wzroku.
Przy nadwzroczności rogówkę się uwypukla, a w przypadku krótkowzroczności – spłaszcza. Z kolei u pacjentów z astygmatyzmem należy ją wyrównać.
Sam zabieg laserowej korekcji wzroku trwa bardzo krótko – od kilku do kilkunastu minut. Po jego zakończeniu personel odprowadza pacjenta do sali pozabiegowej, w której powinien pozostać przez ok. godzinę. Następnie lekarz bada oczy operowanego i jeśli nic go nie zaniepokoi, wypisuje go do domu. Warto zadbać o to, aby nie wracać w pojedynkę – osoba towarzysząca zapewni większe bezpieczeństwo w tej sytuacji.
Laserowa korekcja wzroku – rekonwalescencja
Już w kilka godzin po operacji pacjent zauważa poprawę ostrości wzroku, jednak pełny efekt będzie odczuwalny dopiero po kilku lub kilkunastu tygodniach. Bezpośrednio po zabiegu można odczuwać dyskomfort, wrażliwość na światło, łzawienie oraz mieć wrażenie piasku pod powiekami. To zupełnie normalne po laserowej korekcji, dlatego dolegliwości te nie powinny być powodem do niepokoju.
Pacjent powinien jak najwięcej odpoczywać, w razie potrzeby stosować leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza oraz stosować się do jego zaleceń. Ważne jest, by zgłaszać się na wszelkie umówione kontrole i badania wzroku.
Koszt laserowej korekcji wzroku
Koszt laserowej korekcji wzroku zależy od wielu czynników, takich jak metoda zabiegu, doświadczenie chirurga oraz lokalizacja kliniki. W Polsce ceny za operację laserową wahają się w granicach kilku tysięcy złotych. Warto zwrócić uwagę na to czy w cenę wliczone są konsultacje przedoperacyjne, badania diagnostyczne oraz opieka pooperacyjna.
Podsumowanie
Laserowa korekcja wzroku to niezwykle skuteczny sposób na przywrócenie pacjentowi ostrości widzenia. Operacja jest nieinwazyjna, bezpieczna i krótka, dlatego nie należy się jej obawiać. W razie wątpliwości najlepiej porozmawiać ze swoim okulistą.
Źródła:
- M. Mielczarek, Laserowa korekcja wzroku – same plusy?, „Borgis – Medycyna Rodzinna” 2004, nr 4, s. 181-183.
- D. Kalwa-Grabowska, I. Piotrowiak-Słupska, B.J. Kałużny, Przyczyny dyskwalifikacji z operacji laserowej korekcji wzroku, „OphthaTherapy” 2022, vol. 9, nr 4, s. 264-271.
- K. Skonieczna, E. Igras, B. Czarnota-Nowakowska, Podstawy laserowej korekcji wad wzroku, „Okulistyka po Dyplomie” 2018, nr 4.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.02.2025]