Jakie oznaczenia mogą pojawić się na wyniku badania cytologicznego i jak je interpretować?
Badanie cytologiczne jest podstawowym badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy, które powinno być wykonywane regularnie przez kobiety, które rozpoczęły współżycie seksualne. Program profilaktycznych badań cytologicznych Ministerstwa Zdrowia gwarantuje bezpłatne wykonanie badania kobietom pomiędzy 25 a 64 rokiem życia. Regularne badania cytologiczne są bardzo ważną formą profilaktyki, ponieważ są w stanie zapobiec nawet 80% przypadków zachorowań na raka szyjki macicy.
Zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wynik cytologii powinien być przedstawiany za pomocą systemu Bethesda. Zawiera on informacje na temat rodzaju pobranej próbki, jej jakości i ogólnej charakterystyki. Skróty stosowane w wynikach cytologii nie są oczywiste i mogą budzić pewne wątpliwości, dlatego nie warto interpretować ich w pośpiechu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak interpretować poszczególne oznaczenia oraz jak rozpoznać, czy wynik cytologii jest prawidłowy przed udaniem się do lekarza.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak często wykonywać badania cytologiczne?
- Cytologia – wyniki. Ile trzeba na nie czekać?
- Jak interpretować wyniki cytologii?
- Jakie są dalsze kroki w przypadku wykrycia nieprawidłowości?
Jak często należy wykonywać cytologię?
Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia cytologię należy wykonywać raz na 3 lata. W przypadku wystąpienia czynników ryzyka wskazane jest, aby badanie wykonać raz na rok, należą do nich:
- zakażenie wirusem HIV,
- zakażenie wirusem HPV,
- przyjmowanie leków immunosupresyjnych.
Rak szyjki macicy może rozwinąć się każdym wieku, dlatego pierwsze badanie należy rozpocząć po inicjacji seksualnej, ale nie później niż w 25 roku życia. Rak szyjki macicy rozwija się powoli, a w pierwszym etapie nie daje z reguły żadnych niepokojących objawów. Jego rozpoznanie jest możliwe właśnie dzięki wykonywaniu badań cytologicznych. Nowotwór szyjki macicy nie jest chorobą warunkowaną genetycznie, dlatego każda kobieta jest potencjalnie narażona na zachorowanie.
Kiedy umówić się na cytologię?
Badanie cytologiczne najlepiej przeprowadzić w pierwszej fazie cyklu, ale nie wcześniej niż 4 dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Badanie jest bezpłatne dla kobiet uprawnionych do pobierania świadczeń opieki zdrowotnej. Do odbycia badania nie jest wymagane skierowanie. W przypadku pacjentek po 30 roku życia lekarz może zlecić wykonanie tzw. co-testu, czyli połączonego badania cytologii i testu HPV HR z jednej pobranej próbki.
Ile trzeba czekać na wynik cytologii?
Na wynik badania cytologicznego należy czekać minimum 14 dni roboczych. Pobrany materiał oddawany jest do laboratorium, gdzie w zależności od rodzaju cytologii (konwencjonalna lub płynna) badany jest albo na szkiełku mikroskopowym, albo na podłożu płynnym. Do tej pory w ramach świadczeń refundowanych można było wykonać cytologię metodą konwencjonalną, natomiast na 2025 rok zapowiedziano zmianę w postępowaniu profilaktycznym, w wyniku której cytologia konwencjonalna ma zostać zastąpiona przez cytologię płynną (LBC), która jest dokładniejszą i nowocześniejszą metodą.
Jak interpretować poszczególne oznaczenia na wyniku badania cytologicznego?
Do 2001 roku w Polsce obowiązywał system opisu badania cytologicznego opierający się o klasyfikację Papanicolau. Obejmowała ona 4 typy wyników I, II, III, IV, spośród których I i II oznaczały wyniki prawidłowe, a III i IV wymagały dalszej diagnostyki. System był prosty, ale wskazywano w nim na wiele niedociągnięć, dlatego obecnie do opisu cytologii szyjki macicy obowiązuje system Bethesda. Jest on bardziej skomplikowany niż skala, którą posługiwano się wcześniej, dlatego może budzić wątpliwości w jednoznacznym zrozumieniu wyniku przed konsultacją z lekarzem. System Bethesda podobnie jak Papanicolau klasyfikuje pobrany materiał na badaniu cytologicznym jako prawidłowy lub nieprawidłowy. Składa się on jednak z większej ilości oznaczeń, są to:
- NILM (No Intraepithelial Lesion or Malignancy) – wynik prawidłowy, nie stwierdza się zmian śródnabłonkowych ani neoplazji (raka). Kolejne badanie cytologiczne należy wykonać za 3 lata lub za rok.
- ASC-US (Atypical squamous cells of undetermined significance) – wynik poza normą, stwierdza się atypowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o niewiadomym znaczeniu. Należy wykonać badania w kierunku HPV-HR.
- LSIL (low-grade squamous intraepithelial lesion) – wynik poza normą, stwierdza się zmianę śródnabłonkową nabłonka płaskiego niskiego stopnia. Konieczność dalszej diagnostyki.
