Drganie powieki – o czym może świadczyć? Sprawdź możliwe przyczyny dolegliwości
Drgająca, a inaczej „skacząca” powieka to na ogół nieszkodliwa, jednak dość uciążliwa dolegliwość. Najczęściej jest efektem nadmiernego zmęczenia, stresu lub niedoboru magnezu. Niekiedy może również sygnalizować zaburzenia neurologiczne, takie jak połowiczy kurcz twarzy czy stwardnienie rozsiane.
Uciążliwe skurcze mięśni wokół oka mogą pojawiać się epizodycznie, ale jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty. Ten niepozorny objaw, jeżeli dokucza przez wiele dni lub tygodni, może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny drgania powiek i jak sobie z nimi radzić.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są najczęstsze przyczyny drgania powieki?
- Jak można opanować drganie powiek?
- Kiedy drżenie powieki należy skonsultować z lekarzem?
Drgająca powieka – jakie mogą być przyczyny?
Mimowolne ruchy pod postacią powolnych fal skurczów mięśniowych to inaczej miokimie. Są widoczne pod powierzchnią skóry, jednak nie powodują ruchu, dokładnie tak jak podczas drgania powieki. To dość powszechna dolegliwość, która objawia się mimowolnymi, drobnymi skurczami mięśni wokół oka. Zazwyczaj nie wiąże się to z bólem ani nie zagraża zdrowiu, ale może być uciążliwe i budzić niepokój, zwłaszcza gdy trwa przez dłuższy czas.
Mimowolne skurcze mięśnia okrężnego oka mogą pojawiać się okresowo, pod wpływem określonych czynników lub zwiastować poważniejsze schorzenia neurologiczne. Lekarze wskazują, że drganie powieki oka występuje najczęściej wskutek:
- przewlekłego stresu i przemęczenia – ciągłe napięcie oraz zbyt mała ilość snu mogą przyczyniać się do odwodnienia organizmu, czemu może towarzyszyć drganie górnej powieki (w rzadkich przypadkach dolnej),
- nadmiernego spożycia kofeiny lub alkoholu – substancje te oddziałują na układ nerwowy i zaburzają równowagę elektrolitową organizmu, dlatego także mogą wywoływać drganie powiek,
- zbyt długi kontakt z ekranami urządzeń elektronicznych – przemęczenie i przesuszenie oczu również może powodować mimowolne drganie lub zaciskanie powiek,
- niedobory witamin i minerałów – jeśli w organizmie brakuje podstawowych składników odżywiających mięśnie, niedobory mogą objawiać się poprzez drganie powieki. Przyczyny warto upatrywać zwłaszcza w braku odpowiedniej podaży lub przyswajania magnezu, potasu, wapnia czy witamin z grupy B,
- ciąży – w tym okresie zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy jest większe, dlatego trudniej je zaspokoić. Jeśli kobieta w diecie dostarcza organizmowi zbyt mało niezbędnych składników odżywczych, może wystąpić u niej mimowolne drganie powieki,
- schorzeń neurologicznych – drganie powieki wyłącznie po jednej stronie twarzy przy jednoczesnym występowaniu nagłych skurczów innych mięśni tej okolicy jest częstym objawem połowiczego kurczu twarzy. Dolegliwość ta może też zwiastować stwardnienie rozsiane lub rosnący guz mózgu, który uciska na poszczególne struktury, wywołując zaburzenia nerwowo-mięśniowe.
Warto jednak pamiętać, że drganie powieki, które towarzyszy nadmiernemu napięciu, spożyciu kofeiny czy przemęczeniu zazwyczaj występuje samodzielnie. Jeśli jednak sygnalizuje inne schorzenia, pojawia się wraz z innymi objawami. W miarę postępowania choroby ulegają one zintensyfikowaniu.
Jeśli dolegliwość utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, co jest główną przyczyną drgania powieki. W większości przypadków jednak problem ten ustępuje samoistnie po wprowadzeniu zmian w stylu życia.
Drganie powieki – jak sobie z tym poradzić?
Jak złagodzić uporczywe drganie powieki w pracy, szkole lub poza domem? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc złagodzić drganie powieki i zapobiec jego nawrotom:
- zarządzanie stresem – jedną z najczęstszych przyczyn drgania powieki jest stres, który wzmaga napięcie mięśniowe. Warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy ćwiczenia oddechowe. Już kilkanaście minut dziennie może przynieść ulgę i zmniejszyć częstotliwość skurczów mięśni powieki.
- właściwa ilość snu – staraj się spać od 7 do 9 godzin na dobę, aby organizm miał czas na regenerację. Ustal swój regularny rytm snu, zadbaj o właściwą temperaturę oraz zaciemnienie w sypialni.
- ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu – nadmierna ilość kawy, herbaty czy napojów energetycznych, a także alkoholu, może drażnić układ nerwowy, zwiększając ryzyko skurczów mięśni. Zmniejszenie lub w ogóle rezygnacja ze spożycia tych napojów może poprawić równowagę w organizmie i złagodzić drganie powiek.
- zadbaj o zdrową zbilansowaną dietę – wprowadzenie do diety produktów bogatych w magnez i witaminy z grupy B, takich jak orzechy, banany, szpinak czy nabiał, może pomóc w zredukowaniu objawów. W razie potrzeby warto skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej suplementacji.
- pozwól oczom odpocząć – stosuj zasadę 20-20-20. Podczas pracy przed ekranem co 20 minut spójrz na coś oddalonego o 20 stóp (około 6 metrów) przez 20 sekund, jednocześnie intensywnie mrugając. Dodatkowo rób regularne przerwy od ekranu urządzenia i dbaj o odpowiednie nawilżenie oczu, stosując np. krople nawilżające dostępne w aptece bez recepty.
Kiedy należy udać się do lekarza z drgającą powieką?
Warto pamiętać, że zagrożeniem dla zdrowia nie jest samodzielnie występujące drganie powieki. Przyczyny tego stanu zwykle należy upatrywać w niezdrowym stylu życia i niedoborach snu oraz składników odżywczych. W większości przypadków nie trzeba szukać sposobów na to, jak leczyć drganie powieki dolnej lub górnej, ponieważ po wprowadzeniu niezbędnych zmian, ustępuje ono samoistnie.
Istnieją jednak sytuacje, w których drganie powieki może wymagać konsultacji i pomocy lekarskiej, zwłaszcza gdy objawy stopniowo przybierają na sile. Wizyta u specjalisty jest konieczna, jeśli drganie utrzymuje się przez dłuższy czas (np. kilka tygodni) i nie reaguje na podjęte środki zaradcze. Jeżeli skurcze są wyjątkowo intensywne lub obejmują nie tylko powiekę, ale również inne mięśnie twarzy, mogą wskazywać na zaburzenia neurologiczne, takie jak dystonia lub uszkodzenie nerwu twarzowego.
Alarmującym sygnałem są również dodatkowe objawy, takie jak opuchlizna, ból, zaczerwienienie oka czy nadwrażliwość na światło. Często zwiastują one zapalenie powiek lub spojówek.
Z kolei opadanie powieki w połączeniu z ogólnym osłabieniem, trudnościami z mową, zawrotami głowy lub drętwieniem innych części ciała wymaga pilnej konsultacji z lekarzem neurologiem. Tego rodzaju symptomy mogą sygnalizować poważne schorzenia, takie jak stwardnienie rozsiane, guz mózgu czy udar.
Dzięki właściwej diagnozie, pacjent będzie mógł podjąć odpowiednie leczenie. Drganie powieki powinno wówczas ulec złagodzeniu, a chory odzyskać komfort życia.
Podsumowanie
Drganie dolnej powieki najczęściej związane jest ze stresem, przemęczeniem, nadmiarem obowiązków lub niedoborami magnezu. Żeby pozbyć się dolegliwości wystarczy zwykle zmienić swój styl życia – wysypiać się, zadbać o zdrową dietę, aktywność fizyczną oraz w razie potrzeby sięgnąć po przepisane przez lekarza suplementy.
Źródła:
- H. Sienkiewicz-Jarosz, Nerw twarzowy – fizjologia i najczęstsze choroby, „Neurologia po Dyplomie” 2013, vol. 8, nr 2, s. 52-57.
- A.A.J. Chardoub, B.C. Patel, Eyelid Myokymia, https://www.statpearls.com/point-of-care/21512 (dostęp: 21.11.2024 r.).
- H.N. Zhang, Q. Gao, J.J. Xie i in., Correlation between blepharospasm and psychological diseases: the anxiety, depression and sleep disorder study, „International Journal of Ophthalmology” 2024, vol. 17, nr 11, s. 2007-2013.
- B. Wabbels, R. Liebertz, Depressive symptoms and quality of life in patients with benign essential blepharospasm under long-term therapy with botulinum toxin, „Acta Neurologica Belgica” 2024.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [07.03.2025]

