Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?
Pluskwy domowe to bezskrzydłe pasożyty, które żywią się krwią ludzi oraz zwierząt. Żerują w porze nocnej, natomiast w czasie dnia chowają się w szczelinach mebli, w łóżku w okolicach materaca, za listwami podłogowymi oraz tapetami. Ugryzienia pluskwy domowej powodują uporczywy świąd, a pozbycie się pasożytów z miejsca zamieszkania bywa bardzo uciążliwe.
Pluskwa domowa to niewielki owad z rodziny Cimidae. Ma owalny kształt i jest płaski, co pozwala mu kryć się w najciaśniejszych zakamarkach. Dorosła pluskwa mierzy ok.5-7 mm. Co ciekawe, pasożyty te nie występują wyłącznie w miejscach o niskim standardzie sanitarnym – coraz częściej można natknąć się na nie w luksusowych hotelach, pociągach, samolotach czy szpitalach. Sprawdź, jakie są objawy ugryzienia pluskwy domowej i co skutecznie odstrasza pluskwy.
Z artykułu dowiesz się:
- Skąd się biorą pluskwy domowe?
- Czy pluskwy przenoszą choroby, a ich ugryzienie może być niebezpieczne?
- ak rozpoznać ugryzienie pluskwy?
- Jak pozbyć się świądu i obrzęku po ugryzieniu pluskwy?
Pluskwy – skąd się biorą?
Obecność pluskiew kojarzona jest zazwyczaj z miejscami, w których panują złe warunki sanitarne. Warto jednak wiedzieć, że sam brud czy bakterie w danym środowisku nie warunkują pojawienia się pluskiew. Brak odpowiedniej higieny w pomieszczeniu ma jednak wpływ na rozprzestrzenianie się tych pasożytów – bez dokładnego sprzątania ciężko zauważyć ślady obecności pluskiew domowych w szczelinach mebli czy materaca. To sprzyja ich rozwojowi, dlatego mogą migrować do sąsiednich lokali i szybko zasiedlić cały pion czy kamienicę, mimo iż nie mają skrzydeł.
Warto wiedzieć, że ugryzienia pluskiew nie są odczuwalne w momencie, gdy pasożyt żywi się krwią. Dzieje się tak, ponieważ pluskwa domowa wpuszcza pod skórę specjalny płyn znieczulający. To również utrudnia wykrycie pasożytów.
Ukąszenie pluskwy u niektórych przypomina ugryzienie komara, przez co sprawa bywa bagatelizowana przez długi czas, w którym pluskwy domowe mogą się rozmnażać i nadal atakować.
Jak wygląda pluskwa domowa?
To płaski owalny owad posiadający twardy pancerz w kolorze rudo-brązowym. Młodsze osobniki (tzw. nimfy) mają jaśniejszy odcień i są znacznie mniejsze niż dorosłe. Stopniowe ciemnienie ich ciał ma związek ze sposobem żywienia – to krew żywiciela jest odpowiedzialna za brązowy kolor pancerza.
Jeśli pluskwy mają dobre warunki do rozwoju, samice składają po kilka białych jaj dziennie (można zauważyć je w zakamarkach i szczelinach mebli). Pluskwa domowa osiąga pełną dojrzałość ok. 30-40 dni po wykluciu z jaja i pożywia się raz na kilka dni.
Pluskwa domowa ze względu na swój kształt, wielkość i niezwykłą zdolność do przetrwania nawet w najcięższych warunkach może być łatwo przeniesiona w bagażu lub odzieży. Najczęściej pojawienie się pluskiew w domu związane jest z podróżami. Pasożyty mogą dostać się do rzeczy żywiciela w czasie jazdy pociągiem, autobusem czy samolotem lub nocy spędzonej w hotelu – nawet o wysokim standardzie.
Największą aktywność pluskiew notuje się w godzinach 1.00-5.00, kiedy w pomieszczeniu jest najciemniej, a żywiciele śpią głębokim snem i rzadko zmieniają pozycję. Jeśli rano na ciele domowników pojawią się charakterystyczne swędzące plamki, można podejrzewać obecność pluskiew w domu.
Skąd wiadomo, że w mieszkaniu bytują pluskwy domowe?
O ich obecności w danym miejscu mogą świadczyć mikroskopijne wylinki oraz ciemnobrązowe odchody pluskiew. Jeżeli zauważysz plamki krwi na ścianach lub w okolicach łóżka, dokładnie sprawdź materac, zagłówki i pozostałe szczeliny. Warto skontrolować również obudowy gniazdek elektrycznych, przestrzenie za obrazami oraz miejsca, w których odklejają się tapety. To właśnie tam najczęściej można znaleźć ślady pluskiew domowych, ponieważ insekty te nie lubią światła i szukają wąskich szczelin, aby ukryć się w nich za dnia.
