Haluksy – czym są i jak je leczyć?
Haluksy to określenie na schorzenie w obrębie stóp, jakim jest paluch koślawy. Przyczynia się ono do nieprzyjemnych dolegliwości. Powoduje ból, który utrudnia chodzenie i codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo dochodzi do deformacji stopy. Możliwa jest jednak jego skuteczna terapia. Zobacz, jak wygląda leczenie haluksów.
Nazwa schorzenia pochodzi od łacińskiej nazwy pierwszego palca stopy, czyli palucha. Leży on najbardziej przyśrodkowo. Posiada jedynie dwa paliczki. Razem z kością śródstopia tworzy staw śródstopno-palcowy. Struktura ta jest bardzo silna. Stanowi znaczną podporę dla stopy. Przyjmuje też duże obciążenia. Z tego powodu jest narażony na różnego rodzaju deformacje. Jedną z nich jest właśnie paluch koślawy.
Z artykułu dowiesz się:
Haluksy – co to za schorzenie?
Jest to deformacja stopy, a dokładniej pierwszego stawu śródstopno-palcowego. Pod wpływem różnych czynników paluch ustawia się nieprawidłowo - w kierunku pozostałych palców. Dochodzi również do zmiany ustawienia kości śródstopia. Tworzy ona charakterystyczne wybrzuszenie w przyśrodkowej części stopy.
Wyróżnia się 4 stopnie zaawansowania deformacji:
- stopień I – łagodny,
- stopień II – umiarkowany,
- stopień III – zaawansowany,
- stopień IV – ciężki.
Haluks to często występujące zniekształcenie stopy. Szacuje się, że może być obecne nawet u 4% populacji. Dane te nie są dokładne, ponieważ nie każda osoba szuka pomocy medycznej. Haluksy występują częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Przyczyny haluksów są złożone. Duży udział w rozwoju wady mają czynniki genetyczne. Mowa o wrodzonych wadach anatomicznych w budowie stopy. Z tego powodu haluksy częściej występują u kobiet. Struktury stopy są u nich słabsze i bardziej delikatne, stwierdza się też bardziej wiotkie więzadła. Większe ryzyko wystąpienia palucha koślawego dotyczy również osób, które mają tzw. stopę egipską (paluch jest najdłuższy, a reszta palców jest ustawiona w linii skośnej).
Warto jednak pamiętać, że na powstawanie haluksów mają też wpływ czynniki zewnętrzne. Istotną przyczyną jest noszenie niewygodnego i ciasnego obuwia z wąskimi noskami. Niewłaściwe są też buty na wysokim obcasie. Powodują one przeciążenie przedniej części stopy. Skutkuje to obniżeniem łuku poprzecznego i płaskostopiem poprzecznym, czyli poszerzeniem przodostopia.
Inne czynniki, które powodują, że powstają haluksy to:
- otyłość,
- praca w pozycji stojącej,
- taniec w balecie,
- siedzący tryb życia,
- choroby układu ruchu.
Często podkreśla się, że stopy ulegają deformacji, jeżeli istnieje kilka czynników jednocześnie.
Haluksy – objawy
Haluksy rozwijają się stopniowo. Początkowo zmienia się biomechanika chodu. Tym samym ciężar ciała jest rozłożony nierównomiernie. Struktury stopy ulegają nadmiernemu przeciążeniu. To prowadzi do osłabienia aparatu stawowo-więzadłowego i mięśni, a także ich przykurczów. Następnie paluch rotuje w kierunku przyśrodkowym, następuje nadmierne wychylenie kości śródstopia. Z czasem deformacja obejmuje całe przodostopie.
Objawem haluksów jest wybrzuszenie u podstawy palucha, a także jego wykrzywienie. Niekiedy na tyle duże, że zaczyna nachodzić on na pozostałe palce. Obecny jest też stan zapalny torebki stawowej, któremu towarzyszą obrzęk, zaczerwienienie skóry i ból. Zdarza się, że dolegliwości bólowe utrudniają chodzenie. U osób, które mają haluksy, wzrasta podatność na pojawianie się modzeli i bolesnych odcisków na stopach.
Warto pamiętać, że koślawość palucha nie jest jedynie problemem natury estetycznej. Deformacja jest przyczyną poważnych zaburzeń w obrębie stóp. Jeżeli nie jest leczona, ulega progresji.
Jak leczyć haluksy?
Leczenie haluksów zależy od stopnia zaawansowania deformacji. W początkowych stadiach wystarcza leczenie zachowawcze. Oczekiwane efekty może przynieść stosowanie specjalnych ortez oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. Pomocne są również wkładki ortopedyczne, które zapewniają odpowiednie obciążenie stopy. Ważna jest eliminacja czynników ryzyka – normalizacja masy ciała, aktywność fizyczna, noszenie dopasowanego obuwia (o odpowiednim rozmiarze, z szerokimi noskami, wygodnego, z naturalnych i elastycznych materiałów).
Niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne haluksów. Lekarze korzystają z różnych metod - mniej i bardziej inwazyjnych. Można zastosować nacięcie kości śródstopia wraz z jej przesunięciem w kierunku bocznym, wycięcie fragmentu kości lub skośne przecięcie kości i zespolenie jej śrubami. Sposób operacji jest dopasowywany indywidualnie do każdej osoby. Po zabiegu również należy wdrożyć rehabilitację oraz stosować się do zasad profilaktyki (m.in. dobór odpowiedniego obuwia i wkładek ortopedycznych).
Podsumowanie
Haluksy, czyli paluch koślawy to deformacja, pierwszego palca stopy i kości śródstopia. Objawia się ona charakterystycznym wybrzuszeniem na wewnętrznej krawędzi stopy, a także stanem zapalnym i bólem. Często jest ona skutkiem noszenia butów na wysokim obcasie, ale przyczyną są też nieprawidłowości w budowie anatomicznej stóp, otyłość i choroby przewlekłe. Możliwe jest leczenie palucha koślawego. W terapii stosuje się metody chirurgiczne i niechirurgiczne.
Źródła:
- L. Piejko i in., Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu paluchów koślawych, „Rehabilitacja” 2016, nr 2, s. 44–50.
- M. Bajerska, A. Ambroż, M. Wiecheć, Paluch koślawy – postępowania fizjoterapeutyczne, „Praktyczna Fizjoterapia & Rehabilitacja” 2015, nr 9, s. 32–39.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Ostatnia aktualizacja [18.06.2024]