Domowe sposoby na suchy kaszel
Suchy kaszel bywa niezwykle męczący, zwłaszcza gdy dopada nocą i za nic nie chce ustąpić. Ten rodzaj kaszlu nazywany jest nieefektywnym, ponieważ nie wiąże się z odruchem usuwania z dróg oddechowych chorobotwórczych patogenów i czynników drażniących. To nie oznacza, że suchy kaszel jest niepotrzebny. Ma swoje fizjologiczne zadanie i nie powinien być wytłumiany za wszelką cenę. Dowiedz się, które domowe sposoby na suchy kaszel są najskuteczniejsze.
Zamiast od razu sięgać po syropy hamujące odruch kaszlu, warto wypróbować inne sprawdzone metody, które mogą złagodzić podrażnienie gardła i nawilżyć drogi oddechowe. Ciepłe napary ziołowe, inhalacje oraz nawilżanie powietrza mogą przynieść upragnioną ulgę. Sprawdź, jak naturalnie poradzić sobie z suchym kaszlem, aby szybko wrócić do pełni zdrowia!
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie mogą być przyczyny suchego kaszlu?
- Jakie są domowe sposoby na suchy kaszel?
- Jakie napary i herbaty pić przy suchym kaszlu?
- O czym warto pamiętać podczas leczenia suchego kaszlu domowymi sposobami?
Kaszel suchy skąd się bierze?
Duszący kaszel suchy, czyli taki bez odkrztuszania wydzieliny, czasami „szczekający” i połączony z chrypką przeważnie jest oznaką infekcji wirusowej układu oddechowego. Najczęściej po kilku dniach przechodzi w mokry kaszel, by pod koniec choroby znów zmienić się w suchy i ustąpić. Przeziębienia zdarzają się najczęściej w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, co jest związane z obniżeniem temperatury oraz osłabieniem odporności organizmu.
Do innych przyczyn suchego kaszlu należą: przewlekłe zapalenie dróg oddechowych, astma, podrażnienie dróg oddechowych (np. chemikaliami, dymem papierosowym), przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, nowotwory płuc, refluks żołądkowo-przełykowy, alergie i wiele innych. Napady kaszlu towarzyszą również przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP).
Ponieważ suchy kaszel może być objawem nie tylko infekcji, ale wielu poważnych chorób, nie należy go bagatelizować. Szczególnie ważne jest zdiagnozowanie przyczyny kaszlu trwającego powyżej 8 tygodni.
Typowymi objawami kaszlu suchego są: drapanie, łaskotanie w gardle, „szczekanie” i nocne napady. Suchy kaszel może powodować pękanie naczynek w śluzówce i jej podrażnienia, co skutkuje odczuwaniem smaku krwi w ustach, a czasami drobnymi krwiakami. Krew w ślinie lub wydzielinie z płuc powinna skłonić pacjenta do pilnej wizyty u lekarza.
Domowe sposoby na suchy kaszel
Preparaty na suchy kaszel można podzielić na kilka kategorii: leki OTC (bez recepty), leki na receptę, syropy i suplementy diety oraz różne domowe specyfiki. Trzeba podkreślić, że suplementy i domowe sposoby na kaszel suchy nie leczą – mogą jedynie hamować jego częstotliwość, ułatwiając śluzówce regenerację.
W przypadku infekcji i niezbyt nasilonego kaszlu z powodzeniem można wypróbować metody naturalne. Istnieją dwa podstawowe sposoby na kaszel suchy – pierwszy polega na zastosowaniu środków wytłumiających odruch kaszlowy, drugi na „smarowaniu” dróg oddechowych, co ma na celu złagodzenie podrażnień i obrzęków.
Domowe syropy – wsparcie przy leczeniu kaszlu suchego
Bardzo skuteczne są własnoręcznie przygotowywane domowe syropy na kaszel. Polecamy zwłaszcza niezwykle prosty do sporządzenia syrop z cebuli. Warzywo należy po prostu pokroić w plastry i wkładać do słoika warstwami, przekładając je miodem lub zasypując cukrem. I tyle. Na koniec można dodać jeszcze kilka ząbków czosnku. Tak przygotowany specyfik trzeba następnie odstawić na kilka godzin w ciepłe miejsce. Gdy cebula puści soki, syrop będzie gotowy. Można go pić 3-5 razy dziennie w zależności od potrzeb. Łagodzi on przebieg choroby, hamuje napady kaszlu, a dzięki wysokiej zawartości naturalnych substancji o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, pomaga organizmowi w zwalczeniu infekcji.
Mikstura numer 2 to – również bardzo łatwy do przygotowania – syrop z buraków. Buraki ze względu na liczne właściwości prozdrowotne łagodzą objawy kataru, kaszlu i infekcji dróg oddechowych. Zawierają też antyoksydanty, witaminy C, A, E, K i z grupy B, składniki mineralne oraz betainę o właściwościach przeciwzapalnych i bakteriostatycznych.
Jak zrobić syrop z buraków? To proste! Jednego dużego buraka należy umyć i oczyścić, następnie wyciąć u góry stożkowaty otwór i wstawić warzywo do piekarnika (temperatura nie powinna przekraczać 45°C) na ok. 45 minut. Pod wpływem ciepła wypłynie bardzo zdrowy syrop.
Innym sposobem jest uzyskanie soku przy pomocy blendera lub wyciskarki. Do napoju można dodać miodu i podgrzać, aby składniki się połączyły. Tu również temperatura nie powinna być wyższa niż 45°C.
Inne popularne sposoby na suchy kaszel, o których warto wspomnieć to: syrop prawoślazowy, syrop z czosnku i imbiru, kisiel ziołowy lub zwykły kisiel. Nawilżają one drogi oddechowe i wspierają naturalną regenerację błony śluzowej gardła.
