Utrzymanie odpowiedniego poziomu pH pochwy ma duże znaczenie dla zdrowia intymnego. Zbyt wysokie pH pochwy może zwiększać ryzyko infekcji i sprawiać, że będą one miały charakter nawracający. Sprawdź, jakie czynniki wpływają na zaburzenie odczynu pH pochwy i dowiedz się, jak zadbać o jego prawidłowy poziom.
Fizjologiczne pH pochwy może ulegać zmianie na przestrzeni życia kobiety, jednak jego prawidłowy odczyn powinien być kwaśny i mieścić się w granicach pomiędzy 3,6 a 4,5. Na odpowiednie pH pochwy wpływ mają przede wszystkim bakterie kwasu mlekowego, których odpowiedni poziom zabezpiecza przed infekcjami intymnymi.
Zmiany właściwego pH pochwy – przyczyny
Kwaśnie środowisko pochwy pozwala na zachowanie zdrowia intymnego, jednak są sytuacje, kiedy właściwe pH ulega zmianie i uzyskuje zasadowy odczyn.
Na niektóre z tych zmian mamy wpływ, a inne są od nas niezależne i wynikają ze zmian hormonalnych zachodzących wraz z wiekiem lub w czasie ciąży.
Wśród czynników, które mają wpływ na zaburzenia równowagi pH okolic intymnych wymienić można:
- ciążę,
- okres menopauzy,
- obniżenie odporności organizmu,
- stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych,
- cukrzycę, nietolerancję glukozy,
- zabiegi ginekologiczne w pochwie,
- niewłaściwą higienę okolic intymnych.
U niektórych kobiet wpływ na zmiany w obrębie pH pochwy mają kontakty seksualne – męska sperma ma odczyn zasadowy, który podnosi wartość fizjologicznego pH.
Negatywny wpływ na pH pochwy może mieć także korzystanie z miejsc typu sauna, basen, jaccuzi, bez zachowania odpowiedniej higieny. Równie szkodliwe może być noszenie nieprzewiewnej bielizny i ubrań z syntetycznych materiałów.
Odczyn pH pochwy w ciąży
Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży, mają wpływ także na odczyn pH pochwy. W tym czasie staje się on zazwyczaj wyższy i wynosi około 4,5.
Utrzymanie właściwego pH pochwy u kobiet ciężarnych jest szczególnie ważne, ponieważ ze względu na jego wyższy poziom są one bardziej narażone na infekcje intymne. Te z kolei mogą mieć poważne konsekwencje dla przyszłej mamy i dziecka. Bakteryjne zakażenia pochwy mogą przyczynić się m.in. do przedwczesnego porodu, poronienia, zakażenia płodu lub wystąpienia stanów zapalnych po porodzie.
Aby zapobiegać rozwojowi niebezpiecznych stanów, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca kontrolowanie pH pochwy przynajmniej trzy razy w ciągu dziewięciu miesięcy podczas badań profilaktycznych u lekarza prowadzącego ciążę.
Badania pH pochwy można przeprowadzić także w domu za pomocą dostępnych w aptece testów badających poziom pH. Taka wstępna diagnostyka pozwala na udanie się do specjalisty i podjęcie odpowiedniego leczenia.
Zbyt wysokie pH pochwy a infekcje intymne
Zachowanie właściwej flory bakteryjnej w obrębie narządów rodnych jest bardzo istotne. Kwaśne pH pochwy i zasiedlające ją bakterie Lactobacillus chronią przed rozwojem bakterii chrobotwórczych i grzybów. Zaburzenia w równowadze biocenozy pochwy i wzrost pH prowadzą do rozwoju infekcji intymnych zarówno grzybiczych, jak i bakteryjnych.
Do rozwoju infekcji bakteryjnych dochodzi, gdy miejsce bakterii kwasu mlekowego zajmują bakterie chorobotwórcze. Objawy bakteryjnego zapalenia narządów rodnych trudno przeoczyć, a należą do nich:
- upławy,
- nieprzyjemny zapach z okolic intymnych,
- obrzęk i zaczerwienienie sromu,
- świąd.
Bardzo podobne objawy daje infekcja grzybicza, której najczęstszą przyczyną są drożdżaki z gatunku Candidia albicans. Czasem jednak kandydoza może przebiegać bezobjawowo.
W przypadku infekcji intymnych ważne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia, dlatego zaobserwujesz u siebie jakieś niepokojące objawy, udaj się do lekarza. Specjalista przeprowadzi badania i będzie umiał dobrać odpowiednie leczenie – inaczej bowiem leczy się infekcje grzybicze, a inaczej infekcje bakteryjne, które wymagają antybiotykoterapii.
POLECANE PRODUKTY