Higiena intymna od A do Z
Aż 75% kobiet przynajmniej raz w życiu musi stawić czoła infekcjom miejsc intymnych. Co ma wpływ na taki zasięg dolegliwości? Jak wynika z badań naukowców i obserwacji lekarzy, większość przypadków to prosta konsekwencja nieodpowiedniej higieny intymnej. Czego należy unikać, o czym pamiętać i jak właściwie dbać o sfery intymne?
Dobre i złe nawyki w higienie intymnej
Bakterie uważane są powszechnie za intruzów i konsekwentnie przez nas zwalczane. Jednak w niektórych przypadkach ich obecność jest nie tylko niegroźna, ale nawet – pożądana. Mowa o tzw. naturalnej florze bakteryjnej, dzięki której nasz system ochronny działa prawidłowo, broniąc organizm przed atakami drobnoustrojów. W środowisku pochwy taką rolę pełnią przede wszystkim pałeczki kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za kwasowy, nieprzyjemny dla patogenów odczyn tego obszaru. Zdarza się jednak, że wskutek różnych czynników – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych – flora bakteryjna intymnych obszarów ciała zostaje zakłócona. Symbiotyczna ochrona nie daje sobie rady z drobnoustrojami, a ich inwazja prowadzi do stanów zapalnych.
Przyczyny infekcji, czyli na co szczególnie uważać dbają o higienę intymną?
Pewnie wiele z nas nie zwraca na to uwagi, ale podczas wypisywania recepty na antybiotyk, lekarze dopisują do listy także lek osłonowy. Ma on za zadanie zabezpieczyć organizm przed mocnym działaniem farmaceutyków, a przede wszystkim ocalić naturalną florę od zniszczenia. Funkcję probiotyków pełnią także jogurty – to dlatego zaleca się, by podczas choroby spożywać je w większych ilościach.
Gdy takiej ochrony organizmowi zabraknie, w szybkim czasie dojść może to bakteryjnej inwazji i zamiast dobrego samopoczucia i powrotu do zdrowia, mamy kolejny, w dodatku powodujący olbrzymi dyskomfort problem. Inną przyczyną stanów zapalnych miejsc intymnych są kontakty seksualne z osobą borykającą się z bakteryjnymi zapaleniami tych obszarów, a także częste irygacje pochwy (płukanie pochwy mieszankami farmakologicznymi lub wodą). Nie bez znaczenia jest także nasz styl ubierania się – ciasna, skąpa bielizna ogranicza dopływ powietrza do sfer intymnych, podrażnia, a tym samym sprzyja powstawaniu infekcji.
Jak dbać o higienę intymną?
Jeśli powodem twoich infekcji jest właśnie nieprawidłowa higiena intymna lub po prostu chcesz dobrze zadbać o te delikatne sfery ciała, powinnaś:
- myć miejsca intymne środkami przeznaczonymi do tego celu, tj. płynami bądź żelami o pH zbliżonym do środowiska pochwy, które nie są perfumowane i nie zawierają konserwantów;
- pamiętać o odpowiednim kierunku mycia obszarów intymnych – zawsze od góry do dołu; bądź przy tym delikatna i nie stosuj gąbek i myjek, które są siedliskiem bakterii; po umyciu osusz ten obszar czystym ręcznikiem papierowym;
- nie przesadzać z czystością – brzmi paradoksalnie, ale w tym wypadku nadmiar szkodzi tak samo jak brak higieny, zbyt duża ilość środków myjących może zakłócić florę bakteryjną pochwy;
- podczas menstruacji szczególnie dbać o czystość intymnych obszarów poprzez regularną zmianę środków higienicznych oraz podmywanie się lub używanie chusteczek nawilżających do miejsc intymnych.
Odpowiednia higiena intymna jest najlepszym działaniem profilaktycznym w przypadku najczęstszych kobiecych infekcji.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]