Kwas hialuronowy – numer jeden w pielęgnacji twarzy
Kwas hialuronowy jest jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Substancja ta ma silne właściwości nawilżające. Ponadto kwas hialuronowy wypełnia tkanki, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia zmarszczek i innych oznak starzenia się. Zobacz, jakie są korzyści ze stosowania kwasu hialuronowego.
To naturalne, że skóra wraz z wiekiem traci swoje właściwości oraz młody wygląd. Proces ten zaczyna postępować już w okolicy 25. roku życia. Z czasem pojawiają się pierwsze zmarszczki (związane głównie z mimiką). Skóra przestaje być jędrna, staje się wiotka, matowa i przesuszona. Moment pojawienia się powyższych objawów zależy od wielu czynników zewnętrznych: diety, trybu życia, nałogów, ale też pielęgnacji. Warto zatem zadbać o to, aby nie zabrakło w niej składników, które działają korzystnie na skórę.
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest kwas hialuronowy?
- Jakie jest zastosowanie kwasu hialuronowego?
- Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?
- Jakie właściwości ma kwas hialuronowy?
- Jak stosować kwas hialuronowy w codziennej pielęgnacji twarzy?
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest składnikiem tkanki łącznej, a dokładniej macierzy zewnątrzkomórkowej. Występuje on naturalnie w organizmie człowieka, dzięki czemu wspiera funkcjonowanie wielu układów i narządów (m.in. wzroku, stawów, skóry, naczyń krwionośnych). Jest on potrzebny przede wszystkim do wiązania wody, a tym samym utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia.
Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym. Należy do grupy glikozoaminoglikanów o masie cząsteczkowej 102 do 104 kDa. Obecnie jest on pozyskiwany w procesach biotechnologicznych. Został odkryty już w 1934 roku, ale stał się chętnie stosowany w kosmetologii dopiero w latach 80. XX wieku.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce
Kwas hialuronowy na twarz ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Z jego użyciem przeprowadzane są różnego rodzaju zabiegi medycyny estetycznej. Dodaje się go także do kosmetyków. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że są jego różne rodzaje.
Rodzaje kwasu hialuronowego
Wyróżnia się trzy rodzaje kwasu hialuronowego:
- usieciowany – jego cząsteczki są połączone w taki sposób, że nie mają wysokiej zdolności do wiązania cząsteczek wody, ale dobrze wypełniają tkanki;
- nieusieciowany – ma krótkie łańcuchy cząsteczek i szybko się rozpada, ale dobrze nawilża tkanki;
- częściowo usieciowany – ma właściwości obu rodzajów.
Wyróżnia się kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy (HMW), małocząsteczkowy (LMW) i ultramałocząsteczkowy (ULMW). Im są one mniejsze, tym lepiej się wchłaniają.
Właściwości kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy występuje najczęściej w postaci hialuronianu sodu. Substancja ta zapewnia tkankom silne nawilżenie. Ponadto wpływa na ich jędrność, elastyczność i napięcie. Ma także właściwości ochronne. Chroni przed wnikaniem patogenów oraz wolnymi rodnikami, które prowadzą do uszkodzenia komórek. Dzięki kwasowi hialuronowemu możliwa jest synteza kolagenu i elastyny, a także namnażanie się fibroblastów (komórek skóry).
Kwas hialuronowy jest lepki i sprężysty. Ma gęstą konsystencję. Jest też przezroczysty i szklisty. Warto też pamiętać, że bardzo szybko ulega rozpadowi. Ilość kwasu hialuronowego w organizmie ulega stopniowemu zmniejszeniu wraz z upływem lat. Dlatego, aby efekty zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego były trwałe i satysfakcjonujące, konieczne są regularne aplikacje.
Jak działa kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to jeden z najpopularniejszych składników kosmetyków. Nie tylko nawilża skórę, ale też regeneruje i odżywia. W drogeriach i aptekach można dostać kremy, balsamy, serum i żele, w których jest on obecny.
Jest też chętnie wykorzystywany w medycynie estetycznej. Z użyciem kwasu hialuronowego przeprowadzane są zabiegi, które mają na celu likwidację zmarszczek i bruzd. Stanowi on idealne wypełnienie dla tkanek skóry. Stosuje się go także do wypełniania ust i korekty ich kształtu.
Kwas hialuronowy ma zastosowanie także w ortopedii. Jest on składnikiem leków na stawy. Podaje się go bezpośrednio do uszkodzonych tkanek. Kwas hialuronowy to także bardzo ważny składnik mazi stawowej. W przypadku przeciążeń kończyn dolnych stosuje się zastrzyki w kolano z kwasem hialuronowym, który przyspiesza regenerację mazi stawowej. Wykorzystuje się go też w okulistyce (jest obecny w nawilżających kroplach do oczu), ginekologii i otolaryngologii.
Kwas hialuronowy w domowej pielęgnacji twarzy
Kosmetyki z kwasem hialuronowym służą do codziennej pielęgnacji cery. Warto zaopatrzyć się przede wszystkim w krem nawilżający do twarzy. Dzięki regularnej aplikacji można skutecznie nawilżyć i ujędrnić skórę, poprawić jej wygląd, koloryt i ogólny stan. Dobre kosmetyki z kwasem hialuronowym usuwają oznaki starzenia się skóry. Ich stosowanie powinno rozpocząć się już w okolicy 25. roku życia.
W kosmetyczce warto mieć też serum z kwasem hialuronowym. Tego typu produkty mają zwykle formę żelu. Działają mocniej niż kremy i balsamy. Pielęgnacja przy ich pomocy jest bardzo intensywna, dzięki czemu pierwsze efekty są widoczne bardzo szybko.
Podsumowanie
Kwas hialuronowy to „naturalny nawilżacz”, który poprawia elastyczność, sprężystość i ogólny wygląd skóry. Dobrze jest włączyć do swojej codziennej rutyny produkty, które go zawierają. Kosmetyki z kwasem hialuronowym są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry – starzejącej się, suchej, trądzikowej. Można też skorzystać z profesjonalnych zabiegów z kwasem hialuronowym. Warto pamiętać o tym, że produkty z kwasem hialuronowym polecane są nie tylko do pielęgnacji skóry twarzy. Występuje wiele kosmetyków z zawartością tego kwasu do pielęgnacji np. włosów –szamponów, masek czy odzywek. Wzmacniają one cebulki włosów, wygładza i przywraca włosom blask.
Źródła:
- M. Kucia, Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, “Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 4, s. 329-335.
- D. Czajkowska, M. Milner-Krawczyk, M. Kazanecka, Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, “Biotechnology and Food Science” 2011, nr 75, s. 55-70.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Zaktualizowano: 08.07.2024. Autor: e-Ziko Apteka.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]