Hemoroidy – domowe sposoby na hemoroidy
Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są uznawane za jedno z najczęstszych schorzeń w populacji ogólnej. Mimo to nadal uważamy je za wstydliwy problem, z którym niechętnie zgłaszamy się do lekarza. Czy domowe sposoby na hemoroidy mogą być skuteczne? Tego dowiesz się w artykule.
Choroba hemoroidalna (potocznie zwana hemoroidami) to przypadłość połowy osób dorosłych. Często borykają się z nimi kobiety ciężarne i osoby starsze, ale nie tylko – w ich pojawieniu się dużą rolę odgrywają dieta i ogólny styl życia. Hemoroidy objawiają się krwawieniem z odbytu, swędzeniem, dyskomfortem i bólem. Na szczęście istnieje wiele metod ich leczenia. U części chorych wystarczą domowe sposoby na hemoroidy i zmiany w stylu życia. Jaki sposób radzenia sobie z żylakami odbytu jest odpowiedni dla ciebie?
Z artykułu dowiesz się:
Czym są hemoroidy i dlaczego się pojawiają?
Hemoroidy (guzki krwawnicze) są naczyniami żylnymi w kształcie poduszeczek, umiejscowionymi w odbycie. Ma je każdy z nas. Ich rolą jest uszczelnianie odbytu. Natomiast choroba hemoroidalna (również nazywana hemoroidami) to powiększone guzki krwawnicze, które powodują dolegliwości.
Ogólnie można wyróżnić dwa rodzaje hemoroidów: hemoroidy wewnętrzne i hemoroidy zewnętrzne. Hemoroidy zewnętrzne zwykle nie wymagają specjalnego leczenia, chyba że dochodzi do ostrej zakrzepicy lub powodują one dyskomfort pacjentów. Tymczasem hemoroidy wewnętrzne o niskim stopniu złośliwości można skutecznie leczyć lekami i środkami nieoperacyjnymi. Operacja jest wskazana w przypadku hemoroidów wewnętrznych wysokiego stopnia lub gdy metody nieoperacyjne zawiodły, lub wystąpiły powikłania.
Do głównych przyczyn powstawania hemoroidów należą:
- przewlekłe zaparcie stolca,
- siedzący tryb życia,
- ciąża,
- uprawianie niektórych sportów (np. biegi długodystansowe, podnoszenie ciężarów, kolarstwo, jeździectwo).
Ponadto według badań za rozwój żylaków odbytu odpowiada też kilka innych czynników ryzyka, w tym:
- starzenie się,
- otyłość, zwłaszcza otyłość brzuszna,
- nastrój depresyjny,
- dieta o niskiej zawartości błonnika,
- spożywanie pikantnych potraw i alkoholu.
Hemoroidy – objawy
Do pierwszych objawów rozwijającej się choroby hemoroidalnej należą:
- krwawienie z odbytu (po wypróżnieniu można zauważyć świeżą, czerwoną krew na papierze toaletowym, na powierzchni stolca czy w muszli klozetowej),
- swędzenie w okolicy odbytu,
- podrażnienie, dyskomfort i dolegliwości bólowe wokół odbytu,
- pieczenie odbytu,
- uczucie niecałkowitego wypróżnienia,
- wyciek śluzu,
- wyczuwalny guzek lub guzki w obrębie odbytu (wynika to z faktu, że w przebiegu choroby hemoroidalnej guzki krwawnicze zaczynają wypadać, a następnie – pozostają na stałe poza kanałem odbytu; takie hemoroidy mogą boleć),
- anemia (rzadziej, w przypadku obfitych krwawień).
Hemoroidy – diagnoza
W celu zdiagnozowania hemoroidów można udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zdecyduje o kolejnych krokach. Rozpoznanie hemoroidów polega na wywiadzie lekarskim, badaniu fizykalnym oraz badaniu palcem przez odbytnicę (tzw. badanie per rectum). W uzupełnieniu przeprowadza się anoskopię (badanie wziernikowe pozwalające ocenić hemoroidy wewnętrzne).
Następnie – w zależności od potrzeby – lekarz może zlecić dalsze badania diagnostyczne. Do takich badań należy m.in. rektoskopia (badanie podobne do anoskopii, ale prowadzone przy pomocy dłuższego wziernika), kolonoskopia (badanie endoskopowe okrężnicy) czy sigmoidoskopia (badanie o mniejszym zasięgu niż kolonoskopia).
Hemoroidy – leczenie domowe
W początkowym stadium choroby hemoroidalnej leczenie polega na łagodzeniu objawów. Oto domowe sposoby na hemoroidy, dzięki którym zmniejszysz ból i dyskomfort:
- Dbaj o higienę odbytu: po każdym wypróżnieniu myj okolice odbytu ciepłą wodą, bez mydła, ewentualnie z dodatkiem płynu do higieny intymnej. Następnie delikatnie osusz okolice odbytu papierowym ręcznikiem.
- Rób nasiadówki i okłady: stosuj 10-minutowe nasiadówki, np. w naparze z kory dębu lub oczaru wirginijskiego. Zamiast nasiadówek możesz również przykładać kompresy nasączone wywarem. Ból towarzyszący hemoroidom złagodzisz także okładami z pokruszonego lodu.
