Jak zorganizować opiekę paliatywną dla osoby leżącej w domu? Sprawdź, o co należy zadbać
Opieka paliatywna przeważnie jest konsekwencją nieprzewidzianych sytuacji życiowych. Bliska osoba ulega wypadkowi, doświadcza pogorszenia stanu zdrowia lub innej sytuacji, której efekt stanowi utrata samodzielności. Niezależnie od przebiegu zdarzeń decyzja o przejęciu opieki nad bliskim oznacza wiele wyzwań – praktycznych i emocjonalnych – na które trzeba się przygotować.
Choć wiele aspektów Cię zaskoczy, a opieka nad osobami starszymi i niesamodzielnymi będzie pełna wyzwań, odpowiednie przygotowanie sporo ułatwia. Przeczytaj artykuł i skorzystaj z podpowiedzi, jak zorganizować opiekę paliatywną dla osoby leżącej w domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak zaplanować opiekę paliatywną?
- Jak przygotować domową przestrzeń, by służyła opiece nad chorym?
- Jak zadbać o higienę osoby leżącej?
- Dlaczego wsparcie emocjonalne i psychologiczne jest równie istotne?
Opieka paliatywna – wszystko zaczyna się od planu
Czym jest opieka paliatywna – co jest dla niej charakterystyczne? Opieka i medycyna paliatywna skupia się na działaniach, które mają doprowadzić nie do wyleczenia pacjenta – ono często jest niemożliwe – ale do poprawy komfortu jego życia.
Najczęściej dotyczy to osób, u których zdiagnozowano choroby nowotworowe, choroby mięśniowo-nerwowe, np. stwardnienie zanikowe boczne, AIDS, demencję, przewlekłą niewydolność serca. Opieka paliatywna dotyczy również seniorów i pacjentów zmagających się z konsekwencjami chorób ośrodkowego układu nerwowego, np. choroby Alzheimera, Parkinsona czy stanu po udarze mózgu.
Opieka paliatywna często dotyczy ostatnich miesięcy lub nawet tygodni życia człowieka, dlatego wszelkie wiążące się z tym kwestie to bardzo delikatna sprawa.
Opieka paliatywna a współpraca rodziny
Choć opieka paliatywna może odbywać się poza domem, np. w hospicjum, wiele rodzin decyduje się na samodzielne działanie. Niezwykle ważne jest wówczas, aby obowiązki nie spoczywały na barkach jednej osoby. Jeszcze zanim chory pojawi się w domu, warto przygotować podział zadań lub swego rodzaju grafik „dyżurów” z wyszczególnieniem czynności, które trzeba wykonać o danej porze. To najlepszy sposób, aby w trudnych warunkach zachować swoją przestrzeń i zadbać o dobrostan psychiczny.
Również z uwagi na kondycję chorego, który ma kontakt z otoczeniem, warto zadbać, aby czuł się pełnoprawnym członkiem rodziny. Jego bliscy nie powinni go izolować i ignorować. O ile to możliwe, warto włączyć go w życie rodzinne czy wspólne planowanie. Dobrym pomysłem jest kontakt ze znajomymi i innymi krewnymi, którzy mogą – w miarę możliwości – odwiedzać chorego lub kontaktować się telefonicznie.
Opieka nad osobami starszymi a przygotowanie domu
Na komfort opieki paliatywnej w istotny sposób wpływa przestrzeń. Na początku możesz jeszcze nie wiedzieć, co naprawdę ma znaczenie – na starcie warto skoncentrować się na podstawach, np. odpowiednim ustawieniu mebli i wyeliminowaniu barier. Później można wprowadzać dodatkowe elementy i zmiany, w zgodzie z możliwościami i potrzebami.
Z jakich wskazówek warto skorzystać?
- Własna przestrzeń
Jeśli warunki lokalowe na to pozwalają, dobrze zapewnić choremu osobny pokój. Gdy to niemożliwe, sprawdzą się różnego typu parawany i ruchome ścianki. Pomogą zadbać o intymność, szczególnie przy czynnościach pielęgnacyjnych.
- Eliminacja barier
Pozbądź się tego, co zbędne. Nadmiaru bibelotów, niepotrzebnych mebli i akcesoriów. Przestrzeń będzie przyjaźniejsza i łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Jeśli chory porusza się, usuń także dywany czy pozostawione swobodnie przewody elektryczne. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko upadków i urazów – częstych zagrożeń w opiece domowej.
- Oświetlenie
Praktycznym rozwiązaniem – zwłaszcza w przypadku osoby poruszającej się – jest zadbanie o włącznik światła umieszczony w zasięgu ręki oraz lampki z czujnikiem ruchu, dzięki którym łatwiej będzie przemieścić się choćby do łazienki czy kuchni.
Łóżko a opieka nad seniorem
To najważniejszy element wyposażenia. Najlepsze będzie łóżko typu szpitalnego, „łamane” w zagłówku i na wysokości kolan, wysokie i z barierką. Istotnym elementem jest wyposażenie w kółka dla łatwiejszego przesuwania. Oczywiście, można także wykorzystać zwykły domowy mebel uzupełniony o zabezpieczenie w postaci barierek. Koniecznie zainwestuj w materac przeciwodleżynowy i podkłady higieniczne na łóżko.
