Jak wyleczyć wdowi garb – sposoby i przykładowe ćwiczenia
Brak aktywności fizycznej, wykonywanie pracy siedzącej przez długie godziny i częste korzystanie z telefonu ma bardzo negatywny wpływ na postawę ciała. Lekarze i fizjoterapeuci biją na alarm, ponieważ z roku na rok zgłasza się do nich coraz więcej młodych pacjentów, którzy skarżą się na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Utrzymywanie nieprawidłowej postawy może prowadzić do różnego rodzaju deformacji, takich jak wdowi garb.
Wdowi garb to jedna z deformacji tkankowych, która tworzy się w okolicy karku (dolnej części kręgosłupa szyjnego). Jej główną przyczyną jest nieprawidłowa postawa ciała w pozycji siedzącej lub stojącej, np. podczas pracy. Sprawdź, jak powstaje garb tłuszczowy i jak się go pozbyć, wykonując odpowiednie ćwiczenia. Dowiedz się, jak wygląda profilaktyka i pożegnaj się z bólem kręgosłupa szyjnego.
Z artykułu dowiesz się:
Czym jest wdowi garb i dlaczego powstaje?
Dawniej wdowi garb był domeną wyłącznie osób starszych, rzadko lekarze diagnozowali go u młodszych dorosłych. Wraz z rozwojem technologii i dużą ilością zawodów, związanych z wykonywaniem pracy siedzącej, problem ten znacznie przybrał na sile. Warto wiedzieć, że nazwa wdowi garb (in. bawoli kark, garb szyjny, garb tłuszczowy) nie jest terminem medycznym. Pochodzi od charakterystycznej postawy ciała, kojarzonej ze smutkiem, stratą bliskiej osoby, czy starością.
Wyraźnie widoczne jest wówczas mocne zaokrąglenie pleców na odcinku szyjno-piersiowym kręgosłupa, a w dolnej części karku tworzy się zgrubienie z nagromadzonej tkanki tłuszczowej. U pacjentów z wdowim garbem obserwuje się także nadmierne wysunięcie głowy oraz barków ku przodowi.
Konieczne jest leczenie wdowiego garbu, ponieważ zmiany mają charakter postępujący. W zaawansowanym stadium może pojawić się także ból oraz ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa. W rzadszych przypadkach pacjenci zgłaszają także dolegliwości takie jak mdłości, bruksizm, mrowienie w kończynach górnych, zawroty głowy, szumy uszne, czy problemy z koncentracją.
Jeśli zauważysz u siebie niektóre z powyższych objawów, jak najszybciej zgłoś się do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty. Specjalista postawi odpowiednią diagnozę i zaleci postępowanie, które pomoże złagodzić dolegliwości i zadbać o prawidłową postawę ciała.
Wdowi garb – przyczyny powstawania
Narośl wypełniona tkanką tłuszczową, która pojawia się między karkiem, a odcinkiem piersiowym kręgosłupa i przyczynia się do stopniowego pochylania sylwetki, nie tylko negatywnie wpływa na postawę, ale także na wygląd całego ciała. Co sprzyja tworzeniu się wdowiego garbu? Do najczęstszych przyczyn tego rodzaju deformacji zalicza się długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej i korzystanie z komputera, co wymusza przyjęcie określonej postawy, z głową wysuniętą w stronę ekranu. Podobnie wygląda kwestia nachylania się w czasie używania telefonu – kręgosłup szyjny jest wygięty i wraz z opuszczoną głową skierowany ku przodowi, co prowadzi do zaokrąglenia również odcinka piersiowego. Właśnie te czynniki w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej, fizjoterapeuci wskazują jako główną przyczynę wdowiego garbu.
Siedzący tryb życia najczęściej idzie w parze z nadwagą i otyłością. Kiedy mięśnie nie pracują, zmniejsza się ich elastyczność i siła, a jednocześnie w ciele zaczyna w nadmiarze gromadzić się tkanka tłuszczowa. Mięśnie stają się sztywniejsze, a w okolicy przejścia szyjno-piersiowego tworzy się charakterystyczna narośl.
U kobiet garb tłuszczowy może być związany z dużym biustem, który mocno obciąża kręgosłup. Jeśli dojdzie do tego źle dobrany biustonosz, trudno będzie utrzymać prawidłową postawę ciała, przez co głowa i bark, zaczną kierować się ku przodowi.
Wdowi garb może rozwinąć się także u pacjentów z osteoporozą. Chorobie towarzyszą mikrouszkodzenia kręgów, które w procesie regeneracji formują zgrubienie na karku. W takim przypadku, zaobserwować można również zwyrodnienia na odcinku szyjnym kręgosłupa.