- Zastosuj leki: w chorobie hemoroidalnej zalecane są zarówno leki do stosowania miejscowego (w postaci maści, żeli czy czopków), jak i doustne. Zawierają one związki o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych, ściągających oraz uszczelniających ściany naczyń. Wiele z nich kupisz w aptece bez recepty. Ponadto lekarz może przepisać ci leki do zrobienia w aptece czy preparaty zawierające antybiotyki lub glikokortykosteroidy.
Następny sposób na hemoroidy to zmiana złych nawyków w toalecie, a więc unikanie długiego przesiadywania i silnego parcia podczas wypróżniania oraz nieczekanie z oddaniem stolca. Wskazane jest regularne wypróżnianie.
Chorym z hemoroidami zaleca się także umiarkowaną aktywność fizyczną (np. szybki spacer, pływanie) i wystrzeganie się dźwigania. Należy unikać siedzącego trybu życia, a gdy nie ma takiej możliwości, warto robić regularne przerwy w trakcie długotrwałego siedzenia za biurkiem czy za kierownicą.
Sposób na hemoroidy – prawidłowa dieta
Przy leczeniu hemoroidów, a także w zapobieganiu ich nawrotom, rekomendowane jest stosowanie diety przeciwzaparciowej, bogatej w błonnik pokarmowy. Do dobrych źródeł tego składnika należą:
- otręby,
- pieczywo pełnoziarniste,
- gruboziarniste kasze,
- brązowy ryż,
- nasiona roślin strączkowych,
- owoce (w tym suszone),
- warzywa.
Można również rozważyć uzupełnienie diety gotowym preparatem błonnikowym z apteki. Należy za to ograniczyć produkty sprzyjające zaparciom (czekolada, mocna herbata) i krwawieniom (ostre przyprawy, alkohol). Dziennie trzeba jeść 4-5 posiłków w odstępach 3-4 godzin. Ponadto powinno się pić ok. 2 l niegazowanej wody dziennie. Warto również sięgać po mleczne napoje fermentowane, takie jak jogurt, kefir czy maślanka.
Inne sposoby na hemoroidy
W zaawansowanej chorobie hemoroidalnej, gdy domowe sposoby na hemoroidy nie wystarczają, specjaliści proponują leczenie zabiegowe. Do najczęściej stosowanych zabiegów należy metoda Barrona. W trakcie gumkowania – bo tak również nazywa się ten sposób na hemoroidy – lekarz umieszcza wokół hemoroidów gumowe opaski, co prowadzi do ich niedokrwienia i martwicy. Kolejne metody to wstrzyknięcie w pobliże hemoroidów środka prowadzącego do ich obkurczenia, fotokoagulacja oraz krioterapia (wymrażanie).
W najcięższych przypadkach wykonuje się chirurgiczne wycięcie hemoroidów. Interwencja chirurgiczna jest zwykle wymagana w przypadku hemoroidów o niskim stopniu złośliwości opornych na leczenie niechirurgiczne, hemoroidów o wysokim stopniu nasilenia objawów oraz hemoroidów z powikłaniami. Operacja hemoroidów może być przeprowadzona, jeśli pacjent ma inne współistniejące schorzenia odbytu wymagające operacji lub gdy hemoroidy utrudniają mu codziennie funkcjonowanie.
Podsumowanie
Niewielkie krwawienia z odbytu, swędzenie, podrażnienie i ból okolic odbytu często informują nas o pierwszych objawach choroby hemoroidalnej. Możliwości ich leczenia zależą głównie od rodzaju i ciężkości hemoroidów, preferencji pacjenta i wiedzy lekarzy. Przeważnie zalecane są modyfikacja diety i stylu życia. Leczenie chirurgiczne wskazane jest zwykle w poważniejszych, bardziej złożonych przypadkach.
Znane obecnie domowe sposoby na hemoroidy mogą być skutecznym sposobem na zniwelowanie nieprzyjemnych objawów. Warto dbać o higienę odbytu, stosować nasiadówki, okłady i ciepłe kąpiele. Jeśli naturalne metody nie pomagają, po konsultacji z lekarzem można wdrożyć również stosowanie leków w postaci żeli, maści, czopków czy leków doustnych.
Źródła:
- https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy (dostęp 28.03.2019).
- https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/diagnostyka/86080,operacyjne-leczenie-zylakow-odbytu-hemoroidow (dostęp 28.03.2019).
- https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/wywiady/93055,hemoroidy-przyczyny-objawy-leczenie (dostęp 28.03.2019).
- https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/objawy/50651,krwawienie-z-odbytu (dostęp 28.03.2019).
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/179495,dieta-wspomagajaca-leczenie-hemoroidow (dostęp 28.03.2019).
- https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/165393,badanie-kliniczne-w-proktologii (dostęp 28.03.2019).
- V. Lohsiriwat, Treatment of hemorrhoids: A coloproctologist’s view, "World J Gastroenterol" 2015; 21(31), s. 9245-9252.
Autorka
Małgorzata Skoczylas-Kouyoumdjian – o zdrowiu pisze od ponad 20 lat. Ukończyła kształcenie podyplomowe w Instytucie Żywności i Żywienia na kierunku dietetycznym. Jest mamą Rafała i żoną Krzysztofa. W wolnych chwilach czyta kryminały.
Data aktualizacji: 27.04.2023. Autor: e-zikoapteka.plPowiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [09.07.2024]