Dzieci w podróży – jak się przygotować na podróż z małym dzieckiem?
Wakacje już trwają w najlepsze i zapewne wielu z nas z niecierpliwością czeka na zasłużony urlop. Planując ten wyjątkowy czas, trzeba wiedzieć co zrobić, żeby wakacje były atrakcyjne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Najmłodsi mają przecież zupełnie inne potrzeby i upodobania, dlatego wybierając się w podróż samochodem lub transportem publicznym, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do tego przedsięwzięcia.
Fotelik samochodowy, ulubiony kocyk, smoczek, zapas pieluch – to tylko kilka akcesoriów, które powinny znaleźć się w samochodzie, którym jedziesz ze swoją pociechą na wakacje. Sprawdź, co jeszcze warto mieć przy sobie, żeby pierwsza podróż z niemowlakiem lub przedszkolakiem przebiegła spokojnie i bez stresu dla żadnego z członków rodziny.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak wygodnie podróżować z małym dzieckiem?
- Jakie przekąski dla dziecka sprawdzą się w trakcie podróży?
- Co spakować do podróżnej apteczki i jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd?
- O czym jeszcze warto pamiętać w czasie wyjazdu z małym dzieckiem?
Podróż z niemowlakiem i małym dzieckiem – samochodem czy pociągiem?
Podróżowanie z małym dzieckiem to spore wyzwanie, jednak urlop spędzony w rodzinnym gronie zdecydowanie wart jest jego podjęcia. Kluczem do pokonania trasy bez zbędnego stresu jest dobra organizacja. Przede wszystkim należy zdecydować czy pojedziecie samochodem, czy skorzystacie z transportu publicznego.
Jeśli wybór padnie na auto, musisz pamiętać o foteliku samochodowym dopasowanym do wagi dziecka. Pamiętaj, aby zapoznać się z instrukcją obsługi fotelika, aby wiedzieć jak go prawidłowo zamontować. Fotelik samochodowy na tylnym siedzeniu chroni maluszka przed poważnymi konsekwencjami wypadku (nawet z pozoru niewielkiej stłuczki), dlatego najlepiej wybrać atestowany model. Warto wiedzieć, że dziecko należy wyjmować z fotelika średnio co 1,5-2 godziny, żeby mogło zmienić pozycję.
Jeżeli jednak planujemy dłuższą podróż pociągiem, warto zarezerwować miejsca w specjalnym przedziale dla rodziców z małymi dziećmi. Być może dziecko prześpi całość podróży – wtedy będzie można wygodnie ułożyć je na kocyku rozłożonym na siedzeniu. To dobre rozwiązanie szczególnie dla tych, których dzieci nie akceptują fotelika.
Niezależnie od środka transportu na czas trwania podróży warto przygotować bagaż podręczny, w którym znajdą się:
- pieluchy,
- chusteczki nawilżane,
- podkłady higieniczne do przewijania,
- zestaw ciuszków na przebranie,
- ulubiona zabawka,
- kocyk,
- smoczek (jeśli maluch z niego korzysta),
- śliniak lub pielucha tetrowa,
- butelka oraz wszystko co niezbędne do przygotowania porcji mleka modyfikowanego (jeśli mama nie karmi piersią),
- woda.
Jadąc samochodem warto również zaopatrzyć się w miękkie nakładki na pasy, osłonki zaciemniające na szyby oraz lusterko, które pozwoli Ci widzieć dziecko na tylnym siedzeniu.
Co robić podczas podróży z dzieckiem?
Choć pierwszy wyjazd z małym dzieckiem dla wielu młodych rodziców wydaje się być ogromnym wyzwaniem, to warto pamiętać, że większość niemowlaków doskonale czuje się w podróży. Są wprost idealnymi kompanami, ponieważ oprócz bliskości rodziców i mleka mamy, nie potrzeba im zbyt wiele – często przesypiają sporą część jazdy. Na urlop najlepiej zabrać chustę do noszenia dzieci, dzięki której maluszek będzie czuł się bezpieczny w nowym miejscu.
Nieco trudniej podróżuje się z maluchami w wieku przedszkolnym, chociażby dlatego, że na każdy temat mają swoje zdanie, niekoniecznie takie jak rodzice. Długa podróż może być dla nich bardzo męcząca, zwłaszcza gdy maluszki są pełne energii. Z tego względu dobrze mieć w samochodzie torbę z zabawkami i książeczkami.
Sposobów na nudę w podróży jest mnóstwo – rodzic może przygotować dla dzieci małe przedstawienie wykorzystując zabrane maskotki, można też zagrać w zgadywanki, prawdę czy fałsz, czy znasz ten znak, czy to, co widzę jest…, itp. Warto śpiewać piosenki, słuchać audiobooków lub samemu wymyślać opowieści. W ten sposób czas dojazdu na miejsce upłynie znacznie szybciej i przyjemniej.