- ASC-H (atypical squamous cells, cannot exclude high-grade squamous intraepithelial lesions) – wynik poza normą, stwierdza się atypowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nieokreślonym znaczeniu. Konieczność dalszej diagnostyki.
- HSIL (high-grade squamous intraepithelial lesion) – wynik poza normą, zmiana śródnabłonkowa dużego stopnia. Konieczność dalszej diagnostyki.
- AGC (atypical glandular cells) – wynik poza normą, stwierdza się nieprawidłowe komórki nabłonka gruczołowego. Konieczność dalszych badań.
System Bethesda obejmuje także oznaczenie CIN 1/2/3 (śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy, inaczej dysplazja szyjki macicy), które jest rozpoznaniem histopatologicznym i nie powinno być wykorzystywane do opisu badania cytologicznego.
Nieprawidłowe wyniki cytologii – co robić?
Wszystkie atypowe zmiany rozpoznane w badaniu cytologicznym kwalifikują pacjentkę do dalszej diagnostyki i badań, a niejednoznaczny wynik zawsze trzeba powtórzyć. Interpretacji wyniku cytologii zawsze dokonuje lekarz ginekolog, który w razie potrzeby będzie mógł zapoznać pacjentkę ze szczegółami wyniku i w zależności od rozpoznania pokierować na dalsze badania.
W razie nieprawidłowego wyniku cytologii zleca się wykonanie testu na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego HPV HR. Czułość testu wynosi powyżej 90% i przewyższa czułość badania cytologicznego (60-70%), dlatego jest on istotny w diagnostyce pod kątem raka szyjki macicy. Uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy poprzedza przewlekła infekcja HPV. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia test HPV HR ma znaleźć się w programie profilaktycznym w 2025 roku.
W zależności od rozpoznania ginekolog może zlecić też wykonanie kolposkopii. Jest to nieskomplikowane badanie, podczas którego lekarz za pomocą specjalnego wziernika dokonuje obserwacji nabłonka i naczyń krwionośnych w kanale szyjki macicy w trójwymiarze i w powiększeniu. To metoda, która umożliwia wykrycie zmian przedrakowych i rakowych. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym i trwa około 15 minut. Podczas kolposkopii lekarz może pobrać wycinki tkanki do dalszych badań.
W przypadku rozpoznania AGC (atypowych zmian w komórkach gruczołowych) zleca się wykonanie biopsji endometrium, polegającej na pobraniu do badania niewielkiego kawałka tkanki z wyściółki macicy.
Podsumowanie
Cytologia to podstawowe badanie diagnostyczne w kierunku raka szyjki macicy. Polega ono na pobraniu materiału z tarczy i kanału szyjki macicy, które następnie jest badane w laboratorium. Wyniki cytologii gotowe są najwcześniej po 14 dniach. Znajdują się w nich informacje o rodzaju i jakości pobranej próbki, a także ewentualne rozpoznania. Dzięki regularnie wykonywanej cytologii można zapobiec nawet 80% przypadków zachorowań na raka szyjki macicy, a także zwiększyć szansę na całkowite wyleczenie w przypadku wykrycia atypowych komórek we wczesnym stadium choroby.
Pierwsze badanie cytologiczne należy wykonać po inicjacji seksualnej, a następnie powtarzać co 3 lata, a w uzasadnionych przypadkach co rok. Cytologię można wykonać podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kobietom po ukończonym 30. roku życia zaleca się wykonywanie co-testu – testu na HPV i cytologii z jednej próbki.
Źródła
- Cytologia – czy o niej pamiętasz?, pacjent.gov.pl, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/cytologia-czy-o-niej-pamietasz (dostęp: 27.02.2025)
- Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy, Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Choszcznie, https://www.gov.pl/web/psse-choszczno/europejski-tydzien-walki-z-rakiem-szyjki-macicy2 (dostęp: 27.02.2025).
- Cytologia - kiedy robić badanie, co oznaczają wyniki, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/badania-i-zabiegi/292320,cytologia-badanie-cytologiczne-wszystko-co-musisz-wiedziec (dostęp: 27.02.2025).
- J. Gośliński, Test HPV DNA (HR) na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego, Zwrotnik Raka, https://www.zwrotnikraka.pl/test-hpv-dna/ (dostęp: 27.02.2025).
- Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Schemat postępowania w screeningu Raka Szyjki Macicy (RSM) – Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP), https://www.ptgin.pl/artykul/schemat-postepowania-w-screeningu-raka-szyjki-macicy-rsm-ptgip-wersja-xii-2021 (dostęp: 27.02.2024).
- drbocianowska, [Nieprawidłowy wynik cytologii. Co dalej?], post w serwisie Instagram z 14 sierpnia 2024 roku (dostęp: 27.02.2025).
Autorka
Klaudia Maj – specjalistka ds. rozwoju treści, absolwentka polonistyki i krytyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośniczka przyrody, górskich wędrówek, entuzjastka aktywnego wypoczynku.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [13.03.2025]