Dla usprawnienia czynności pielęgnacyjnych zapewnij dostęp do łóżka przynajmniej z dwóch stron.
Higiena w opiece paliatywnej
Opieka paliatywna, w tym opieka nad seniorem, wymaga odpowiedniego podejścia do higieny. Dlaczego? Po pierwsze, to istotny element komfortu i dobrego samopoczucia. Po drugie, zaniedbania w higienie mogą prowadzić do poważnych dolegliwości i powikłań, a nawet infekcji.
Najlepiej wykonywać toaletę dwa razy dziennie: rano i wieczorem, a dodatkowo – w miarę potrzeb, np. w upał, przy zabrudzeniu czy po zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych. Przy toalecie porannej myjemy przede wszystkim zęby, twarz, szyję, ręce, plecy i pośladki, strefy intymne, przy wieczornej zaś – całe ciało.
Jeśli chory jest osobą leżącą, należy ułożyć go uprzednio w pozycji półleżącej, siedzącej lub na boku. Zaczynaj zawsze od górnych partii ciała, kierując się ku dołowi i zmieniając przy tym wodę i ręcznik, a strefy umyte zabezpieczając przed wyziębieniem. Działaj delikatnie, aby nie narazić skóry na otarcia i skaleczenia. Jeśli mycie wodą jest utrudnione lub niemożliwe, warto sięgnąć po specjalistyczne produkty pielęgnacyjne, które oczyszczają i odświeżają skórę bez użycia wody.
Profilaktyka odleżyn
Osoby leżące są narażone na powstawanie odleżyn. Ich powstawanie wynika z zakłóconego ukrwienia i ucisku prowadzących do obumierania tkanek. Sygnałem ostrzegawczym jest pojawienie się zaczerwienień, które nie bledną po naciśnięciu.
Uchronienie chorego przed odleżynami jest jednym z najważniejszych zadań opiekuna. Niezastąpione w tym procesie okazują się odpowiednie kosmetyki, które głęboko nawilżą i przyspieszą regenerację naskórka, dodatkowo tworząc warstwę ochronną.
O czym jeszcze warto pamiętać? Pomocne będą:
- zmiana pozycji ciała – co ok. 2 godziny oraz, o ile to możliwe, poruszanie się w łóżku za pomocą drabinek lub podpórek,
- zakup materaca przeciwodleżynowego,
- odpowiednie nawodnienie i dieta bogata w białko,
- odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry.
Nietrzymanie moczu a opieka paliatywna
Kolejnym elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie opiekę paliatywną, są produkty chłonne. Majtki chłonne, pieluchy czy pieluchomajtki dla dorosłych są dostępne w wielu wariantach. Mogą być stosowane zarówno w przypadku średniego i ciężkiego nietrzymania moczu, jak również w przypadku osób korzystających z toalety, które poszukują dodatkowej ochrony przy okazjonalnym popuszczaniu moczu lub w nocy.
Wiele osób używa niewłaściwego produktu chłonnego – najczęściej jest to źle dobrana chłonność, rozmiar lub nawet rodzaj produktu. Tymczasem to podstawa! W pierwszej kolejności określ więc stopień nietrzymania moczu. Możesz skorzystać z konsultacji z lekarzem, pielęgniarką lub fizjoterapeutą.
Wsparcie emocjonalne i psychologiczne
Opieka nad chorym długotrwale unieruchomionym w łóżku to wyzwanie dla bliskich. Wymaga określonej wiedzy i umiejętności, ale także empatii, cierpliwości, wytrzymałości oraz – często! – reorganizacji życia. Pamiętaj, by dbać nie tylko o aspekt fizyczny, ale również o psychikę podopiecznego. Długotrwała choroba często wiąże się z poczuciem bezradności, lękiem i przygnębieniem, dlatego tak ważne jest zapewnienie choremu poczucia bliskości i wsparcia.
Podsumowanie
Opieka paliatywna nad bliskim z pewnością stanowi spore wyzwanie dla całej rodziny. Dobre przygotowanie i wiedza stanowią jednak duże ułatwienie w procesie. Pamiętaj także o sobie. Włącz w opiekę innych domowników. Nie zapomnij, że istnieją również organizacje, hospicja domowe i grupy wsparcia, które mogą wesprzeć emocjonalnie lub pomóc w codziennych obowiązkach.
Źródła:
- Opieka nad osobami starszymi w domu, Seni24, https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/428-opieka-nad-osobami-starszymi-w-domu (dostęp: 8.04.2025).
- Opieka paliatywna. Co to, dla kogo?, Seni24, https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/422-opieka-paliatywna-co-to-dla-kogo-opieka-paliatywna-w-domu (dostęp: 8.04.2025).
- Poradnik: Jak opiekować się osobą przewlekle chorą w domu, Damy Radę, https://damy-rade.info/zamow-poradniki (dostęp: 8.04.2025).
- Praktyczne porady dla opiekunów, Seni, https://seni.pl/pl_PL/baza-wiedzy-seni/praktyczne-porady-dla-opiekunow (dostęp: 8.04.2025).
Artykuł sponsorowany
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [27.05.2025]