Kwas glikolowy w kosmetyce – na co pomaga i kiedy jest najlepszym rozwiązaniem? Sprawdź 5 produktów z kwasem glikolowym!
Kwas glikolowy jest jednym z najpopularniejszych kwasów stosowanych w kosmetyce i dermatologii. To naturalnie występujący kwas alfa-hydroksylowy (AHA) pochodzący głównie z trzciny cukrowej. Za sprawą małych cząsteczek ma zdolność głębokiej penetracji skóry, dlatego może efektywnie działać. Jest częstym składnikiem peelingów chemicznych – złuszcza martwe komórki naskórka, pobudzając odnowę i regenerację.
Regularne stosowanie kwasu glikolowego przyczynia się do poprawy struktury skóry, wygładza drobne zmarszczki, zmniejsza przebarwienia i zwęża pory. Stymuluje też produkcję kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu ujędrnia skórę i przywraca jej młody wygląd. Kwas glikolowy wykorzystuje się także w leczeniu blizn potrądzikowych i innych niedoskonałości cery. Sprawdź, jak działa kwas glikolowy i po które kosmetyki z jego dodatkiem warto sięgnąć, aby zadbać o ciało!
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest kwas glikolowy?
- Jakie są pielęgnacyjne właściwości kwasu glikolowego?
- Jak stosować kwas glikolowy w pielęgnacji domowej?
- Które kosmetyki z kwasem glikolowym pomogą Ci zadbać o skórę?
Kwas glikolowy – co to jest?
Kwas glikolowy (Glycolid Acid), nazywany także kwasem hydroksyoctowym lub alfa-hydroksyoctowym, to substancja należąca do grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA). Ma postać stałą i najczęściej białą barwę, choć bywa też przezroczysty. Nie ma zapachu, dlatego jest bardzo chętnie stosowany przez producentów kosmetyków.
Kwasy AHA znaleźć można zwłaszcza w owocach, dlatego mówi się również o nich „kwasy owocowe”. Wiele z nich cieszy się popularnością w kosmetologii – jako składniki produktów złuszczających i regulujących złuszczanie naskórka. Kwas glikolowy pozyskuje się w procesie fermentacji, a następnie stabilizuje, aby zastosować go w produktach pielęgnacyjnych.
Kwas glikolowy ma najmniejszą masę cząsteczkową spośród kwasów AHA i bardzo prostą budowę. Jest również substancją dobrze rozpuszczalną w wodzie, dlatego bez trudu może przeniknąć rogową warstwę naskórka i przedostać się w głąb skóry.
Właściwości kwasu glikolowego
Podobnie jak w przypadku pozostałych kwasów, właściwości kwasu glikolowego są zależne od jego stężenia. Im niższe, tym działanie jest delikatniejsze – wysokie stężenia wykorzystywane są głównie w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Te sięgające kilkudziesięciu procent mają zdolność rozrywania wiązań martwych komórek naskórka, dlatego silnie złuszczają zrogowaciałą warstwę. Przyspieszają również procesy regeneracyjne oraz stymulują produkcję kolagenu i elastyny.
Kwas glikolowy również:
- głęboko oczyszcza skórę,
- zmniejsza ilość niedoskonałości,
- wyrównuje koloryt skóry,
- rozjaśnia przebarwienia pozapalne,
- reguluje wydzielanie sebum,
- wygładza zmarszczki i poprawia jędrność skóry,
- zmniejsza widoczność porów,
- działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
- ma działanie nawilżające,
- spłyca blizny potrądzikowe.
Niskie stężenia kwasu glikolowego można znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji domowej. Mogą być one stosowane bez pomocy dermatologa czy kosmetologa, jednak w przypadku dermatoz czy problemów z cerą warto skonsultować się ze specjalistą.
Kwas glikolowy – jak stosować?
O skutecznym działaniu tej substancji można się przekonać poprzez pielęgnację z użyciem kwasu glikolowego. Ma on bardzo szerokie zastosowanie – znajdziesz go w kremach i koncentratach do skóry trądzikowej, tłustej oraz mieszanej. Jest także częstym składnikiem złuszczającym peelingów kwasowych, zarówno tych do pielęgnacji domowej, jak i gabinetowej.
Specjaliści wskazują również, że jego działanie pomaga zadbać o cerę dojrzałą i dotkniętą pierwszymi oznakami starzenia. Kwas glikolowy wygładza drobne zmarszczki i pomaga skórze odzyskać jędrność, dlatego często dodaje się go też do kosmetyków przeciwzmarszczkowych.
Podstawą bezpiecznego stosowania kwasu glikolowego jest dobór właściwego stężenia. Jeśli nie wiesz, który kosmetyk będzie odpowiedni, skonsultuj się z dermatologiem, kosmetologiem lub dermokonsultantką.
