Jak radzić sobie z obtarciami na piętach? Co robić, aby skutecznie wyleczyć obtarte pięty?
Obtarcia na piętach to dość powszechny problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Każde stopy narażone są na otarcia, szczególnie podczas noszenia nowych lub źle dopasowanych butów. Powstałe uszkodzenia skóry mogą powodować dyskomfort, ból i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Żeby skutecznie sobie z nimi radzić, ważne jest zapewnienie stopom odpowiedniej ochrony i wsparcie naturalnej regeneracji skóry.
Buty obcierają z różnych powodów, najczęściej przez niewłaściwe dopasowanie do kształtu stopy. Zbyt ciasne lub za luźne obuwie powoduje pocieranie skóry o materiał buta, prowadząc do jej bolesnych uszkodzeń. Sprawdź, jak radzić sobie z otarciami pięt, jakie składniki aktywne przyspieszą odbudowę naskórka oraz jak zapobiegać otarciom i dbać o komfort stóp w nowych butach.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego stopy często ulegają otarciom w nowych butach?
- Jak wyleczyć uszkodzoną skórę na piętach?
- Jak przyspieszyć regenerację skóry i jej gojenie?
- Jak zapobiegać otarciom na piętach?
- Jak przynieść ulgę stopom poranionym przez obcierające buty?
Dlaczego buty obcierają?
Chyba każdy w ciągu swojego życia przynajmniej raz doświadczył otarcia pięt w nowych (lub noszonych ponownie, ale po długim czasie) butach. Choć otarcie skóry to jedynie powierzchniowe uszkodzenie naskórka, powstałe w wyniku tarcia o inną powierzchnię, to jednak może powodować dolegliwości bólowe i czasowo utrudniać chodzenie.
Jedną z głównych przyczyn obcierania naskórka stóp jest noszenie niewłaściwe dopasowanie butów. Zbyt wąskie, za małe lub za duże obuwie często prowadzi do nadmiernego tarcia w delikatnych miejscach, takich jak pięty, palce czy krawędzie stopy.
Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na powstawanie otarć jest materiał, z jakiego wykonane są buty. Sztywne, mało elastyczne i nieprzepuszczające powietrza tworzywa sztuczne utrudniają prawidłową termoregulację, uciskają, a także trudno dopasowują się do profilu stopy. Również elementy ozdobne umieszczone w niewłaściwych miejscach mogą powodować bolesne otarcia.
Problem nasila się szczególnie w ciepłe dni, gdy stopy bardziej się pocą, co zwiększa tarcie między skórą a materiałem. Dodatkowo, skarpetki wykonane z syntetycznych, nieoddychających materiałów, mogą pogarszać sytuację, utrudniając odprowadzanie wilgoci.
Jak wyleczyć obtarcia na piętach?
Otarcia pięt mają najczęściej powierzchniowy charakter, jednak nie powinno się ich bagatelizować. Jeśli ich nie wyleczysz i nie zastosujesz żadnych środków zapobiegawczych, problem się pogłębi, a co gorsza – może dojść do infekcji.
Zabezpieczenie i ochrona zranionej skóry to nic trudnego, dlatego możesz zrobić to samodzielnie. Zanim opatrzysz ranę, pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu okolic miejsca otarcia. Skorzystaj w tym celu z ciepłej wody i delikatnego mydła – w ten sposób usuniesz zabrudzenia i zmniejszysz ryzyko zakażenia. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Nie pocieraj, aby dodatkowo nie podrażniać rany. Jeśli masz taką możliwość, zastosuj na skórę środek odkażający, np. na bazie oktenidyny. Zdezynfekować możesz nie tylko zaczerwieniony naskórek, ale również pęcherze wypełnione płynem limfatycznym. Pamiętaj, żeby ich nie przebijać, jeśli nie ma takiej konieczności (wyjątek stanowi wysokie ryzyko pęknięcia pęcherza).
Jeżeli nie musisz wychodzić z domu, nie nakładaj na ranę żadnych opatrunków. Zastosuj maść z alantoiną lub żel hydrokoloidowy i zapewnij skórze dostęp do powietrza – to przyspieszy proces gojenia Twojej stopy. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zabezpiecz zraniony naskórek nieprzywierającym opatrunkiem. W aptece znajdziesz specjalne piankowe plastry na otarcia pięt, które chronią skórę przed dalszym obcieraniem.