Co ciekawe, nie tylko czynniki fizyczne mogą mieć wpływ na pojawienie się wdowiego garbu. Nie bez znaczenia jest także przewlekły stres, który prowadzi do odczuwania ciągłego napięcia, nie tylko psychicznego, ale również mięśniowego. W takiej sytuacji warto rozważyć konsultację z psychologiem lub rozpoczęcie psychoterapii, aby zlikwidować bezpośrednią przyczynę dolegliwości.
Garb tłuszczowy często towarzyszy też innym schorzeniom, takim jak kręgozmyk, hiperkifoza, czy kifoza młodzieńcza. Może również być jednym z objawów chorób tarczycy.
Jak pozbyć się wdowiego garbu?
Pacjenci, u których zdiagnozowano garb tłuszczowy, zawsze zastanawiają się, czy da się całkowicie go zlikwidować i zadbać o prawidłową postawę ciała. Wszystko zależy od przyczyny dolegliwości oraz zaawansowania schorzenia. Podstawą postępowania są wówczas ćwiczenia na wdowi garb, a także masaż tkanek głębokich, terapia punktów spustowych lub psychoterapia, jeśli źródło problemu leży w psychice pacjenta.
Fizjoterapeuta może zaproponować również kinesiotaping, który utrwala prawidłową postawę ciała. Zabieg polega na oklejaniu karku i okolic garbu specjalnymi taśmami, wspomagającymi utrzymanie kręgosłupa w jednej linii.
Osoby z wdowim garbem powinny stosować się do zaleceń specjalisty w kwestii kontrolowania pozycji podczas wykonywania pracy siedzącej, stania, czy chodzenia. Przy tego rodzaju deformacji polecane są ćwiczenia z pilatesu, joga oraz pływanie. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniej pozycji podczas snu – zasypianie na wznak lub na boku, aby ułożyć kręgosłup w jednej linii. Pomóc w tym może specjalna poduszka ortopedyczna.
Przykładowe ćwiczenia na wdowi garb, które można wykonywać samodzielnie w domu
Ćwiczenia na wdowi garb powinien zaproponować fizjoterapeuta podczas pierwszej wizyty. To daje pewność, że będą odpowiednio dopasowane do możliwości fizycznych oraz potrzeb pacjenta. Jedną z aktywności wzmacniających mięśnie karku oraz klatki piersiowej jest ćwiczenie, które można wykonywać nawet podczas pracy. Należy wyprostować plecy, opuścić barki, pochylić głowę w kierunku jednego z ramion, a następnie położyć palce na przeciwległej skroni i delikatnie naciskać. Jeśli możesz, staraj się w tym czasie patrzeć w dół. Po kilku sekundach utrzymywania pozycji rozluźnij się i powtórz ćwiczenie na drugie ramię.
Dobre efekty przynosi także wykonywanie tzw. "kociego grzbietu" w pozycji klęku podpartego oraz unoszenie ramion w górę i kierowanie ich ku tyłowi, lekko wyginając też klatkę piersiową. Zanim jednak zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się z fizjoterapeutą.
Podsumowanie
Żeby uchronić się przed wdowim garbem, niezbędna jest regularna aktywność fizyczna, a także dbanie o prawidłową postawę podczas wykonywania pracy siedzącej, czy stania. Staraj się nie pochylać głowy i zwracać uwagę na to, czy kręgosłup szyjny znajduje się w jednej linii z pozostałymi odcinkami. W ten sposób skutecznie zapobiegniesz jego deformacjom i bólom pleców.
Źródła:
- T. Adamczewski, A. Grabowska, J. Kujawa, Zaburzenia czynnościowe regionu szyjno-piersiowego w wyniku zmian pomenopauzalnych, "Przegląd Menopauzalny" 2011, nr 3, s. 249-253.
- E. Mikołajczyk, A. Jankowicz-Szymańska, G. Guzy, Wpływ kompleksowej fizjoterapii na stan funkcjonalny pacjentek z dolegliwościami bólowymi odcinka szyjnego kręgosłupa., "HYGEIA public health" 2013, t. 48, nr 1, s. 73-79.
- A. Rudzińska, O. Nowotny-Czupryna, H. Knapik, Ocena znajomości i stosowania zasad profilaktyki zespołów bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa w życiu codziennym kobiet., "Fizjoterapia Polska" 2002, t. 2, nr 1, s. 6-10.
- J. Kruszyna, A. Świtoń, Postępowanie fizjoterapeutyczne w bólach pochodzenia mięśniowego w odcinku szyjno-piersiowym kręgosłupa., https://www.szkoleniauryzaj.pl/wp-content/uploads/2017/12/Post%C4%99powanie-fizjoterapeutyczne.pdf (dostęp: 23.04.2024 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [27.05.2024]