Kosmetyki z kwasem glikolowym – nasze top 5 produktów
Już wiesz, że kwas glikolowy w stężeniu bezpiecznym do stosowania w domu może być Twoim pielęgnacyjnym sprzymierzeńcem. My również bardzo cenimy sobie ten składnik! Oto 5 produktów, które mogą pomóc poprawić zarówno stan cery, jak i skóry głowy oraz stóp.
Żel Oczyszczający do twarzy Eucerin Anti-Pigment – oczyszczanie i odnowa naskórka
Żel Oczyszczający do twarzy Eucerin Anti-Pigment zawiera kwas glikolowy oraz kwas mlekowy. Taka kombinacja skutecznie oczyszcza, delikatnie złuszcza naskórek, redukuje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Za sprawą składników zawartych w kosmetyku żel przywraca cerze promienność i zdrowy wygląd.
Dermo-maska hydrożelowa L’biotica Estetic Clinic Acid Treatment – odprężająca pielęgnacja skóry z niedoskonałościami
Posiadacze cery normalnej, mieszanej, tłustej i z niedoskonałościami mogą sięgnąć po dermo-maskę hydrożelową L’biotica Estetic Clinic Acid Treatment. Zawiera ona nie tylko kwas glikolowy, ale również salicylowy, dzięki czemu wykazuje jeszcze skuteczniejsze działanie. Reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza pory i przeciwdziała powstawaniu zaskórników. Zrelaksuj się przez 15-20 minut z hydrożelową maską, aby zadbać o stan skóry.
Peeling do skóry głowy z łupieżem Sylveco Dermo – pielęgnacja skalpu z problemem nadmiernego złuszczania naskórka
Peeling kwasem glikolowym to zabieg wykonywany w gabinetach kosmetycznych. Kwas ten reguluje rogowacenie naskórka, dlatego może pomóc w walce z niektórymi rodzajami łupieżu. Jeśli chcesz wypróbować jego działanie, zastosuj peeling do skóry głowy z łupieżem Sylveco Dermo. W składzie znajdziesz kombinację kwasu glikolowego, salicylowego, migdałowego i mlekowego. W połączeniu z przeciwgrzybiczymi właściwościami piroktonu olaminy peeling skutecznie oczyszcza skórę głowy i redukuje łupież.
Płyn do łojotokowej skóry głowy Verdelove Seborh – zadbaj o równowagę naskórka skalpu
Osobom z problemem łojotoku skóry głowy również przyda się wsparcie. O równowagę naskórka skalpu pomoże zadbać płyn Verdelove Seborh z kwasami: glikolowym oraz jabłkowym. Regulują one pracę gruczołów łojowych, co pozwala skórze odzyskać komfort. Kosmetyk wzbogacony został o wyciągi roślinne, które nawilżają, działają przeciwzapalnie i łagodzą uporczywy świąd.
Skarpetki złuszczające Silcatil – domowa pielęgnacja skóry stóp
Skóra stóp również potrzebuje pielęgnacji. Gruba warstwa zrogowaciałego naskórka ma tendencję do głębokiego pękania, co często bywa źródłem ran i bólu. Żeby bezpiecznie pozbyć się martwych komórek, warto sięgnąć po złuszczające skarpetki Silcatil. To wygodny sposób na domowe złuszczanie. Wystarczy wsunąć je na stopy, a kwas glikolowy, salicylowy oraz mocznik zaczną aktywnie działać, rozpuszczając zrogowaciały naskórek. To prosty sposób na gładkie i miękkie stopy bez wizyty w gabinecie kosmetologicznym.
Podsumowanie
Kwas glikolowy to substancja, która ma wszechstronne działanie na skórę. W zależności od stężenia może pobudzać złuszczanie naskórka, stymulować produkcję włókien kolagenu i elastyny oraz wspierać regenerację komórek. Najczęściej jest składnikiem kosmetyków do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, ale można go znaleźć również w wielu innych produktach. Efekty jego działania, takie jak regulacja wydzielania sebum czy wygładzenie naskórka, w większości przypadków zauważysz już po pierwszym użyciu.
Źródła:
- B. Bergler-Czop, Starzenie – co nowego?, „Borgis – Postępy Nauk Medycznych” 2015, nr 3, s. 186-192.
- A. Lechowicz, Kwas glikolowy, https://lne.pl/kosmetologia-w-praktyce/kwas-glikolowy (dostęp: 20.12.2024 r.).
- A. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2015, nr 69, s. 374-383.
- J. Sharad, Glycolic acid peel therapy – a current review, „Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology” 2013, vol. 6, s. 281-288.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [07.03.2025]