Jaki jest prawidłowy poziom testosteronu u kobiet? Co może wpływać na jego zawyżony wynik i jak go uregulować?
Testosteron kojarzy się głównie z męskimi hormonami, jednak pełni ważną rolę także w organizmie kobiety. Odpowiada m.in. za libido, kondycję mięśni, poziom energii oraz samopoczucie. Zarówno niedobór, jak i nadmiar testosteronu mogą prowadzić do problemów zdrowotnych i zaburzeń, takich jak zmęczenie, wahania nastroju, trądzik czy nadmierne owłosienie. Warto wiedzieć jaki jest prawidłowy poziom testosteronu, a kiedy można mówić o jego nadmiarze.
Podwyższony poziom testosteronu u kobiet może prowadzić do różnych dolegliwości. Przyczyną takiego stanu najczęściej są zaburzenia hormonalne, choroby oraz nieprawidłowa dieta. Wpływ mogą mieć także stosowane leki i niektóre schorzenia endokrynologiczne. Sprawdź, jakie są funkcje testosteronu w organizmie kobiety, jak objawia się jego nadmiar oraz w jaki sposób przywrócić hormonalną równowagę.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy testosteron występuje w kobiecym organizmie?
- Jaką rolę pełni testosteron u kobiet?
- Co powoduje zwiększenie stężenia testosteronu u kobiet?
- Jak objawia się wysokie stężenie testosteronu u kobiet?
- Jak wygląda badanie poziomu testosteronu i leczenie zbyt wysokiego stężenia tego hormonu?
Czy kobiety mają testosteron?
Choć wielu osobom może się wydać to zaskakujące, testosteron produkowany jest nie tylko w organizmie mężczyzny, ale także kobiety. To hormon steroidowy należący do grupy androgenów, nazywany również maskulinizującym. U mężczyzn wytwarzany jest przede wszystkim w jądrach za sprawą LH – hormonu luteinizującego. Z kolei w ciele kobiety produkują go jajniki oraz kora nadnerczy, a w okresie ciąży również łożysko.
Testosteron jest głównie kojarzony z mężczyznami, ponieważ to hormon odpowiedzialny za rozwój cech płciowych męskich, takich jak większa masa mięśniowa, głęboki głos czy zarost. Warto jednak wiedzieć, że również u kobiet testosteron pełni ważne funkcje, choć jego poziom jest znacznie niższy.
Stężenie testosteronu u pań zmienia się w ciągu całego życia. Najwyższe jest w młodym wieku, a w miarę upływu lat stopniowo spada, zwłaszcza po menopauzie, co może wpływać na samopoczucie i kondycję fizyczną. Nie da się więc ukryć, że jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiecego.
Jaką rolę pełni testosteron w organizmie kobiety?
Funkcja testosteronu w kobiecym organizmie nadal nie została do końca poznana. Obecnie wiadomo, że wspólnie z estrogenem – jednym z najważniejszych żeńskich hormonów płciowych – odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie jajników, a co za tym idzie – także płodność. Wiele mówi się o tym, że właściwe działanie jajników zależy w dużej mierze od balansu pomiędzy stężeniem estrogenu a testosteronu u kobiet. Hormon ten jest również odpowiedzialny za utrzymanie zdrowego poziomu libido, a jego niedobór może prowadzić do zmniejszonego zainteresowania współżyciem seksualnym.
Ponadto, testosteron odgrywa też ważną rolę w procesie metabolizmu kostnego, zapobiegając nadmiernej utracie masy kostnej. Jest to szczególnie istotne w okresie menopauzy, kiedy poziom tego hormonu naturalnie spada. Niedobór testosteronu może więc prowadzić do osłabienia kości i większego ryzyka osteoporozy.
Przyczyny nadmiaru testosteronu u kobiet
Zaburzenia poziomu testosteronu u kobiet mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Do nadmiaru tego hormonu w organizmie przyczyniają się m.in.:
- zespół policystycznych jajników (PCOS) – to jeden z głównych powodów nadmiaru testosteronu u kobiet. W tej chorobie dochodzi do zaburzeń równowagi hormonalnej, co skutkuje nadprodukcją testosteronu w jajnikach. Zwiększony poziom tego hormonu może prowadzić do wystąpienia objawów takich jak nadmierne owłosienie na ciele, trądzik czy łysienie typu męskiego.
- wrodzony przerost nadnerczy (CAH) – choroby zaburzające prawidłową pracę nadnerczy przyczyniają się do rozregulowania produkcji hormonów. W efekcie wytwarzają one zbyt mało kortyzolu, a za dużo testosteronu.
