Jaglica to infekcja bakteryjna, która atakuje oczy. Jest spowodowana przez bakterię Chlamydia trachomatis. Jaglica to choroba zakaźna, rozprzestrzenia się poprzez kontakt bezpośredni z oczami, powiekami oraz wydzielinami z nosa lub gardła. Początkowe objawy jaglicy mogą powodować łagodne swędzenie i podrażnienie oczu i powiek. Jak zdiagnozować jaglicę we wczesnym stadium oraz jakie kroki podjąć, aby skutecznie ją wyleczyć? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.
Jaglica – czym jest i jakie są jej objawy?
Jaglica to zakaźna choroba oczu, znana również jako egipskie zapalenie spojówek, zaczyna się niewinnie, ale może doprowadzić do poważnego zapalenia spojówek, a nawet utraty wzroku.
Najczęstsze objawy jaglicy zwykle dotyczą obu oczu i mogą obejmować symptomy takie jak:
- w początkowej fazie występuje łagodne swędzenie i podrażnienie oczu i powiek,
- wydzielina z oczu zawierająca śluz lub ropę,
- obrzęk powiek,
- uczucie ciała obcego,
- zbyt mocne wyczulenie na światło – światłowstręt,
- ból oka i okolic oczu,
- zaczerwienienie oczu,
- utrata wzroku.
Największe ryzyko dotyczy małych dzieci i to one są szczególnie narażone na infekcje oczu. Choroba postępuje powoli, a bardziej bolesne objawy, które są cięższe do wyleczenia, mogą pojawić się dopiero w wieku dorosłym.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyróżniła 5 etapów rozwoju jaglicy:
- zapalenie pęcherzykowe – wczesna infekcja przejawia się kilkoma pęcherzykami, czyli małymi guzkami zawierającymi limfocyty (rodzaj białych krwinek) – widoczne w powiększeniu na wewnętrznej powierzchni górnej powieki (spojówka);
- intensywne zapalenie – zakażenie oka jest znaczne oraz staje się ono podrażnione, pogrubieniu ulega również górna powieka, dodatkowo może być ona nabrzmiała;
- bliznowacenie powiek – pojawiające się cyklicznie infekcje mogą powodować bliznowacenia wewnętrznej powieki;
- trichiaza – czy "odwrócone rzęsy", które są spowodowane bliznowaceniem wewnętrznej powieki, która odkształca się i powoduje nieprawidłowy wzrost rzęs. Może to doprowadzić do bezpośredniego podrażnienia oka przez rzęsy;
- zmętnienie rogówki – stan zapalny na rogówce, który często można zdiagnozować pod górną powieką, bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie i wymaga specjalistycznego leczenia. Ciągły stan zapalny, a dodatkowo urazy mechaniczne spowodowane drapaniem, pocieraniem przez swędzenie oczu i powiek, prowadzą do zmętnienia rogówki.
Nawracające zapalenie rogówki jest stanem, który bezwzględnie musi być poddany kontroli lekarskiej. Objawy jaglicy są bardziej nasilone w górnej powiece niż w dolnej powiece. Bez interwencji proces chorobowy, który zaczyna się w dzieciństwie, może dalej rozwijać się w dorosłości. Przewlekłe pęcherzykowe zapalenie rogówki może być niebezpieczne i doprowadzić nawet do utraty wzroku.
Diagnostyka oraz drogi zakażenia jaglicą
Jaglica jest chorobą zaraźliwą, a rozprzestrzenia się poprzez kontakt:
- bezpośrednio z oczami,
- z powiekami,
- z wydzielinami z nosa lub gardła,
- z brudną odzieżą i poprzez brudne ręce.
Odpowiednio zachowany stopień higieny pozwala ustrzec się przed zakażeniem jaglicą.
Diagnostyka jaglicy jest przeprowadzona podczas badania laboratoryjnego i okulistycznego. Przez cały proces choroby należy podlegać niezwłocznie kontroli lekarskiej.