Kolonoskopia stanowi bardzo ważne badanie obrazowe, dzięki któremu możliwe jest wykrycie różnych nieprawidłowości w obrębie jelit. Same badania krwi nie są w stanie do końca określić przyczyny tych problemów. Jedyną opcją diagnostyczną jest wtedy badanie kolonoskopowe. Warto dodać, że stanowi ono złoty standard diagnostyki raka jelita grubego, który znany jest z tego, że w pierwszych fazach praktycznie nie daje żadnych objawów.
Zabieg kolonoskopii jest często wykorzystywanym rodzajem badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego, którego istotą jest dokładne zbadanie i ocena wyglądu jelita grubego. W przebiegu badania można dokonać także wycinka zapalnego obszaru do badania histopatologicznego, które ocenia stan zdrowia jelita grubego. Dowiedz się więcej na temat kolonoskopii oraz w jaki sposób przygotować się do tego badania.
Czym jest zabieg kolonoskopii?
Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym na dokładne zbadanie światła jelita grubego oraz jego ścian. Jest to badanie endoskopowe, co oznacza, że wykonuje się je, wprowadzając do wnętrza ciała aparat – endoskop – w celu diagnozy. Podczas kolonoskopii do światła odbytu wprowadzany jest przewód zakończony specjalistyczną kamerą pokazującą stan jelita grubego w czasie rzeczywistym.
Aby zapewnić prawidłowy przebieg kolonoskopii, należy edukować pacjentów chorujących o konieczności zażycia środków przeczyszczających przed zabiegiem, co pozwala na oczyszczenie jelita grubego i umożliwia skuteczne przeprowadzenie badania. Kolonoskopia stanowi złoty standard diagnostyki zaburzeń pracy w przewodzie pokarmowym.
Kiedy wykonuje się kolonoskopię?
Zanim pacjent przystąpi do przygotowania się do zabiegu kolonoskopii, powinien odbyć konsultacje z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia etapów leczenia. Przeważnie najpierw wykonuje się odpowiednie badania laboratoryjne, które mają na celu przybliżenie problemu zdrowotnego. Jeśli lekarz gastrolog nie jest w stanie pomóc doraźnie, odsyła pacjenta do specjalisty, jakim jest gastroenterolog. Jest to lekarz wykonujący m.in. zabiegi kolonoskopii. To także specjalista, który na bazie badań, może zakwalifikować lub wykluczyć danego pacjenta do badania kolonoskopowego.
Kolonoskopię wykonuje się w określonych przypadkach. Są to:
- badanie profilaktyczne (przesiewowe),
- diagnostyka problemu z przewodem pokarmowym,
- polipy jelita grubego,
- krwawienie z jelita grubego,
- krew w kale,
- biegunki i przewlekłe zaparcia,
- zmiana konsystencji stolca,
- przewlekłe bóle brzucha,
- niedożywienie z niedoboru żelaza.
Warto także wiedzieć, że niektóre osoby z problemami w przewodzie pokarmowym nie mogą skorzystać z tej metody diagnostycznej. Wśród przeciwwskazań do kolonoskopii wymienia się:
- zapalenie otrzewnej,
- II, III trymestr ciąży,
- choroby serca i układu oddechowego,
- zapalenia jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
- zaburzenia krzepnięcia krwi.