Dlaczego mój organizm zatrzymuje wodę?
Czujesz się opuchnięta i ociężała. Masz gorsze samopoczucie. Wchodzisz na wagę i widzisz kilka dodatkowych kilogramów. To sygnały, że w organizmie jest za dużo wody. Sprawdź, kiedy wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków, a w jakich przypadkach niezbędna jest wizyta u lekarza.
Niedobór lub nadmiar składników mineralnych
Zbyt dużo sodu w diecie. Według WHO dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać jednej płaskiej łyżeczki. Do zatrzymania wody może się przyczynić także niedobór potasu, który jest przydatny w równoważeniu wpływu sodu na organizm.
Dieta odchudzająca
Zbyt restrykcyjna dieta uboga w białko, które wiąże wodę. Jeśli jemy za mało białka, płyny fizjologiczne przesączają się przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, co po-woduje obrzęki.
Nadchodząca miesiączka
Wzrost poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu w drugiej fazie cyklu (zwykle między 15. a 28. dniem). Objawy ustępują najczęściej w pierwszych dniach miesiączki.
Zbyt mała aktywność fizyczna
Siedzący tryb życia sprawia, że krew w naczyniach krąży wolniej. Słabe krążenie powoduje zastój płynów w tkankach i doprowadza do powstawania obrzęków nóg.
Przyjmowane leki
Farmaceutyki, które mogą doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie, to np. minoksydyl, kortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, fludrokortyzon, blokery kanału wapniowego i pigułki antykoncepcyjne.
Nie bagatelizuj objawów!
Nadmierne gromadzenie się wody w organizmie może być objawem ciężkiego stanu medycznego. W przypadku nagłego lub silnego zatrzymania wody należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Bardzo często obrzęki w okolicy twarzy mogą wskazywać na choroby nerek, a jeśli dodatkowo towarzyszą im duszności nocne oraz wysiłkowe, często są objawem niewydolności serca.
Jak pozbyć się obrzęków?
Pij!
Najprostszy sposób na pozbycie się wody z organizmu to, paradoksalnie, regularne picie odpowiedniej jej ilości. Wskazane jest także jedzenie owoców bogatych w wodę – arbuz i winogrona mają jej najwięcej.
Zmień dietę!
Ogranicz spożywanie produktów zawierających dużo soli. Słone paluszki, orzeszki, chipsy i jedzenie typu fast food zastąp przekąskami w postaci owoców oraz warzyw, które zawierają dużo wody, składników odżywczych i błonnika. Wprowadź do diety produkty, które pomagają zrównoważyć nadmiar sodu. Są to banany, awokado, pomidory, słodkie ziemniaki i szpinak.
Ćwicz!
Pół godziny ćwiczeń dziennie wystarczy, aby wspomóc procesy usuwające z organizmu nadmiar wody.
Skórka wodna
Nadmiar wody w organizmie oraz nagromadzenie się toksyn w komórkach prowadzi do ich przerostu i charakterystycznych zmian na skórze, czyli tzw. pomarańczowej skórki. Cellulitowi wodnemu towarzyszą opuchnięcia ud, łydek oraz kostek. Przyczyn występowania obrzęków nóg możemy doszukiwać się w noszeniu zbyt obcisłych spodni oraz butów na wysokich obcasach, utrudnia to wówczas odpływ wody z tkanek.
Na szczęście cellulitu wodnego dość łatwo można się pozbyć – wraz z uregulowaniem gospodarki wodnej w organizmie cellulit znika. Walkę z cellulitem wodnym warto wspomóc kosmetykami zawierającymi substancje przeciwdziałające zatrzymywaniu się wody. Są to algi, guarana, L-karnityna, miłorząb japoński, skrzyp polny, ruszczyk kolczysty, rozmaryn, popłoch pospolity
Ostatnia aktualizacja [25.11.2024]