Joga twarzy – poradnik dla początkujących
Joga twarzy to proste ćwiczenia, które niosą za sobą wiele korzyści – nie tylko zdrowotnych, ale przede wszystkim estetycznych. Dzięki nim poprawia się wygląd skóry, zmarszczki ulegają spłyceniu i utrzymany zostaje owal twarzy. Treningi tego typu są dobre dla wszystkich. Im wcześniej się rozpoczną, tym lepiej. Zobacz, na czym polega joga twarzy.
Zalecane jest, aby ćwiczenia mięśni twarzy rozpocząć już w młodym wieku. Naturalnych procesów starzenia się nie można zatrzymać, jednak możliwe jest ich skuteczne spowolnienie. Rozpoczęcie działań zanim pojawią się pierwsze oznaki upływu czasu, pozwala uzyskać zdecydowanie lepsze efekty.
Istotne jest jednak, aby joga twarzy była wykonywana regularnie. Mięśnie twarzy (a jest ich ponad 50) – podobnie jak mięśnie pozostałych części ciała – wymagają stałego wzmacniania. Brak treningu wiąże się z ich zwiotczeniem, a tym samym pogorszeniem wyglądu. Proces ten postępuje wraz z wiekiem.
Z artykułu dowiesz się:
Czym jest joga twarzy i jakie niesie za sobą korzyści?
O jodze twarzy jeszcze nie mówi się zbyt wiele. Mimo to zyskała ona szerokie grono zwolenniczek na całym świecie. Zagraniczne gwiazdy znane z pierwszych stron gazet otwarcie przyznają, że to właśnie jej zawdzięczają swój młody wygląd, mimo upływu lat. Zainteresowanie ćwiczeniami tego typu stale rośnie. Już dziś uważa się, że joga twarzy może wyprzeć medycynę estetyczną.
Joga twarzy jest zestawem specjalnych ćwiczeń, które każdy może wykonywać samodzielnie w domu. Ich celem jest odpowiednie napinanie i rozluźnianie mięśni. Dzięki temu stają się one bardziej sprężyste i wzmocnione. Zwiększa się również ich objętość. To z kolei prowadzi do uniesienia skóry, wypełnienia jej i ujędrnienia. Dzięki temu następuje cofanie skutków utraty włókien kolagenowych i elastyny, do których prowadzi naturalny proces starzenia się oraz działania szkodliwych czynników (zalicza się do nich m.in. stres lub palenie papierosów). Można zatem powiedzieć, że jest to joga piękna.
Korzyści płynące z jogi twarzy to:
- poprawienie i odmłodzenie wyglądu twarzy,
- poprawienie krążenia w obrębie twarzy,
- wzmocnienie mięśni twarzy.
Historia jogi twarzy nie jest do końca jasna. Najprawdopodobniej metoda ta wywodzi się z Japonii. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. ubiegłego wieku. Za twórczynię Yoga Face Method uważa się Fumiko Takatsu, zaś największą propagatorką tego typu ćwiczeń jogi twarzy jest Annelise Hagen.
Dlaczego joga twarzy działa?
Wiele osób zastanawia się nad skutecznością jogi twarzy. Ćwiczenia tego typu działają na takiej samej zasadzie, jak trening przeznaczony dla innych partii ciała. Mięśnie, które znajdują się pod skórą twarzy, na skutek powtarzalnych ruchów kurczą się i rozciągają. W efekcie powstają mikrourazy, które stymulują je do wzrostu. Nie trzeba jednak się martwić, że rozrosną się one zbyt mocno, a twarz całkowicie zmieni swój kształt i wygląd. Nie jest to możliwe. Ćwiczenia twarzy działają przede wszystkim na zmarszczki – nawet gdy są wykonywane codziennie.
Po tego typu trening sięga coraz więcej osób, które chcą poprawić wygląd twarzy. Joga ma następujące zalety:
- nie powoduje bólu i dyskomfortu w czasie ćwiczeń,
- ćwiczenia są proste do wykonania,
- sekwencja ćwiczeń jest prosta do zapamiętania,
- cały trening mięśni twarzy nie zajmuje zbyt dużo czasu,
- efekty pojawiają się po kilkunastu dniach regularnych ćwiczeń.
Joga twarzy nie wymaga dużego zaangażowania, jednak konieczna jest systematyczność.
Joga twarzy – ćwiczenia dla początkujących
Jogę twarzy należy praktykować codziennie. Ćwiczenia warto wykonywać w spokoju. Wystarczy kilka minut wieczorem lub rano. Przed przystąpieniem do jogi twarzy należy nałożyć na skórę krem nawilżający.
Każde ćwiczenie można wykonywać w pozycji siedzącej lub leżącej. Joga twarzy na początku powinna być wykonywana przed lustrem. Jedna sesja to 6–10 minut. Każde ćwiczenie trwa około 10 sekund i należy je powtórzyć kilka razy.
Przykład treningu jogi dla początkujących:
- Wykonywanie ruchów pionowych głową w przód i w tył oraz na boki.
- Maksymalne odchylanie głowy do tyłu i rozciąganie szyi.
- Otwieranie ust na maksymalną szerokość.
- Wymawianie samogłosek, rozciągając maksymalnie usta i policzki.
- Napełnianie policzków powietrzem i oklepywanie ich palcami.
- Ułożenie palców pod oczami i mruganie.
- Naciąganie kącików oczu palcami.
- Obracanie twarzy, aby podbródek był w jednej linii z ramieniem.
Joga twarzy – efekty, które można uzyskać
Najbardziej zauważalnym skutkiem regularnych treningów jest poprawa wyglądu twarzy. Joga daje jeszcze inne efekty:
- poprawia się owal twarzy,
- wygładzają się zmarszczki wokół ust i oczu,
- brak zmarszczek na szyi,
- uniesienie kącików ust,
- likwidacja drugiego podbródka,
- polepsza się wygląd policzków i kości policzkowych,
- zmniejszają się lub znikają worki pod oczami,
- polepsza się elastyczność skóry,
- unoszą się brwi,
- oczy wyglądają na wypoczęte,
- poprawia się krążenie krwi
- poprawia się krążenie krwi
- nowe zmarszczki nie tworzą się szybko.
Pierwsze efekty jogi twarzy pojawiają się po około 3 tygodniach i poprawnie wykonywanej gimnastyki. Warto jednak pamiętać, że u każdej osoby przebiega to różnie. Nie można się zrażać, jeśli widoczne zmiany zostaną zauważone dopiero kilka dni później. Ćwiczyć powinien każdy, kto chce poprawić wygląd twarzy. Joga jest nie tylko skuteczna, ale też przyjemna.
Źródła:
- Małgorzata Maj, Joga twarzy. Naturalna metoda wygładzania zmarszczek i liftingu twarzy przy pomocy ćwiczeń i masażu https://cyfroteka.pl/ebooki/Joga_twarzy-ebook/p00626278i006 (dostęp: 25.05.2021).
- Marta Kucińska, Joga twarzy, Joga piękna https://jogapiekna.com/ (dostęp: 25.05.2021).
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Ostatnia aktualizacja [24.09.2024]