Jaglica – podstępna choroba oczu. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Jaglica to infekcja bakteryjna, która atakuje oczy. Jest spowodowana przez bakterię Chlamydia trachomatis. Jaglica to choroba zakaźna, rozprzestrzenia się poprzez kontakt bezpośredni z oczami, powiekami oraz wydzielinami z nosa lub gardła. Początkowe objawy jaglicy mogą powodować łagodne swędzenie i podrażnienie oczu i powiek. Jak zdiagnozować jaglicę we wczesnym stadium oraz jakie kroki podjąć, aby skutecznie ją wyleczyć? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.
Z artykułu dowiesz się:
Jaglica – czym jest i jakie są jej objawy?
Jaglica to zakaźna choroba oczu, znana również jako egipskie zapalenie spojówek, zaczyna się niewinnie, ale może doprowadzić do poważnego zapalenia spojówek, a nawet utraty wzroku.
Najczęstsze objawy jaglicy zwykle dotyczą obu oczu i mogą obejmować symptomy takie jak:
- w początkowej fazie występuje łagodne swędzenie i podrażnienie oczu i powiek,
- wydzielina z oczu zawierająca śluz lub ropę,
- obrzęk powiek,
- uczucie ciała obcego,
- zbyt mocne wyczulenie na światło – światłowstręt,
- ból oka i okolic oczu,
- zaczerwienienie oczu,
- utrata wzroku.
Największe ryzyko dotyczy małych dzieci i to one są szczególnie narażone na infekcje oczu. Choroba postępuje powoli, a bardziej bolesne objawy, które są cięższe do wyleczenia, mogą pojawić się dopiero w wieku dorosłym.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyróżniła 5 etapów rozwoju jaglicy:
- zapalenie pęcherzykowe – wczesna infekcja przejawia się kilkoma pęcherzykami, czyli małymi guzkami zawierającymi limfocyty (rodzaj białych krwinek) – widoczne w powiększeniu na wewnętrznej powierzchni górnej powieki (spojówka);
- intensywne zapalenie – zakażenie oka jest znaczne oraz staje się ono podrażnione, pogrubieniu ulega również górna powieka, dodatkowo może być ona nabrzmiała;
- bliznowacenie powiek – pojawiające się cyklicznie infekcje mogą powodować bliznowacenia wewnętrznej powieki;
- trichiaza – czy "odwrócone rzęsy", które są spowodowane bliznowaceniem wewnętrznej powieki, która odkształca się i powoduje nieprawidłowy wzrost rzęs. Może to doprowadzić do bezpośredniego podrażnienia oka przez rzęsy;
- zmętnienie rogówki – stan zapalny na rogówce, który często można zdiagnozować pod górną powieką, bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie i wymaga specjalistycznego leczenia. Ciągły stan zapalny, a dodatkowo urazy mechaniczne spowodowane drapaniem, pocieraniem przez swędzenie oczu i powiek, prowadzą do zmętnienia rogówki.
Nawracające zapalenie rogówki jest stanem, który bezwzględnie musi być poddany kontroli lekarskiej. Objawy jaglicy są bardziej nasilone w górnej powiece niż w dolnej powiece. Bez interwencji proces chorobowy, który zaczyna się w dzieciństwie, może dalej rozwijać się w dorosłości. Przewlekłe pęcherzykowe zapalenie rogówki może być niebezpieczne i doprowadzić nawet do utraty wzroku.
Diagnostyka oraz drogi zakażenia jaglicą
Jaglica jest chorobą zaraźliwą, a rozprzestrzenia się poprzez kontakt:
- bezpośrednio z oczami,
- z powiekami,
- z wydzielinami z nosa lub gardła,
- z brudną odzieżą i poprzez brudne ręce.
Odpowiednio zachowany stopień higieny pozwala ustrzec się przed zakażeniem jaglicą.
Diagnostyka jaglicy jest przeprowadzona podczas badania laboratoryjnego i okulistycznego. Przez cały proces choroby należy podlegać niezwłocznie kontroli lekarskiej.
Jaglica – leczenie
Leczenie jaglicy opiera się na terapii farmakologicznej i antybiotykowej. WHO opracowało program leczenia, który w swojej strukturze zawiera: leczenie chirurgiczne, antybiotyki i leki, oczyszczanie twarzy oraz edukację i poprawę warunków sanitarnych.
Często przeszczep rogówki jest jedynym sposobem na przywrócenie wzroku, jeśli wcześniejsze metody zawiodły i powstało bielmo, powodujące najczęstszą przyczynę ślepoty. Podobnym efektem może skutkować zmiana składu filmu łzowego.
Wczesna terapia i sumienność w działaniu pozwala wyleczyć jaglicę bez operacji i powikłań. W późniejszych fazach leczenie zachowawcze nie poprawi stanu zdrowia, a tylko zahamuje pogorszenie się stanu.
Podsumowanie
Jaglica to choroba zakaźna, która dotyka oczy, i jest to spowodowane przez bakterię Chlamydia trachomatis. Chlamydiowe zapalenie spojówek daje dość charakterystyczne objawy, które mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz nieleczone mogą przyczynić się do pogorszenia lub nawet utraty wzroku. Często jedyną i skuteczną metodą jest leczenie chirurgiczne i antybiotykoterapia. Jaglica jest jedną z głównych przyczyn ślepoty na świecie. Odpowiednia higiena może skutecznie ochronić Cię przed zakażeniem jaglicą.
Źródła:
- M. Osiński, Zakażenia chlamydialne jako interdyscyplinarny problem kliniczny. Chlamydiozy w różnych dyscyplinach medycznych, “Medycyna Rodzinna” 3/2010, s. 16-28.
- S.K. West, Milestones in the fight to eliminate trachoma, “Ophthalmic Physiol Opt.” 2020, nr 40(2), s. 66-74.
- S. Bhosai, Trachoma: an update on prevention, diagnosis, and treatment, “Curr. Opin. Ophthalmol.” 2012, s. 288–295.
Autor
Mateusz Jagielski-Szczypik – dyplomowany dietetyk, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka. Również trener personalny piszący o zdrowiu, suplementacji i znaczeniu stylu życia w kontekście prawidłowej profilaktyki zdrowotnej. Edukator i copywriter w zakresie tematów związanych ze zdrowiem.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]