Menu podróżne
Jakie przekąski przygotować na czas jazdy? Powinny być lekkostrawne, łatwe do podania i niebrudzące. Można przygotować dzieciom małe kanapeczki z wędliną lub żółtym serem, kawałki upieczonego kurczaka, wafle ryżowe, niezbyt soczyste owoce – jabłka, banany, morele, mandarynki lub (zamiast słodyczy) bakalie, warzywa – ogórki, rzodkiewki czy małe marchewki.
Lepiej unikać sosów, jajek, które nieładnie pachną i są ciężkostrawne, słodyczy i gazowanych słodkich napojów. Do picia najlepsza jest woda mineralna, najlepiej niegazowana – świetnie gasi pragnienie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, można nią umyć dziecku ręce lub buzię.
Pamiętaj, aby nigdy nie karmić dziecka w foteliku samochodowym w trakcie jazdy. Nie tylko dlatego, by nie odczuło dyskomfortu związanego z nudnościami, ale przede wszystkim, aby uniknąć zakrztuszenia lub zadławienia.
Apteczka na podróż i ważne dokumenty – co zabrać?
Przed podróżą zapoznajmy się z zaleceniami pediatry, dotyczącymi postępowania w przypadku wystąpienia choroby lokomocyjnej lub biegunki podróżnych u dzieci. W preparaty do podróżnej apteczki najlepiej zaopatrzyć się przed przekroczeniem granicy – niektóre leki mogą w innych krajach występować pod inną nazwą handlową lub być niedostępne. Oto lista produktów, które warto spakować do apteczki:
- leki na chorobę lokomocyjną,
- preparaty przeciwgorączkowe,
- leki na biegunkę dla dorosłych i dzieci,
- środki odstraszające insekty,
- leki antyalergiczne,
- preparaty łagodzące ukąszenia owadów,
- środki na katar (krople do nosa, oczyszczona woda morska),
- krem z filtrem SPF 50+ do twarzy i ciała dla dzieci (skorzystać mogą także dorośli),
- środki opatrunkowe i dezynfekujące oraz kolorowe plasterki z nadrukami ulubionych bohaterów bajkowych, które złagodzą nawet największy ból,
- woda termalna w sprayu w dużym ekonomicznym opakowaniu (np.: Avene, Vichy), którą można spryskać twarz w czasie upału.
Jeśli Twoje dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną lub podejrzewasz, że może mieć nudności w czasie długiej jazdy, miej w pogotowiu foliową torebkę i ubranie na zmianę.
Ważne dokumenty, o których nie możesz zapomnieć jadąc za granicę (szczególnie do krajów spoza Unii Europejskiej):
- ważne paszporty dla wszystkich członków rodziny lub dowody osobiste na terenie UE,
- aktualna książeczka zdrowia, adres i telefon do ośrodka zdrowia i pediatry w miejscu wypoczynku,
- dowód ubezpieczenia ważny za granicą.
Podróż z małym dzieckiem – rady praktyczne
W podróży mały pasażer powinien być ubrany na cebulkę. Gdy minie poranny chłód i zrobi się cieplej, można zdejmować kolejne warstwy, aby czuł się komfortowo. Trzeba również zdjąć dziecku buty i założyć skarpetki, np. z głową misia, co może być dodatkową atrakcją. Aby zapewnić maksymalny komfort jazdy ustaw klimatyzację w samochodzie, ale nie obniżaj temperatury zbyt mocno, żeby nie wychłodzić maluszka.
Jeśli w samochodzie zrobi się duszno, uchyl na chwilę okna – najlepiej po przekątnej (okno kierowcy i pasażera z tyłu po przeciwnej stronie), aby uniknąć przeciągu. Podczas długiej podróży samochodem z niemowlakiem lub małym dzieckiem często rób krótkie przerwy, podczas których dzieci będą mogły chociaż przez chwilę zmienić pozycję, pochodzić czy pobawić na placu zabaw. Oczywiście nigdy nie spuszczaj swoich pociech z oczu i pod żadnym pozorem nie zostawiaj ich samych w samochodzie – narażasz je wtedy na wielkie niebezpieczeństwo.
Podsumowanie
Podróż z niemowlakiem lub małym dzieckiem nie musi być udręką. Dzięki odpowiedniej organizacji możesz mieć najważniejsze sprawy pod kontrolą. Jeśli jesteś rodzicem malucha, nie zostawiaj pakowania na ostatnią chwilę przed wyjazdem – spakuj się kilka dni wcześniej, żeby upewnić się, że weźmiesz wszystko, czego potrzebujesz Ty i Twoje dziecko.
Źródła:
- Sztab Komendanta Głównego Straży Granicznej, Dziecko w podróży. Zasady przekraczania granicy przez osoby niepełnoletnie, https://granica.gov.pl/umowy/Zasady_przekraczania_granicy_przez_osoby_niepelnoletnie.pdf (dostęp: 17.07.2024 r.).
Zaktualizowano: 2.08.2024. Autorka aktualizacji: Aleksandra Chojnowska.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [26.09.2024]