Jaki test na COVID wybrać? Radzimy!
Testowanie się w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 jest bardzo ważne. Pozytywny wynik testu antygenowego lub PCR wymaga poddania się kwarantannie. Tym samym zostaje zminimalizowane ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 na zdrowe osoby. Test można wykonać w laboratoriach medycznych, w niektórych aptekach, a także samodzielnie w domu.
Z artykułu dowiesz się:
Rodzaje testów na COVID dostępne na rynku
Koronawirusa SARS-CoV-2 można wykryć przy pomocy różnego rodzaju testów diagnostycznych. Różnią się one metodą wykonania oraz mechanizmem działania. Jednak wszystkie dopuszczone do diagnostyki testy na COVID-19 wyróżniają się wysoką czułością. Obecnie na rynku dostępne są:
- testy antygenowe,
- testy RT-PCR.
Wykonać można również test serologiczny. Trzeba jednak pamiętać, że wykrywa on jedynie obecność przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2. Nie jest on zatem stosowany do potwierdzenia lub wykluczenia infekcji.
Jeżeli wykonasz badanie na COVID-19 w laboratorium medycznym lub w aptece, wynik testu pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Jednocześnie zyska do niego dostęp lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Otrzymanie pozytywnego wyniku testu jest równoznaczne z koniecznością poddania się kwarantannie. Natomiast wynik negatywny nie zmienia nic w dotychczasowym funkcjonowaniu.
Charakterystyka testów na COVID
Zanim zdecydujesz się wykonać test, aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie wirusem SARS-CoV-2, powinieneś poznać charakterystykę każdego z nich.
Test PCR
Test RT-PCR jest również nazywany testem genetycznym. Charakteryzuje się tym, że w pobranej od pacjenta próbce wykrywany jest materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2. Tym samym możliwe jest potwierdzenie zakażenia.
Test RT-PCR może zostać wykonany tylko w laboratoriach medycznych (natomiast próbkę można pobrać w punkcie pobrań lub w domu pacjenta). Materiałem do badania jest wymaz z gardła lub nosa. Próbkę pobiera wykwalifikowany personel medyczny. Następnie jest ona analizowana przy pomocy specjalnej aparatury pod kątem występowania w niej materiału genetycznego wirusa. Czas oczekiwania na wynik testu może wynosić nawet do 24 godzin.
Ważne jest to, ile kosztuje test RT-PCR. Jego cena zaczyna się od 300 złotych. Natomiast możesz wykonać go bezpłatnie, jeżeli otrzymasz skierowanie od lekarza, ponieważ podejrzewa u Ciebie chorobę COVID-19.
Wyniki testu PCR są uznawane za wysoce wiarygodne i dokładne. Informują one o trwającym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.
Test antygenowy
Do wykrywania wirusa SARS-CoV-2 został zatwierdzony również szybki test antygenowy. Badanie można wykonać w laboratoriach medycznych lub bezpłatnie w aptekach. Służy również do samodzielnego wykonania w domu. Jednak, aby wynik testu był wiarygodny, trzeba ściśle przestrzegać instrukcji. Szybki test antygenowy umożliwia wykrycie białkowego antygenu wirusa SARS-CoV-2.
Aby wykonać test antygenowy, konieczne jest pobranie wymazu z nosogardzieli (w niektórych testach wystarczy ślina). Służy do tego specjalna wymazówka (cienki patyczek zakończony wacikiem), która jest dołączona do opakowania. Uzyskany w ten sposób materiał należy rozpuścić w roztworze ekstrakcyjnym, a następnie umieścić kilka jego kropli na kasetce. Wynik pozytywny oznacza pojawienie się dwóch kresek w okienku.
Czas oczekiwania na wynik testu antygenowego to zaledwie 10 minut. Warto jednak podkreślić, że badanie to nie jest tak czułe, jak test RT-PCR. Dlatego negatywny wynik (jedna kreska w okienku) przy jednoczesnym występowaniu objawów sugerujących infekcję COVID-19 wymaga wykonania badania genetycznego w laboratorium.
Test serologiczny
To tzw. szybki test płytkowy. Wykrywa on przeciwciała anty-SARS-CoV-2 we krwi. Pojawiają się one, gdy organizm miał kontakt z zakażeniem. Przeciwciała:
- IgG świadczą o przebytej infekcji,
- IgM świadczą o trwającej infekcji.
Jednak testy tego typu nie mogą być wykorzystywane do diagnostyki ze względu na okienko serologiczne (czas od momentu zakażenia do pojawienia się przeciwciał). Sprawdzają się natomiast u osób, które chcą sprawdzić, czy przeszły chorobę COVID-19 bezobjawowo. Testy serologiczne można wykonać samodzielnie w domu.
Jaki test na COVID wybrać?
Zarówno testy PCR, jak i testy antygenowe są uznawane przez Ministerstwo Zdrowia za wiarygodne. Każdy z nich możesz wykonać, gdy:
- miałeś kontakt z osobą chorą na COVID-19,
- występują u Ciebie objawy choroby COVID-19,
- planujesz podróż za granicę i musisz przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu.
Pamiętaj jednak, że test genetyczny ma większą czułość. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, który test diagnostyczny sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku.
Podsumowanie
Koronawirus SARS-CoV-2 może zostać wykryty przy pomocy testów genetycznych RT-PCR lub testów antygenowych. Pierwsze z nich są bardziej czułe, natomiast drugie umożliwiają otrzymanie wyniku z zaledwie 10 minut. W obu przypadkach materiałem do badania jest wymaz z nosogardzieli.
Źródła:
- Zalecenia diagnostyki i terapii zakażeń SARS-CoV-2 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z dnia 13 października 2020 http://www.pteilchz.org.pl/wp-content/uploads/2020/10/Aneks-2-do-Rekomendacji-PTEiLChZ-13-10-2020-pl.pdf (dostęp 01.02.2022).
- A. Bielawska-Drózd i in., Metody diagnostyki laboratoryjnej COVID-19, “Wiedza Medyczna - Numer Specjalny” 2020.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [31.10.2024]