Endermologia – co to za zabieg i na czym polega?
Coraz więcej osób szuka sposobów na to, by skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej, nagromadzonej w niektórych partiach ciała, trudnego do zwalczenia cellulitu, czy uporać się z zastojami limfy. Gabinety świadczące usługi z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej, oferują swoim klientom wiele rozwiązań w tej kwestii. Jednym z najbardziej popularnych sposobów na wymodelowanie sylwetki jest zabieg endermologii.
Endermologia to nieinwazyjny zabieg kosmetyczny, który ma na celu poprawę kondycji skóry i redukcję cellulitu. Podczas endermologii, specjalista używa specjalnego urządzenia, wytwarzającego podciśnienie, by oddziaływać na głębokie warstwy skóry twarzy i ciała. To pozwala przyspieszyć metabolizm tkanki tłuszczowej i pobudzić proces wytwarzania kolagenu. Sprawdź, jak wygląda zabieg endermologii, dowiedz się, w jaki sposób przyspiesza spalanie komórek tłuszczowych oraz jakie są efekty i przeciwwskazania do jego wykonania.
Z artykułu dowiesz się:
Endermologia – czym jest ten zabieg i na czym polega
Endermologia to nic innego, jak masaż podciśnieniowy, który działa na podskórną tkankę łączną. Ta nieinwazyjna metoda terapeutyczna polega na rolowaniu i zasysaniu fragmentów ciała, przy użyciu specjalistycznego urządzenia. Jest wykorzystywana głównie w celu poprawy kondycji skóry, redukcji cellulitu i modelowania sylwetki.
Podczas zabiegu endermologii wykorzystuje się urządzenie, złożone z dwóch elementów – jednego rolującego, a jednego, generującego podciśnienie. Specjalista, który przeprowadza zabieg, wykonuje precyzyjne ruchy na skórze wybranej partii ciała, by stopniowo i równomiernie poddawać ją działaniu podciśnienia, generowanego przez głowicę. Dzięki jednoczesnemu stosowaniu ucisku oraz siły ssącej, tkanki są delikatnie masowane i ujędrniane, co pozwala pobudzić krążenie, a tym samym, przyspieszyć metabolizm komórkowy. Masaż stymuluje również fibroblasty do wytwarzania włókien kolagenu i elastyny w skórze, przez co staje się jędrniejsza i bardziej elastyczna.
Endermologia LPG – jak wygląda zabieg?
Zanim kosmetolog zakwalifikuje daną osobę do zabiegu, prosi o wypełnienie ankiety o stanie zdrowia, przebytych zabiegach, czy przyjmowanych lekach. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, dokładnie wyjaśnia, jak wygląda przebieg zabiegu endermologii. Pacjent musi włożyć specjalny, przylegający do ciała kombinezon, który stanowi barierę między skórą a rolkami urządzenia.
W czasie zabiegu, między rolki głowicy zasysany jest fałd skóry – kształtem przypomina wówczas falę. To umożliwia masowanie wybranego fragmentu ciała jednocześnie od wewnątrz i z zewnątrz. Choć wiele osób myśli, że endermologia w znacznym stopniu redukuje tkankę tłuszczową, to jednak jej cel jest nieco inny. Masaż podciśnieniowy pomaga zmniejszyć cellulit i obrzęki, dzięki czemu ciało jest wymodelowane i wygląda lepiej.
Sam zabieg może przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej, jeśli dana osoba od razu po endermologii, wybierze się na trening. Wysiłek fizyczny po masażu sprzyja spalaniu tłuszczu, a tym samym pozwala wzmocnić i przedłużyć efekty endermologii.
Endermologia twarzy – na czym polega?
Warto wiedzieć, że zabieg endermologii można wykonywać również na twarz. Podobnie, jak w przypadku masażu ciała, urządzenie oddziałuje na tkankę łączną skóry, poprawiając jej ujędrnienie i wzmacniając ją. Endermologia twarzy, w przeciwieństwie do zabiegu, przeprowadzanego na innych partiach ciała, nie wymaga specjalnej osłony. Głowica urządzenia ma bezpośredni kontakt ze skórą, jednak nie należy się tego obawiać – doświadczony kosmetolog doskonale wie, jak ją prowadzić, by nie doszło do uszkodzeń naskórka. Efektem endermologii twarzy jest elastyczna, rozświetlona i wyglądająca młodziej cera.
Endermologia – dla kogo jest ten zabieg?
