Skurcze mięśni nóg występują nagle. Są bardzo nieprzyjemne, a momentami nawet bolesne. U większości osób pojawiają się regularnie w porze nocnej, zaburzając sen. Skurcz mięśni to gwałtowna zmiana ich długości oraz napięcia, co powoduje nagłą zmianę w strukturach włókien mięśniowych. Zjawisko to często dotyka osób pracujących w pozycji stojącej lub trenujących wyczynowo.
Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn skurczów łydek są niedobory żywieniowe, a tym samym brak odpowiednich mikroelementów w organizmie. Niemniej jednak nie jest to jedyny powód nocnych skurczów nóg. Warto poddać się odpowiedniej diagnostyce, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia cięższych chorób związanych z tym zjawiskiem. Poznaj sposoby na radzenie sobie z nadmiernymi skurczami mięśni.
Skurcze nóg – przyczyny powstawania
Skurcze nóg to nieprzyjemna przypadłość, która pojawia się najczęściej w nocy. Skurcze mięśni, czyli nagle kurczące się włókna, zmieniające swoje napięcie mięśniowe, mogą powodować ból oraz wybudzać w nocy, co znacznie pogarsza jakość codziennego funkcjonowania.
Skurcze mięśni nóg przejawiają się nie tylko nadmiernym napięciem włókien mięśniowych. Mogą im towarzyszyć:
- bóle mięśniowe,
- sztywność mięśni,
- bolesne, nocne skurcze łydek.
Nocne skurcze mięśni nóg nie pojawiają się bezpodstawnie. Czynniki genetyczne są tylko w małym procencie winne nadmiernym skurczom mięśni. Najczęstsze przyczyny skurczów nóg to:
- przewlekła niewydolność żylna,
- siedzący tryb życia,
- choroby tarczycy: niedoczynność tarczycy,
- wiek: najczęściej występują u osób starszych,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- choroby neurologiczne,
- marskość wątroby,
- niedobór magnezu,
- przyjmowanie leków moczopędnych: częste chodzenie do toalety powoduje wypłukiwanie ważnych mikroelementów,
- długotrwałe stanie,
- zespół sztywności uogólnionej,
- zaburzenia metaboliczne.
Nocne skurcze nóg – o czym mogą świadczyć?
Skurcze mięśni mogą zwiastować niedobory minerałów, takich jak magnez. Mogą alarmować też o znacznie cięższych chorobach. Osoby borykające się z problemami tarczycy lub dysfunkcjami natury neurologicznej znacznie częściej odczuwają nocne skurcze nóg.
Jeśli pojawiające się skurcze mięśni nie są wynikiem ubogiej diety, warto skonsultować się z lekarzem, aby zbadać pierwotną przyczynę problemu. Bardzo często głównym winowajcą są problemy żylne, przewlekła niewydolność żylna, żylaki czy nieodpowiednia przepustowość krwi do kończyn dolnych, których przyczyną może być praca siedząca lub brak aktywności fizycznej.
Warto uzupełnić swój jadłospis o odpowiednie suplementy diety oraz wdrożyć aktywność fizyczną, aby polepszyć ukrwienia nóg i zapobiec powstawaniu skurczów łydek w nocy.