Tofu – co to jest i jak wykorzystać je w kuchni? Właściwości odżywcze, kalorie, cena

Witaminy w żelkach dla dzieci i dorosłych – sprawdź kiedy warto po nie sięgnąć!

Inozytol – czym jest i jakie pełni funkcje?

Zdrowe śniadanie na jesień – jak je skomponować i o jakie składniki zadbać?

Superfoods na listopad. Jakie sezonowe produkty wybrać, by zadbać o zdrowie i odporność?

Czym są płatki drożdżowe i czy warto je spożywać? Sprawdź ich właściwości i zastosowanie w kuchni!

Witamina C – działanie, źródła, skutki niedoboru

Czym jest akupresura i czy może wspierać Twoje zdrowie?

Jak opiekować się chorym i zadbać również o siebie? Opieka długoterminowa nad osobą niepełnosprawną a emocjonalne wyzwania

TOP 5 kremów SPF 50 do twarzy i ciała dla dorosłych

Jak dbać o higienę osoby leżącej? Kompleksowy poradnik

Smaczny i zdrowy groszek cukrowy – poznaj jego właściwości!

Badanie na kalprotektynę w kale – szansa na wczesne wykrycie raka jelita grubego

Ból gardła od klimatyzacji w pracy – jak skutecznie uśmierzyć ból i przeciwdziałać problemowi?

Korzeń maca, czyli peruwiański żeń-szeń. Jak wpływa na organizm i kiedy warto go stosować?