Regeneracja skóry po otarciu pięt
Zraniona skóra musi mieć czas na odbudowę. Żeby umożliwić jej regenerację, unikaj tarcia i ucisku w uszkodzonym miejscu. W okresie gojenia noś inne buty, najlepiej elastyczne i przewiewne – latem możesz wybrać klapki, aby obtarte pięty nie były narażone na podrażnienia.
Staraj się chodzić po domu boso lub w bawełnianych skarpetkach. Swobodny przepływ powietrza sprzyja regeneracji, dzięki czemu rany szybciej się wygoją. Jeżeli zabezpieczasz obtarty naskórek opatrunkami, pamiętaj, aby regularnie je zmieniać, szczególnie jeśli są mokre po kąpieli – zapobiegniesz w ten sposób rozwojowi bakterii.
Jak zabezpieczyć stopy przed otarciami?
Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego odpowiednio zabezpiecz stopy, zanim pojawią się na nich bolesne otarcia. Jak to zrobić? Oto kilka skutecznych sposobów:
- noś odpowiednie obuwie – wybieraj buty dopasowane do kształtu i rozmiaru stopy, jednocześnie unikając zbyt ciasnych lub luźnych modeli. Przy wyborze zwracaj również uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane. Najlepsze są bawełniane buty sportowe lub obuwie ze skóry naturalnej.
- spróbuj rozchodzić buty wcześniej – zanim założysz nowe buty na pierwszy długi spacer, rozchodź je nieco w domowych warunkach. Najlepiej wsunąć je na grubsze skarpetki i nosić po domu (wystarczy po kilka godzin przez 2-3 dni), żeby mogły dopasować się do stóp.
- nie zapominaj o skarpetkach – skarpetki z naturalnych włókien, takich jak wełna merino, bambus czy bawełna, ochronią skórę przed otarciami.
- dbaj o skórę stóp – regularnie złuszczaj martwy naskórek i stosuj kremy nawilżające, aby zapobiec przesuszeniu i pęknięciom skóry.
- zapewnij stopom suchość – zmieniaj skarpety, jeśli ulegną zawilgoceniu. Możesz używać również pudrów lub talków absorbujących wilgoć.
Sposoby na obtarcia od butów
Jeśli jednak na skórze już pojawiły się otarcia, warto wiedzieć jak o nią zadbać, żeby przynieść sobie ulgę w bólu. Skuteczne w takim przypadku są kremy i maści bogate w składniki wykazujące właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące, spraye do odkażania czy ziołowe napary. Poznaj nasze sprawdzone metody na ukojenie dolegliwości związanych z otarciami na piętach:
- alantoina i emolienty – kosmetyki zawierające alantoinę przyspieszają regenerację naskórka i łagodzą podrażnienia. W połączeniu z emolientami, które nawilżają i zmiękczają skórę, pomagają szybko złagodzić ból, przyspieszyć regenerację oraz chronią przed dalszymi uszkodzeniami skóry.
- aloes – naturalny żel aloesowy działa kojąco, przeciwzapalnie i nawilżająco. Warto aplikować go bezpośrednio na obtarcia, aby zmniejszyć zaczerwienienie i przyspieszyć gojenie.
- opatrunki ochronne – specjalne plastry na obtarcia, np. hydrokoloidowe, tworzą barierę ochronną między skórą a butem. Zapobiegają dalszemu obcieraniu, łagodzą ból i wspierają proces gojenia.
- kąpiele stóp – moczenie stóp w chłodnej wodzie z dodatkiem soli morskiej, rumianku czy olejków eterycznych pozwala zredukować obrzęk i przynosi ulgę zmęczonej, podrażnionej skórze. Regularne kąpiele stóp również zapobiegają rogowaceniu i pękaniu naskórka, zmniejszając tym samym ryzyko powstawania otarć.
Podsumowanie
Obtarcia na piętach zdarzają się bardzo często, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, kiedy temperatura za oknem rośnie. Żeby uniknąć bolesnych ranek, wypróbuj nasze sposoby zapobiegania otarciom skóry. Gdyby jednak doszło do jej uszkodzenia w wyniku tarcia o materiał buta, zadbaj o podrażniony naskórek, korzystając z naszych wskazówek.
Źródła:
- A. Grys, Z. Łowicki, A. Gryszczyńska i in., Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry – bezpieczeństwo i zastosowanie, „Borgis – Postępy Fitoterapii” 2011, nr 3, s. 191-196.
- R. Maleszka, Praktyczne zastosowanie leków ziołowych w dermatologii, „Postępy Fitoterapii” 2002, nr 3-4, s. 53-63.
- K. Rubas, P. Nockowski, Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, vol. 7, nr 1, s. 43-49.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [07.03.2025]