Jeśli pasożyty zdążyły się rozmnożyć i jest ich bardzo dużo, domownicy mogą poczuć specyficzny zapach. Dzieje się tak, ponieważ zaniepokojone pluskwy domowe zaczynają wydzielać oleistą ciecz, która wsiąka w meble i ściany. Ten lekko słodki, stęchły, owocowy aromat przypomina woń gnijących malin lub wegetującej kolendry siewnej. Jeżeli wchodzisz do pomieszczenia (hotelu, mieszkania lub przedziału w pociągu) i wyczuwasz podobną kompozycję, koniecznie zajrzyj pod materac lub w szczeliny mebli. Najprawdopodobniej od razu zauważysz dorosłe osobniki lub jaja przytwierdzone do materiału.
Ugryzienie pluskwy – czy jest groźne?
Przyjmuje się, że ugryzienia pluskiew domowych nie są z reguły niebezpieczne dla ludzi ani zwierząt. Choć podejrzewano, że pasożyty te mogą przenosić groźne choroby, to jednak badania nie potwierdziły związku między pokąsaniem a rozwojem zakażeń. Infekcje mogą pojawić się w wyniku rozdrapywania swędzących wykwitów. Jeśli bakterie z brudnego naskórka lub spod paznokci przedostaną się do krwi, zaatakują tkankę i rozwinie się stan zapalny. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, który zdecyduje jak leczyć ugryzienie pluskwy dotknięte zakażeniem.
W niektórych przypadkach (gdy ślady ugryzień widoczne są w dużej ilości) u pacjenta może wystąpić podwyższona temperatura ciała, uczucie osłabienia i pokrzywka. Czasami lekarze odnotowują także urazy psychiczne i zaburzenia snu związane z ciągłym uczuciem obecności pluskiew.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
Pluskwy gryzą w dość charakterystyczny sposób. Ślady wskazujące na pokąsanie występują w równych rzędach lub po trzy na planie trójkąta. Jak rozpoznać na skórze ugryzienie pluskwy? Zazwyczaj są to czerwone plamki, często z niewielką kropką na samym wierzchu. W niektórych przypadkach mogą przyjmować postać bąbli lub grudek.
Ślady po ugryzieniach pluskiew powodują bardzo silny świąd i utrzymują się zwykle 7-14 dni. Po tym czasie ustępują samoistnie (bez konieczności stosowania żadnych leków ani maści).
Co pomaga na ugryzienie pluskwy?
Ugryzienia pluskiew znikają bez żadnej ingerencji, jednak towarzyszący im świąd bywa bardzo uporczywy. Żeby go złagodzić, lekarze zalecają miejscowo leki z grupy glikokortykosteroidów lub robione maści z cynkiem i wodą wapienną oraz preparaty antyhistaminowe.
Jeśli dojdzie do zakażenia w wyniku rozdrapywania ugryzień pluskwy domowej, konieczna może być antybiotykoterapia i stosowanie miejscowo środków odkażających. Najważniejszą kwestią jest jednak przeprowadzenie dezynsekcji, jeżeli w mieszkaniu występują pluskwy.
Jak pozbyć się pluskiew z domu?
Niestety domowe sposoby na usunięcie pasożytów nie sprawdzają się. Wiele osób nie wie, jak wyglądają pluskwy, dlatego stosuje nieskuteczne środki owadobójcze. W tym czasie samice pluskwy nadal znoszą jaja i problem przybiera na sile. Jedyną skuteczną metodą jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się dezynsekcją i świadczy usługi odpluskwiania.
Nowoczesne metody są bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt i pozwalają pozbyć się insektów bez konieczności wyrzucania mebli. Domownicy nie muszą się także wyprowadzać z lokalu, jednak niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętów oraz opuszczenie mieszkania na czas pracy ekipy dezynsekcyjnej. Żeby skutecznie pozbyć się insektów należy bezwzględnie stosować się do zaleceń profesjonalistów.
Podsumowanie
Ukąszenie przez pluskwę jest znacznie bardziej uciążliwe niż ugryzienie komara. Choć samo ukłucie pluskwy nie wiąże się z zakażeniem bakteryjnym, to jednak powoduje uporczywe uczucie swędzenia, które utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz nocny odpoczynek. Jeśli ukąszeń jest wiele, warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista przepisze odpowiednie preparaty, które szybko przyniosą ulgę.
Źródła:
- R.F. Davis, G.A. Johnston, M.J. Sladden, Rozpoznawanie i leczenie chorób powszechnie występujących u osób podróżujących, wywołanych przez pasożyty zewnętrzne, „Dermatologia po dyplomie” 2010, t.1, nr 2, s. 33-41.
- K. Dzilińska, L. Ruszkowska, K. Kisiel i in., Pokąsania przez pluskwy - czy nadal aktualny problem?, „Pediatria po dyplomie” 2014, nr 5, s. 46-49.
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinku, Pluskwy i karaluchy, https://www.gov.pl/web/psse-szczecinek/pluskwy-i-karaluchy (dostęp: 24.06.2024 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Zaktualizowano: 2.07.2024
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]