Kwas salicylowy na twarz – poznaj efekty stosowania!
Stosowanie kwasów w kosmetyce i pielęgnacji twarzy stało się jednym z najpopularniejszych trendów w nowoczesnej dermatologii. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, kwasy wspierają złuszczanie naskórka, poprawiając jego teksturę i koloryt. Wspomagają także walkę z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, przebarwienia czy oznaki starzenia. Do pielęgnacji cery trądzikowej polecany jest szczególnie kwas salicylowy.
Regularne stosowanie kwasu salicylowego pomaga odblokować pory, zredukować zaskórniki oraz zmniejszyć widoczność wyprysków. Dodatkowo jego właściwości antybakteryjne wspomagają walkę z niedoskonałościami, a delikatne działanie złuszczające sprzyja regeneracji skóry, nadając jej świeży wygląd i promienny blask. Przekonaj się, jak kwas salicylowy może odmienić Twoją pielęgnację i poprawić kondycję skóry! Podpowiadamy, jak stosować go w codziennej rutynie pielęgnacyjnej oraz zabiegach gabinetowych.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są właściwości kwasu salicylowego i jak jest wykorzystywany?
- Jak kwas salicylowy działa na skórę?
- Jak należy stosować kwas salicylowy?
Kwas salicylowy – właściwości i zastosowanie
Kwas salicylowy (łac. acidum salicylicum) jest jednym z organicznych związków chemicznych należących do grupy aromatycznych hydrokwasów karboksylowych, a konkretnie – beta-hydroksykwasów BHA. Jego wzór chemiczny to C7H6O3. Warto wiedzieć, że kwas salicylowy jest jedynym z grupy BHA, który stosuje się w pielęgnacji skóry.
Kwas salicylowy ma lipofilowy charakter (jest rozpuszczalny w tłuszczach) w przeciwieństwie do kwasów z grupy AHA (kwas mlekowy, kwas glikolowy). Ta cenna właściwość sprawia, że jego cząsteczki mogą swobodnie przechodzić przez pory (ujścia gruczołów łojowych) i przenikać do mieszków włosowych. W ten sposób skutecznie je oczyszcza i hamuje rozwój stanów zapalnych.
Związek ten występuje naturalnie w różnego rodzaju roślinach – korze wierzby, topoli, malinach, rumianku czy wiechlinie. Obecnie kwas salicylowy pozyskiwany jest w wyniku syntezy chemicznej, jednak salicynę z kory wierzby wyodrębniono już w 1829 r. Związek ten miał zastąpić w medycynie chininę. Pierwsza synteza kwasu salicylowego miała miejsce w 1935 r.
Działanie kwasu salicylowego cenione jest głównie w medycynie, ponieważ od dawna stosuje się go jako lek łagodzący bóle, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. Znana od lat aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, jest pochodną kwasu salicylowego.
Nie tylko lekarze doceniają to, jak działa kwas salicylowy. Ten związek chemiczny ma także wiele cennych właściwości kosmetycznych. Przede wszystkim rozpuszcza nadmiar sebum w gruczołach łojowych i keratynę – białko naturalnie występujące w naskórku. To sprawia, że skutecznie oczyszcza pory oraz całą powierzchnię skóry z zanieczyszczeń i bakterii. Dzięki temu wykorzystuje się go także w pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej i mieszanej oraz przy problemach z nadmiernym rogowaceniem naskórka.
Co ciekawe, kwas salicylowy nie tylko reguluje wydzielanie sebum i dokładnie usuwa brud oraz bakterie. Substancja ta zapobiega także wrastaniu włosów po depilacji i pomaga zadbać o skórę głowy. Dla niektórych bywa niezastąpiona w walce z łupieżem oraz nadmiernym przetłuszczaniem skalpu. Z tego względu kwas salicylowy wykorzystuje się do produkcji kosmetyków do włosów – szamponów, wcierek i peelingów do skóry głowy.
Cenną właściwością kwasu salicylowego jest także to, że wspiera on działanie innych składników aktywnych w kosmetykach. Dzięki temu mogą dotrzeć jeszcze głębiej i działać u źródła problemu. Z czym łączyć kwas salicylowy? Do substancji, które działają skuteczniej za jego sprawą zalicza się:
- kwas hialuronowy,
- glicerynę,
- prowitaminę B5,
- ceramidy,
- kwas azelainowy.
Przygotuj się do jesiennej pielęgnacji i sprawdź, jak działają kwasy w kosmetykach!
Kwas salicylowy na twarz – jak działa na skórę?