Nawilżanie powietrza – zadbaj o błonę śluzową dróg oddechowych
Suche powietrze nasila podrażnienie gardła i kaszel, dlatego warto zadbać o jego nawilżenie. Można to zrobić, korzystając z elektronicznych nawilżaczy powietrza lub wypróbować metodę naszych babć. Wystarczy powiesić na kaloryferach mokre ręczniki lub ustawić w ich pobliżu miski z gorącą wodą. Para wodna nawilży powietrze, a tym samym także śluzówkę w czasie oddychania. To pozwoli złagodzić kaszel i szybciej pozbyć się zalegającej wydzieliny.
Inhalacje – ulga przy uporczywym kaszlu
Inhalacje to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na złagodzenie suchego kaszlu. Lekarze zalecają go zwłaszcza przy zapaleniu oskrzeli u najmłodszych. Para wodna nawilża podrażnione drogi oddechowe, ułatwiając odkrztuszanie i zmniejszając nieprzyjemne uczucie drapania w gardle.
Do inhalacji można użyć zwykłej gorącej wody lub wzbogacić ją o dodatki, takie jak sól, soda oczyszczona czy rumianek, które działają przeciwzapalnie i łagodząco. Wystarczy pochylić się nad miską z gorącą wodą, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać parę przez kilka minut. Regularne stosowanie inhalacji pomaga nawilżyć błony śluzowe, co łagodzi uporczywy kaszel.
Możesz również skorzystać z elektronicznego inhalatora. W aptekach dostępne są modele dla dzieci i dorosłych. Obsługa takich urządzeń jest z reguły bardzo prosta, a zabieg inhalacji trwa zaledwie kilka minut. To spora zaleta, szczególnie w przypadku stosowania u najmłodszych.
Olejki eteryczne – jak je stosować?
Olejki eteryczne to kolejna, skuteczna domowa metoda na kaszel suchy. Do olejków o właściwościach przeciwkaszlowych zalicza się: eukaliptusowy, sandałowy, rozmarynowy, majerankowy i sosnowy. Są niezwykle pomocne w leczeniu infekcji dróg oddechowych. Można je stosować na kilka sposobów – dodając kilka kropel do miski z gorącą wodą podczas inhalacji, rozpylać w powietrzu za pomocą dyfuzora lub nawilżacza. Pozostawione przy łóżku powoli będą uwalniać substancje eteryczne łagodzące nocny kaszel.
Kaszel suchy – domowe sposoby: napary i herbatki
Natura zaopatrzyła nas we wszystko, czego nam potrzeba. Wiele substancji łagodzących suchy kaszel znajduje się w ziołach i roślinach leczniczych – wystarczy wiedzieć gdzie sięgnąć i jak je wydobyć. Doskonałym sposobem jest przyrządzanie naparów do picia lub płukania gardła. Oto kilka przykładów naturalnych mikstur przydatnych w łagodzeniu kaszlu oraz objawów przeziębienia:
- napar z lipy,
- napar z tymianku,
- napar z rumianku,
- napar z czystka,
- napar z szałwii.
W aptece znajdziesz zarówno pojedyncze zioła, jak i mieszanki ziół o podobnym działaniu. Wybieraj te nawilżające błonę śluzową i wspomagające oczyszczanie dróg oddechowych.
Do naparów i herbat ziołowych można dodać miód, sok z cytryny, malinowy, z czarnej porzeczki lub z bzu czarnego. Należy jednak to robić po przestudzeniu naparu, gdyż wysoka temperatura niszczy cenne związki w nich zawarte. Tradycyjna herbata z miodem i cytryną zwykle pozbawiona jest właściwie jakiegokolwiek działania, ponieważ większość osób składniki te dodaje jeszcze w trakcie jej parzenia, a to duży błąd. Najlepiej wzbogacić napój po jego przestygnięciu – wówczas zachowa swoje właściwości i będzie od razu gotowy do spożycia.
Podsumowanie
Suchy kaszel przeważnie można skutecznie powstrzymywać domowymi sposobami. Syropy, olejki i napary naprawdę dobrze działają i pomagają w złagodzeniu dolegliwości. Jeżeli jednak utrzymują się one zbyt długo (zarówno w przypadku kaszlu mokrego, jak i suchego), ulegają nasileniu i powodują zaburzenia oddychania, należy skonsultować się z lekarzem. W oczekiwaniu na wizytę nadal możesz stosować domowe metody. Pamiętaj, że jeśli chcesz wykorzystać dobroczynne właściwości soku z cytryny, miodu lub soku malinowego – nigdy nie dodawaj ich do gorącej herbaty, tylko poczekaj aż przestygnie.
Źródła:
- H. Batura-Gabryel, Kaszel – trudny problem kliniczny, „Nowa Medycyna” 2012, nr 1, s. 7-9.
- A. Danysz, A. Kwieciński, Kaszel – klasyfikacja i leczenie, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy” 2007, nr 1, s. 22-23.
- W. Szczeklik, M.Jankowski, Kaszel, portal mp.pl Interia (12.08.2019)
- J. Lange, Kaszel u dziecka, portal mp.pl dla pacjenta (29.03.2017)
- S. Młodzianowska, Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry, „Wprost Zdrowie i Medycyna” (2.02.2019).
Autor:
Jerzy A. Kozłowski – lic. ratownik medyczny, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ratownik medyczny z wieloletnią praktyką, copywriter, autor artykułów na tematy związane z medycyną, zdrowiem i zdrowym stylem życia. Prywatnie amator biegania, miłośnik gór, astronomii i literatury SF.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [19.02.2025]