Jak rozpoznać, że doszło do zapłodnienia? Sprawdź, jakie są pierwsze objawy ciąży i jak ją potwierdzić
Bycie w ciąży to dla dużej liczby kobiet źródło ogromnej radości, dla innych zaś stresu i zmartwienia. Niezaprzeczalnie wiążą się z tym faktem duże emocje, zapowiadające zmiany w dotychczasowym życiu. Wiele kobiet po odbyciu stosunku seksualnego, w przypadku braku stosowania zabezpieczenia, zastanawia się, jakie są pierwsze objawy ciąży, a także jak szybko one występują. Szukają również pewnych sposobów na jak najwcześniejsze sprawdzenie swojego stanu. Dowiedz się, jak rozpoznać ciążę i jakie są jej pierwsze objawy.
Wokół tego, jak czuje się i zachowuje kobieta w pierwszych tygodniach ciąży, narosło przez lata wiele stereotypów. Według wielu źródeł występują wtedy np. poranne mdłości, zawroty głowy, częstsze oddawanie moczu czy niecodzienne zmiany apetytu i zachcianki żywieniowe. Choć jest w tym część prawdy, warto pamiętać, że wiele oznak ma charakter subiektywny i nie u każdej kobiety w ciąży z całą pewnością wystąpią. Wiele z objawów uznaje się za objawy przypuszczalne, a więc takie, na których podstawie nie można z całą pewnością stwierdzić ciąży.
Z artykułu dowiesz się:
Jakie są wczesne objawy ciąży?
W I trymestrze ciąży w organizmie przyszłej matki zachodzi wiele zmian. Kiedy występują pierwsze objawy ciąży, kobieta może skarżyć się na szereg dolegliwości z nimi związanych.
W literaturze przyjmuje się podział na subiektywne i obiektywne oznaki ciąży. Do subiektywnych wczesnych objawów ciąży należą:
- zatrzymanie miesiączki – brak miesiączki często jest pierwszym objawem dokonanego zapłodnienia, zwłaszcza u kobiet zdrowych, z prawidłowym cyklem. Należy jednak podkreślić, że u niektórych kobiet w ciąży może pojawić się delikatne krwawienie lub plamienie w okresie kolejno przypadającego krwawienia miesiączkowego;
- nudności i wymioty, ślinotok, zgaga – występują z bardzo różnym nasileniem u 50% kobiet na początku ciąży. Często są to poranne nudności, ale mogą trwać przez cały dzień. Poranne nudności i wymioty występują od około 6-8 tygodnia ciąży i zwykle mijają po 12-14 tygodniach;
- częste oddawanie moczu – jest wynikiem przekrwienia całego układu moczowego, działania estrogenów i progesteronu, a także stopniowego powiększania się trzonu macicy, który uciska na pęcherz moczowy;
- zaparcia – pojawiają się we wczesnym okresie ciąży i trwają zazwyczaj przez cały jej okres;
- zmiana samopoczucia – najczęściej pojawiają się zmęczenie, bóle głowy, uczucie senności i zaburzenia snu, drażliwość, wahania nastroju, pobudliwość psychiczna. Często występuje zaburzenie łaknienia oraz niechęć do pewnych potraw i zapachów;
- bolesność piersi, a zwłaszcza gruczołów sutkowych, mogąca się pojawić około 6 tygodnia ciąży, a także powiększenie piersi;
- zmiany w paznokciach – ścieńczenie, zwiększona łamliwość i miękkość.
Objawy obiektywne w trakcie ciąży zaś to:
- podwyższona temperatura ciała – za tym, że jest to początek ciąży, przemawiają temperatura ciała powyżej 37°C, która utrzymuje się po okresie jajeczkowania przez co najmniej 3 tygodnie, i równoczesny brak miesiączki;
- zmiany w obrębie narządów płciowych – zasinienie pochwy (jej przedsionka i ścian), rozpulchnienie pochwy, zwiększenie rozciągliwości i szerokości pochwy są wyrazem przekrwienia i działania progesteronu. Wzmożona wydzielina zawiera śluz szyjkowy oraz złuszczone komórki nabłonka pochwy. Macica podczas ciąży powiększa się i rozpulchnia (tzw. objaw Hegara). W pierwszych 6-8 tygodniach ciąży ściany pochwy i powierzchnia części pochwowej szyjki macicy stają się purpurowe (tzw. objaw Chadwicka).