Stosując odpowiednie stężenie kwasu salicylowego możesz zadbać o stan swojej skóry – szczególnie trądzikowej lub łojotokowej. Dzięki temu, że jego cząsteczki swobodnie przechodzą przez warstwę łojową, mogą skutecznie oczyścić cerę z zaskórników i zwęzić rozszerzone pory. Ujednolica on także koloryt skóry – rozjaśnia przebarwienia, zmniejsza widoczność plam pigmentacyjnych oraz blizn potrądzikowych.
Kwas salicylowy można stosować także w pielęgnacji cery z pierwszymi oznakami starzenia. Ma on działanie złuszczające, dlatego dokładnie usuwa zrogowaciałą warstwę i wspiera odnowę komórkową. Drobne zmarszczki i nierówności stają się mniej widoczne, a cera odzyskuje młodzieńczą jędrność i naturalny blask.
Kwas salicylowy w niższych stężeniach często występuje w kosmetykach, natomiast wyższe stężenia stosuje się w gabinetach kosmetologicznych i dermatologicznych. Oferują one peelingi chemiczne, które działają znacznie głębiej, dlatego mogą wykonywać je wyłącznie specjaliści po wcześniejszej ocenie stanu cery. Tego rodzaju zabiegi mają działanie rozjaśniające, mocno złuszczające oraz przyspieszające regenerację skóry.
Jak stosować kwas salicylowy w domowej pielęgnacji?
W aptece znajdziesz kosmetyki z kwasem salicylowym do pielęgnacji skóry oraz włosów. Jeśli chcesz się przekonać, jak ten organiczny związek chemiczny zadziała na Twoją cerę, możesz sięgnąć po żele do mycia twarzy, kremy na dzień i na noc, peelingi oraz maski. Jeżeli nigdy wcześniej nie zdarzyło Ci się stosować kwasu salicylowego, przeprowadź próbę uczuleniową na skórze, zanim zastosujesz kosmetyk.
Żeby mieć pewność, że kwas salicylowy faktycznie znajduje się w wybranym produkcie, szukaj w składzie tych substancji:
- Salicylic Acid – czysty kwas salicylowy,
- Capryloyl Salicylic Acid – lipofilowa pochodna kwasu BHA,
- Sodium Salicylate – sól sodowa kwasu salicylowego, również pochodna, którą stosuje się w kosmetykach jako konserwant,
- Betaine Salicylate – kwas salicylowy w połączeniu z betainą, który ma nieco łagodniejsze działanie.
Warto jednak pamiętać, że choć ten związek chemiczny wykazuje pozytywny wpływ na skórę i wspiera działanie niektórych składników, to jednak nie należy go stosować ze wszystkimi substancjami. Nie powinno się łączyć kwasu salicylowego z:
- kwasami z grupy AHA (kwasem glikolowym, mlekowym, migdałowym) – wyjątek stanowią kosmetyki, które zawierają różne rodzaje kwasów dobrane we właściwych proporcjach,
- retinoidami – połączenie kwasu salicylowego z retinolem może mieć zbyt silne działanie i mocno podrażnić cerę,
- witaminą C – w połączeniu z kwasem salicylowym jest nieskuteczna, a ponadto może podrażnić delikatną skórę.
Nie oznacza to jednak że musisz całkowicie zrezygnować z ulubionych produktów z dodatkiem kwasu glikolowego czy retinolem. Wskazówki te dotyczą jednej rutyny pielęgnacyjnej, dlatego substancje te można stosować naprzemiennie, np. co 1-2 dni, odstawiając na ten czas kosmetyki z kwasem salicylowym.
Podsumowanie
Kwas salicylowy jest jedynym z grupy BHA, który można stosować do pielęgnacji skóry. Za sprawą wielu cennych właściwości dba o cerę trądzikową, tłustą, mieszaną oraz z pierwszymi oznakami starzenia. Żeby przekonać się, jak działa kwas salicylowy, sięgnij po apteczne kosmetyki z jego dodatkiem.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem przed zastosowaniem kwasu salicylowego na skórę.
Źródła:
- N. Moczulewska, A. Mańkowska, Zastosowanie kwasu salicylowego w terapii skóry trądzikowej, „Innowacyjność i tradycja w kosmetologii” 2019, s. 50-61.
- B.G. Bae, C.O. Park, H. Shin i in., Salicylic acid peels versus Jessner’s solution for acne vulgaris: a comparative study., „Dermatologic Surgery” 2013, nr 39, s. 248–253.
- A. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry., „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2015, nr 69, s. 374–383.
- A. Zielonka, I. Łoniewski, L. Samochowiec i in., Właściwości farmakologiczne standaryzowanego wyciągu z kory wierzby (Cortex salicis), „Borgis – Postępy Fitoterapii” 2000, nr 2, s. 23-30.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [05.09.2024]