Jak dbać o tatuaż i jak przebiega gojenie skóry z tatuażem? Poznaj wskazówki pielęgnacyjne!
Nie ma wątpliwości, że proces gojenia tatuażu jest jednym z elementów decydujących o ostatecznym wyglądzie i trwałości wzoru. Rozpoczyna się tuż po zakończeniu sesji i trwa zwykle od dwóch do czterech tygodni. Ważne jest, aby w tym czasie przestrzegać zaleceń tatuatora, odpowiednio pielęgnować skórę i unikać czynników, które mogłyby negatywnie wpłynąć na gojenie i wywołać infekcję.
Odpowiednie nawilżenie, ochrona przed słońcem oraz unikanie stosowania kosmetyków o działaniu drażniącym to podstawowe zasady, które pomagają zachować tatuaż w idealnym stanie przez długi czas. Właściwa pielęgnacja skóry nie tylko zapobiega blaknięciu, ale również sprawia, że tatuaż wygląda świeżo i atrakcyjnie przez długi czas. Dowiedz się, jak dbać o swój tatuaż od razu po jego wykonaniu i na co dzień, aby świetnie się prezentował przez lata.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak wygląda proces gojenia tatuażu?
- Jak dbać o świeży tatuaż?
- Czego należy unikać w pierwszych dniach od wykonania tatuażu?
Ile goi się tatuaż?
Nowy, oryginalny wzór na skórze to nie tylko ciekawa i wymarzona ozdoba, ale również świeża rana, o którą należy odpowiednio zadbać. Bez właściwej pielęgnacji tatuażu, wzrasta ryzyko rozwoju zakażenia i zaburzenia procesu gojenia. Jeśli dojdzie do komplikacji, mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości wymagające konsultacji z lekarzem i leczenia.
Gojenie tatuażu trwa zazwyczaj 2-5 tygodni i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim liczy się wielkość wzoru – mniejsze goją się ok. 2-3 tygodni, natomiast przy większych skóra regeneruje się ponad miesiąc. Szczególnie ważne jest, aby zadbać o ranę w początkowym okresie – od razu po wyjściu z salonu tatuażu.
Klienci zwykle opuszczają go po wstępnym opatrzeniu rany przez tatuatora – obmywa on i dezynfekuje skórę, a następnie nakłada na nią środek zamykający pory, który ma zahamować wypływanie krwi oraz osocza. Zabezpiecza też tatuaż folią, aby w trakcie powrotu do domu nie doszło do jej zanieczyszczenia lub podrażnienia.
Etapy gojenia tatuażu
Tatuatorzy wskazują, że cały proces regeneracji skóry dzieli się na kilka faz. Oto poszczególne etapy gojenia tatuażu:
- pierwszy etap gojenia tatuażu to kilka dni po wizycie w salonie i wykonaniu wzoru. Trwa zazwyczaj 1-3 dni, a siły układu immunologicznego koncentrują się wówczas na zabezpieczeniu świeżej rany. Wokół tatuażu pojawia się obrzęk i zaczerwienienie, a z konturów i wypełnienia wzoru zaczyna sączyć się wydzielina złożona z osocza, tuszu, a w niektórych przypadkach – także krwi.
Na tym etapie ryzyko zakażenia jest największe, dlatego bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja tatuażu. Regularnie zmieniaj folię, którą zabezpieczasz podrażnioną skórę. Przemywaj ją letnią wodą z delikatnym mydłem albo specjalnym żelem do pielęgnacji tatuażu. Nie pocieraj naskórka zwykłym ręcznikiem – osuszaj go za pomocą jednorazowych ręczników papierowych, aby nie zakazić rany. Na koniec użyj maści z alantoiną lub pantenolem do smarowania tatuażu, aby nawilżyć skórę i przyspieszyć gojenie. Wszystkie te czynności pielęgnacyjne należy wykonywać 3-4 razy dziennie.
- drugi etap gojenia tatuażu trwa ok. 6-7 dni. Znikają wówczas zaczerwienienie i obrzęk, a w ich miejsce pojawiają się drobne strupki, których pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać. Może być to trudne, ponieważ na tym etapie gojeniu towarzyszy silny i dość uciążliwy świąd. Ważne jest, aby nadal regularnie nawilżać i natłuszczać tatuaż.
- trzeci etap gojenia jest dość długi – może potrwać od jednego do nawet kilku tygodni. Pojawiają się wówczas objawy i odczucia podobne do tych po opalaniu. Skóra może piec, przesuszać się i wciąż mocno swędzieć. Dbaj o jej intensywne nawilżanie, a żeby złagodzić dolegliwości możesz ją delikatnie ochłodzić kostkami lodu.