Czy występujące pierwsze oznaki ciąży na pewno na nią wskazują?
Opisane pierwsze objawy ciąży są dosyć niecharakterystyczne i towarzyszą także np. niektórym zaburzeniom. Przykładowo:
- przyczyną wtórnego braku miesiączki mogą być zaburzenia owulacji, przewlekłe choroby, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, przedwczesne zahamowanie czynności jajników;
- powiększone piersi i tkliwość piersi mogą wystąpić na skutek zaburzeń hormonalnych;
- nudności i wymioty mogą towarzyszyć różnym przewlekłym chorobom; ich przyczyną mogą być także stosowane leki;
- częste oddawanie moczu może być wynikiem zakażenia układu moczowego lub ucisku na pęcherz moczowy niezwiązanego z ciążą;
- powiększenie macicy i ból brzucha mogą być objawem mięśniaków macicy.
Wystąpienie tych objawów nie upoważnia więc do samodzielnego stwierdzenia, że na pewno jest się w ciąży.
Jak ostatecznie potwierdzić ciążę?
Pierwszym krokiem, jaki powinna wykonać kobieta, która zauważyła u siebie obecność pierwszych objawów ciąży, jest wykonanie testu ciążowego. Wszystkie testy ciążowe polegają na stwierdzeniu w moczu (oznaczenie jakościowe) lub surowicy (oznaczenie ilościowe; radioimmunologiczne lub rzadziej immunoenzymatyczne) kobiety ciężarnej obecności jednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) – hormonu wytwarzanego przez trofoblast.
Nowoczesne testy ciążowe mogą wykryć obecność hCG w moczu już po około 7 dniach od zapłodnienia (im mniejsza cyfra przed mlU/ml w opisie parametrów testu ciążowego, tym jest on czulszy, czyli wcześniej wskaże prawidłowy wynik). Mimo to zaleca się poczekać ze zrobieniem testu ciążowego do dnia, w którym powinna wystąpić miesiączka. Zbytni pośpiech może bowiem przyczynić się do uzyskania fałszywego rezultatu. Pewność co do wyniku jest jeszcze większa, kiedy test ciążowy zostanie wykonany po dacie spodziewanego krwawienia miesiączkowego.
Warto pamiętać, że żaden test ciążowy nie daje 100% pewności co do bycia w ciąży. Negatywny wynik testu ciążowego to znak, że prawdopodobnie się w niej nie jest. Jeśli jednak został nieprawidłowo lub zbyt wcześnie wykonany, istnieje ryzyko uzyskania wyniku fałszywie negatywnego. Są również sytuacje, kiedy test może być fałszywie dodatni. W razie wątpliwości zaleca się powtórne zrobienie testu.
W przypadku dalszych wątpliwości, a także dla ostatecznego potwierdzenia ciąży należy skorzystać z badania ginekologicznego. W gabinecie lekarskim stosuje się ultrasonografię przezpochwową. Umożliwia ona uwidocznienie oraz umiejscowienie pęcherzyka ciążowego już w 5 tygodniu ciąży. Należy do metod pewnych rozpoznania ciąży (tu też zalicza się oznaczenie podjednostki beta hCG w surowicy lub moczu ciężarnej).
Podsumowanie
Powiększenie obwodu brzucha, ból piersi, brak krwawienia miesiączkowego i inne zmiany fizjologiczne to sygnały, że niezwłocznie należy sprawdzić, czy nie doszło do zapłodnienia. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie wyżej wymienione objawy muszą oznaczać ciążę, ale mogą zwiastować też poważne zaburzenia. Żeby się upewnić, warto w pierwszej kolejności wykonać test ciążowy, a następnie skorzystać z badania ginekologicznego.
Źródła:
- Położnictwo i ginekologia. Repetytorium, red. nauk. G.H. Bręborowicz, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, s. 5-6.
- Położnictwo i ginekologia, t. 1, Położnictwo, red. nauk. G.H. Bręborowicz, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, s. 54-56.
Autorka
Magdalena Merchut – specjalistka ds. rozwoju treści, absolwentka kierunków edytorstwo i zarządzanie informacją na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przywiązuje dużą wagę do utrzymania wysokiej jakości zarówno merytorycznej, jak i stylistycznej przygotowywanych tekstów. Miłośniczka kawy, zdrowego stylu życia i długich spacerów.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.08.2024]