- isulinooporność – podniesiony poziom insuliny dodatkowo blokuje syntezę białka wiążącego hormony płciowe (SHBG), przez co dochodzi do wzrostu stężenia testosteronu.
- przewlekły stres – zwiększona produkcja kortyzolu może zakłócać równowagę hormonalną i prowadzić do nadmiernego wytwarzania androgenów, w tym testosteronu,
- choroby nowotworowe jajników i nadnerczy,
- zaburzenia funkcjonowania przysadki mózgowej.
Objawy wysokiego poziomu testosteronu u kobiet
Podobnie jak niedobór testosteronu (wynikający np. z niedoczynności tarczycy), również jego nadmiar nie jest korzystny dla kobiecego organizmu. Wysoki poziom testosteronu u kobiet może prowadzić do pojawienia się objawów, takich jak:
- hirsutyzm, czyli pojawienie się nadmiernego owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn,
- zmiany w głosie – obniżenie tonu,
- łysienie typu męskiego – zbyt wysoki poziom testosteronu może powodować utratę włosów na głowie, szczególnie w okolicach czoła i na szczycie głowy, co jest charakterystyczne dla łysienia androgenowego,
- trądzik i problemy skórne,
- zwiększenie masy mięśniowej,
- zaburzenia miesiączkowania,
- powiększenie łechtaczki,
- zmniejszenie objętości piersi,
- zaburzenia libido,
- wzrost masy ciała,
- zaburzenia snu,
- problemy z płodnością,
- depresja oraz stany lękowe.
Leczenie zbyt wysokiego poziomu testosteronu u kobiet
Zarówno wysoki, jak i zbyt niski poziom testosteronu są wskazaniami do leczenia. Zanim jednak lekarz postawi diagnozę, niezbędne jest badanie stężenia testosteronu we krwi. W tym calu wystarczy zgłosić się do punktu pobrań ze skierowaniem. Pobraną próbkę krwi wysyła się do analizy laboratoryjnej. Jeśli wyniki okażą się nieprawidłowe, konieczne będzie odnalezienie przyczyny zaburzeń hormonalnych. Dopiero wówczas można rozpocząć właściwe leczenie.
Kiedy normy testosteronu są mocno przekroczone, a sytuacja kliniczna na to pozwala, specjalista może skierować pacjentkę na leczenie farmakologiczne. W pierwszej kolejności stosowane są zwykle hormonalne środki antykoncepcyjne. Zmniejszają one objawy wysokiego poziomu testosteronu, tzw. wirylizację organizmu. Mogą pomóc zwłaszcza w walce z nadmiernym owłosieniem czy trądzikowymi zmianami skórnymi. Jeżeli leczenie tego typu okaże się nieskuteczne, lekarz może przepisać dodatkowe środki obniżające poziom testosteronu u kobiet.
Jeśli przyczyną wysokiego poziomu testosteronu jest guz, który zaburza właściwe funkcjonowanie jajników czy nadnerczy, niezbędna bywa interwencja chirurgiczna. Najczęściej zabieg operacyjny jest tylko jednym z elementów terapii – dodatkowo stosuje się hormonalne leczenie farmakologiczne.
Podsumowanie
Nadmiar testosteronu w organizmie kobiety objawia się maskulinizacją. Na ciele może pojawić się nadmierne owłosienie, zmniejszają się piersi, rośnie łechtaczka, a włosy z głowy zaczynają wypadać w sposób charakterystyczny dla mężczyzn. Taki stan spowodowany bywa najczęściej zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, gdy androgeny wydzielane są w zbyt dużej ilości. Warto wiedzieć, że nie powinno się lekceważyć objawów wskazujących na wysokie stężenie testosteronu. Im szybciej lekarz odnajdzie przyczynę, tym wcześniej pacjentka będzie mogła rozpocząć leczenie i przywrócić organizmowi równowagę.
Źródła:
- D. Rapa, T. Paszkowski, Wpływ hormonalnej terapii zastępczej na jakość życia seksualnego kobiet po menopauzie, „Borgis – Nowa Medycyna” 2002, s1.
- A. Kruszyńska, J. Słowińska-Srzednicka, M. Otto, Niemy klinicznie guz chromochłonny u kobiety z androgenizacją, „Borgis – Postępy Nauk Medycznych” 2013, nr 11, s. 794-797.
- D. Rapa, T. Paszkowski, Suplementacja testosteronem a seksualność kobiet, „Seksuologia Polska” 2005, vol. 3, nr 2, s. 69–73.
- J. E. Buster, L. R. Schover, Czy powinno się wykorzystywać testosteron w leczeniu zespołu obniżonego popędu płciowego u kobiet w wieku rozrodczym?, „Ginekologia po Dyplomie” 2015, nr 01.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [07.03.2025]