Endermologia jest jedną z metod odnowy biologicznej skóry, ponieważ przyspiesza metabolizm komórkowy i stymuluje produkcję kolagenu. To zabieg dla każdego, komu zależy na bezbolesnym wymodelowaniu sylwetki lub pozbyciu się uporczywego cellulitu bez interwencji chirurgicznej. Po endermologii nie jest konieczna rekonwalescencja – ruch i wysiłek fizyczny są wręcz wskazane.
Masaż podciśnieniowy polecany jest głównie osobom, które obserwują u siebie częste zastoje limfatyczne, obrzęki z powodu słabej wydolności żył, czy braku odpowiedniego dotlenienia niektórych tkanek. Jeśli organizm ma tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w problematycznych miejscach, nawet mimo zdrowego i aktywnego trybu życia, również warto rozważyć wykonanie endermologii. Dzięki masażowi z podciśnieniem i treningom od razu po można skutecznie zmniejszyć obwody – ud, brzucha, bioder, czy ramion.
Warto wiedzieć, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą poddać się zabiegowi endermologii w celu ujędrnienia, dotlenienia oraz poprawienia kondycji skóry. Należy jednak pamiętać, że masaż podciśnieniowy sam w sobie nie stanowi sposobu na odchudzanie. Może skutecznie wspomóc ten proces, jednak w przypadku znacznej nadwagi lub otyłości, konieczne jest przestrzeganie zbilansowanej diety oraz aktywność fizyczna.
Efekty endermologii
Podstawowym efektem masażu podciśnieniowego jest błyskawiczne ujędrnienie skóry twarzy i całego ciała. Zwiotczała tkanka po kilku zabiegach może odzyskać elastyczność, dlatego endermologia polecana jest także osobom, u których w krótkim czasie doszło do sporego spadku masy ciała. Masaż pobudza krążenie krwi oraz limfy, co również korzystnie wpływa na jędrność skóry, a dodatkowo wspomaga usuwanie toksyn z organizmu i przyspiesza regenerację.
Jednym z efektów jest również miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej, a także wygładzenie obszarów, dotkniętych cellulitem. Masaż podciśnieniowy przyspiesza krążenie i pomaga pozbyć się wody nagromadzonej pod skórą, a także usunąć bolesne grudki i przywrócić ciału upragniony komfort.
Z kolei endermologia cery pozwala poprawić kontur twarzy i zwiększa wchłanianie substancji aktywnych, zawartych w kosmetykach. Poprzez delikatne złuszczanie skóry i stymulację komórek, masaż podciśnieniowy wspomaga przenikanie składników odżywczych i nawilżających do jej głębszych warstw.
Endermologia – przeciwwskazania do zabiegu
Zarówno endermologia twarzy, jak i ciała, określane są jako w pełni bezpieczne oraz nieinwazyjne. Mimo tego istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania zabiegu endermologii. Właśnie dlatego, przed przystąpieniem do działania, specjalista przeprowadza obszerny wywiad. W ten sposób może wykluczyć różnego rodzaju schorzenia oraz okoliczności, które całkowicie lub czasowo uniemożliwiają przeprowadzenie endermologii. Do przeciwwskazań zalicza się:
- infekcje i stany zapalne skóry,
- opryszczkę lub wysypkę,
- choroby nowotworowe (nie tylko skóry),
- bielactwo nabyte,
- znaczną ilość tłuszczaków na ciele,
- wszczepiony kardiowerter-defibrylator ICD (rozrusznik serca),
- zażywanie niektórych leków (np. przeciwzakrzepowych),
- ciążę oraz okres karmienia piersią,
- trądzik różowaty,
- żylaki,
- zakrzepicę,
- znajdujące się pod skórą implanty,
- stosowanie w przeszłości wypełniaczy z iniekcji.
Podsumowanie
Endermologia to nowoczesny zabieg, którego celem jest poprawa wyglądu skóry i zwiększenie jej elastyczności, redukcja cellulitu, ujędrnienie ciała oraz zmniejszenie zastojów limfatycznych. Najczęściej stosuje się ją na partie takie jak uda, pośladki, brzuch, czy ramiona. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny, a czas jego trwania zależy od wielkości obszaru, na którym wykonuje się masaż podciśnieniowy. Przed rozpoczęciem endermologii, kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej przeprowadza z pacjentem wywiad, by wykluczyć występowanie przeciwwskazań.
Źródła:
- A. Przylipiak (red.), Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, „Uniwersytet Medyczny w Białymstoku”, 2014, s. 111-112.
- M. Tazbir, Endermologie® w nowej odsłonie, „Kosmetologia estetyczna”, 2016, nr 3, vol. 5, s. 307-310.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [20.03.2024]