- ostatni etap to czas do pełnego wygojenia tatuażu i odzyskaniu komfortu w jego miejscu. Należy ciągle pamiętać o nawilżaniu i smarować tatuaż kremem z SPF 50+. Warto również chronić go przed słońcem w pierwszych tygodniach po wykonaniu.
Naturalnym elementem gojenia tatuażu jest delikatna utrata intensywności jego barw i pogrubienie linii konturowych. Jeśli jednak zauważysz, że opuchlizna stopniowo nie zmniejsza się lub wręcz narasta, a dodatkowo ból staje się silniejszy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Alarmujące również powinno być intensywne krwawienie, sączenie się ropy oraz nieprzyjemny zapach z rany.
Jak pielęgnować skórę po zrobieniu tatuażu?
Już wiesz, że nowy wzór w pierwszych tygodniach wymaga właściwej pielęgnacji. To, jak będziesz dbać o skórę w tym okresie wpłynie na wygląd tatuażu. W aptece znajdziesz specjalne kosmetyki do mycia, nawilżania oraz natłuszczania skóry po zabiegu tatuowania. O czym należy pamiętać przez cały proces gojenia tatuażu? Oto kilka praktycznych wskazówek!
Zapewnij odpowiedni przepływ powietrza
Nie należy ciągle nosić folii zabezpieczającej. O ile powinno się chronić nią tatuaż w czasie spania lub przebywania poza domem, to jednak w domu warto ją zdejmować. Pamiętaj, żeby w tym czasie natłuszczać skórę, żeby nie przesuszyć tatuażu.
Oczyszczaj tatuaż i jego okolice delikatnymi kosmetykami
Do mycia tatuażu stosuj wyłącznie łagodne środki myjące. Tatuażyści polecają żele do higieny intymnej oraz płyny do mycia twarzy do cery wrażliwej i skłonnej do alergii. Do osuszania używaj jednorazowych papierowych ręczników, aby nie zakazić rany.
Chroń tatuaż przed promieniami słonecznymi
Nie narażaj gojącego się tatuażu na zbyt długi kontakt ze słońcem. Od tego zależy jego ostateczny wygląd i trwałość tuszu. Stosuj kremy z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, żeby ochronić wzór przed promieniowaniem UV.
Regularnie smaruj tatuaż nawilżającym kremem
Tatuaż potrzebuje wilgotnego środowiska, aby odpowiednio się goić. Przesuszenie skóry może doprowadzić do wyblaknięcia tuszu lub wytworzenia się twardych strupów, po których odpadnięciu zostaną nieestetyczne blizny. Nawilżaj skórę w tej okolicy nawet kilka razy dziennie, po wcześniejszym oczyszczeniu.
Czego nie wolno robić w czasie gojenia tatuażu?
Żeby nie zaburzyć procesu gojenia i zadbać o doskonały finalny wygląd tatuażu, należy stosować się do zaleceń tatuatora. Na pewno podpowie, czego warto unikać na pierwszym etapie gojenia tatuażu i w późniejszych dniach. Przede wszystkim nie powinno się:
- sięgać po alkohol – zarówno kilka dni przed wizytą w salonie tatuażu, jak i po zabiegu nie należy pić alkoholu. Zaburza on proces gojenia i zwiększa ryzyko krwawienia.
- brać gorących kąpieli – gorąca woda może podrażnić ranę, a kąpiele sprzyjają rozwojowi zakażeń.
- korzystać z basenu, sauny ani solarium,
- wykonywać peelingu skóry wokół tatuażu,
- stosować kosmetyków, które mogą podrażnić skórę,
- uprawiać intensywnej aktywności fizycznej,
- nosić zbyt obcisłych ubrań, które mogą uciskać i zaburzać proces gojenia.
Podsumowanie
Odpowiednia pielęgnacja wytatuowanej skóry jest niezbędna, aby cały proces gojenia przebiegał prawidłowo niezależnie od wielkości tatuażu. Jeśli będziesz regularnie oczyszczać powierzchnię naskórka i nawilżać ją właściwymi preparatami, tatuaż zagoi się znacznie szybciej, a dolegliwości temu towarzyszące będą mniej uciążliwe. Pamiętaj, żeby stosować jedynie delikatne kosmetyki, najlepiej te dostępne w aptece i dedykowane pielęgnacji tatuażu. Jeśli ból, obrzęk lub krwawienie się nasilą, koniecznie skonsultuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
Źródła:
- S. Watson, Everything You Need to Know About Tattoo Aftercare, https://www.healthline.com/health/tattoo-aftercare (dostęp: 15.08.2024 r.).
- G. Gallagher, How Long Does It Take a Tattoo to Fully Heal?, https://www.healthline.com/health/how-long-does-a-tattoo-take-to-heal (dostęp: 15.08.2024 r.).
- C. Millhone, What the Tattoo Healing Process Is Like, https://www.health.com/tattoo-healing-7563417 (dostęp: 15.08.2024 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [03.09.2024]