Jak ostatecznie potwierdzić ciążę?
Pierwszym krokiem, jaki powinna wykonać kobieta, która zauważyła u siebie obecność pierwszych objawów ciąży, jest wykonanie testu ciążowego. Wszystkie testy ciążowe polegają na stwierdzeniu w moczu (oznaczenie jakościowe) lub surowicy (oznaczenie ilościowe; radioimmunologiczne lub rzadziej immunoenzymatyczne) kobiety ciężarnej obecności jednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) – hormonu wytwarzanego przez trofoblast.
Nowoczesne testy ciążowe mogą wykryć obecność hCG w moczu już po około 7 dniach od zapłodnienia (im mniejsza cyfra przed mlU/ml w opisie parametrów testu ciążowego, tym jest on czulszy, czyli wcześniej wskaże prawidłowy wynik). Na rynku aptecznym obecnie najczulszym, czyli najwcześniej wykrywającym ciążę, testem o parametrze 5 IU/hCG jest test VIOLA austriackiego producenta. Mimo to zaleca się poczekać ze zrobieniem testu ciążowego do dnia, w którym powinna wystąpić miesiączka. Zbytni pośpiech może bowiem przyczynić się do uzyskania fałszywego rezultatu. Pewność co do wyniku jest jeszcze większa, kiedy test ciążowy zostanie wykonany po dacie spodziewanego krwawienia miesiączkowego.
Nowością na rynku testów ciążowych jest test pokazujący, w którym tygodniu ciąży jest kobieta. To ciekawa propozycja dla tych kobiet, które poza informacją o byciu w ciąży chcą od razu dowiedzieć się, w którym są tygodniu. Test działa z 99% dokładnością.
Warto pamiętać, że żaden test ciążowy nie daje 100% pewności co do bycia w ciąży. Negatywny wynik testu ciążowego to znak, że prawdopodobnie się w niej nie jest. Jeśli jednak został nieprawidłowo lub zbyt wcześnie wykonany, istnieje ryzyko uzyskania wyniku fałszywie negatywnego. Są również sytuacje, kiedy test może być fałszywie dodatni. W razie wątpliwości zaleca się powtórne zrobienie testu.
W przypadku dalszych wątpliwości, a także dla ostatecznego potwierdzenia ciąży należy skorzystać z badania ginekologicznego. W gabinecie lekarskim stosuje się ultrasonografię przezpochwową. Umożliwia ona uwidocznienie oraz umiejscowienie pęcherzyka ciążowego już w 5 tygodniu ciąży. Należy do metod pewnych rozpoznania ciąży (tu też zalicza się oznaczenie podjednostki beta hCG w surowicy lub moczu ciężarnej).
Podsumowanie
Powiększenie obwodu brzucha, ból piersi, brak krwawienia miesiączkowego i inne zmiany fizjologiczne to sygnały, że niezwłocznie należy sprawdzić, czy nie doszło do zapłodnienia. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie wyżej wymienione objawy muszą oznaczać ciążę, ale mogą zwiastować też poważne zaburzenia. Żeby się upewnić, warto w pierwszej kolejności wykonać test ciążowy, a następnie skorzystać z badania ginekologicznego.
Źródła:
- Położnictwo i ginekologia. Repetytorium, red. nauk. G.H. Bręborowicz, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, s. 5-6.
- Położnictwo i ginekologia, t. 1, Położnictwo, red. nauk. G.H. Bręborowicz, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, s. 54-56.