Które kosmetyki dla dzieci są niezbędne?
Łóżeczko i wózek – kupione, ubranka i pieluszki – również, walizka do szpitala prawie spakowana, czas na kosmetyki, oczywiście, dziecięce. W drogeriach jest ich zatrzęsienie, w internecie całe listy – czy na pewno wszystkie są potrzebne? Dziś podpowiadamy, które produkty kosmetyczne przeznaczone dla niemowląt są niezbędne w jego codziennej pielęgnacji.
Do kąpieli
W pierwszych tygodniach życia dziecka najlepiej sprawdzi się mydło. Naturalnie – nie to samo, którego używają pozostali członkowie rodziny, bo jego zasadowy odczyn mógłby bardzo wysuszyć i podrażnić delikatną skórę niemowlęcia. W sklepach dostępne są specjalne mydła dla dzieci o pH zbliżonym do pH skóry malucha. Mydłem można myć też włoski dziecka. Zamiennie można stosować emolienty – specjalne płyny nawilżające, które wlewa się do wanienki z wodą i w nich (już bez dodatku mydła) myje się dziecko. Najpopularniejszymi markami wśród środków myjących dla niemowląt są Oilatum, Emolium oraz Oilan.
Na suchą skórę
Sucha skóra u dziecka w pierwszym tygodniu życia to nic niezwykłego. Warstwa lipidowa jeszcze się rozwija, a gruczoły łojowe zaczynają intensywnie pracować dopiero po kilku dniach. Przez ten czas do nawilżania suchej skóry nadadzą się wspomniane emolienty lub płyny do kąpieli z dodatkiem oliwki. Później należy obserwować skórę dziecka i interweniować już tylko w przypadku wyraźnego przesuszenia. Stałej uwagi wymaga natomiast buzia malucha. W krem do twarzy należy wyposażyć dziecięcą kosmetyczkę odpowiednio wcześniej, dostosowując go do aktualnej pory roku. Latem inwestujemy w krem z dużym filtrem UV, zimą idealny będzie krem natłuszczający, w każdym wypadku – tylko taki, który przeznaczony jest dla dziecka w danym wieku (sprawdzamy etykiety!).
Przy zmianie pieluszki i odparzeniach
Do przemywania pupy dziecka idealnie sprawdzają się chusteczki nawilżające (np. Bambino, Nivea czy Pampers). Oczywiście, o ile maluch nie jest na nie uczulony (wówczas do tego zabiegu używa się przegotowanej wody – samej lub z mydłem – i wacików dla niemowląt). W przypadku odparzeń należy sięgnąć po jeden z gotowych preparatów łagodzących, które mają w składzie tlenek cynku, takich jak Bepanthem, Sudocrem czy Linomag). Idealnie sprawdzi się przygotowywana na zamówienie maść na odparzenia, stanowiąca bazę powyższych kremów – o receptę na nią należy poprosić pediatrę podczas kontrolnej wizyty.
Pielęgnacja pępka
Kikut pępowinowy odpada w ciągu kilku dni od porodu. W tym czasie jednak należy zadbać o pępek dziecka, aby wspomóc ten proces i nie wywołać zakażenia. Większość lekarzy i położnych zaleca w tym wypadku zwykły, 70% spirytus, którym nasącza się gaziki i delikatnie przemywa pępek niemowlęcia.
Inne
Oprócz powyższych kosmetyków, w pierwszym okresie życia dziecka przydadzą się także: małe nożyczki z zaokrąglonymi końcami – do obcinania dziecięcych paznokci, szczotka z naturalnego włosia – do czesania włosków, aspirator do nosa (nie gruszka!) – do oczyszczania nosa dziecka w przypadku infekcji. Warto zainwestować również w sól fizjologiczną do przemywania oczu niemowlęcia.
W zakupach kosmetycznych dla dziecka trzeba zachować umiar. Nie warto kupować całego zestawu produktów od razu – może się przecież okazać, że maluch będzie na nie uczulony i wszystkie pójdą do kosza. Na początek wystarczy minimum, które później – w razie potrzeby – można spokojnie uzupełnić.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]