Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na wizytę u kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej, by uporać się z problemami skórnymi, dermatozami oraz objawami starzenia się skóry. Jednym ze skutecznych zabiegów stymulujących produkcję kolagenu i regenerujących włókna kolagenowe jest dermapen, czyli mezoterapia mikroigłowa.
Dermapen to przyrząd stosowany w dermatologii i kosmetologii do przeprowadzania zabiegów mezoterapii mikroigłowej. Składa się z zasilanej prądem głowicy, wyposażonej w mikroigiełki, które nakłuwają naskórek, by wykorzystując naturalne zdolności organizmu, przyspieszyć odnowę i regenerację komórek. Sprawdź, na czym polega i jakie efekty daje mezoterapia mikroigłowa.
Dermapen – czym jest ten zabieg?
Dermapen to nowoczesne urządzenie wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych, dermatologicznych oraz przez lekarzy medycyny estetycznej. Umożliwia przeprowadzanie zabiegów, polegających na kontrolowanym mikronakłuwaniu skóry przy pomocy pulsujących igieł, umieszczonych na specjalnej głowicy.
Podczas zabiegu, igły urządzenia wykonują szybkie, precyzyjne nakłucia skóry na różnych głębokościach, co prowadzi do powstawania mikrouszkodzeń skóry. W odpowiedzi na ten proces komórki zaczynają wytwarzać nowe włókna kolagenu oraz elastyny, co skutkuje poprawą gęstości i elastyczności skóry.
Mezoterapia mikroigłowa a mezoterapia igłowa – czym się różnią?
Warto wiedzieć, że mezoterapia mikroigłowa to zupełnie inny zabieg, niż mezoterapia igłowa. Choć każdy z nich wykorzystuje technologię nakłuwania, to różnią się sposobem ich wykonywania, ilością i głębokość nakłuć.
Podczas mezoterapii igłowej lekarz lub kosmetolog podaje preparat bogaty w kwas hialuronowy i substancje odżywcze, dopasowane do potrzeb skóry pacjenta. Celem zabiegu jest dostarczenie składników pielęgnujących bezpośrednio do skóry właściwej, dlatego nakłucia są znacznie głębsze (od 1 do 3,4 mm) , niż te, które wykonuje się przy mezoterapii mikroigłowej.
Dermapen jest delikatniejszą metodą – głowica wyposażona w kilkanaście cieniutkich, krótkich mikroigieł nakłuwa skórę na głębokość od ok. 0,25 do maksymalnie 3 mm. Ponadto podawanie preparatu ze składnikami odżywczymi nie jest głównym celem mezoterapii mikroigłowej. Wszystko skupia się wokół nakłuć – powstałe mikrourazy skóry mają pobudzić naturalne procesy regeneracyjne. Efektem zabiegu z wykorzystaniem urządzenia dermapen jest stymulacja produkcji kolagenu, a co za tym idzie – poprawa gęstości i elastyczności skóry.
Jak przygotować się do zabiegu mezoterapii mikroigłowej?
Sam zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania skóry, jednak już na 2 tygodnie wcześniej, należy unikać:
- przyjmowania antybiotyków, antydepresantów, leków przeciwzakrzepowych oraz kortykosteroidów,
- stosowania kosmetyków drażniących (z alkoholem, silnie złuszczających),
- spożywania niektórych ziół i przypraw,
- wizyt w solarium.
Na 7 dni przed zabiegiem powinno się zrezygnować również z zażywania preparatów z grupy NLPZ – ibuprofenu, ketoprofenu, czy kwasu acetylosalicylowego.
Jak wygląda zabieg dermapen?
Mezoterapię mikroigłową można wykonać dopiero po ocenie kondycji skóry na obszarze twarz-szyja-dekolt lub partiach ciała pokrytych bliznami, czy rozstępami. Jeśli specjalista nie widzi przeciwwskazań, kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Pierwszym krokiem zwykle jest dokładne oczyszczenie skóry i nałożenie maści znieczulającej, by zminimalizować dyskomfort podczas nakłuwania.
Następnie lekarz medycyny estetycznej lub kosmetolog wykonuje serię nakłuć, jednocześnie aplikując na skórę koktajl witaminowy, dobrany do jej indywidualnych potrzeb. Czas trwania zabiegu dermapen zależy od wielkości obszaru zabiegowego i zwykle nie przekracza 20-30 minut.
Dermapen – wygląd skóry i zalecenia po zabiegu
Od razu po zabiegu, skóra jest mocno zaczerwieniona, podrażniona i może delikatnie krwawić w miejscach nakłuć. Zazwyczaj po 2-3 dniach naskórek zaczyna się złuszczać, a obrzęk i zaczerwienienie powoli ustępują. Na pełne wygojenie skóry trzeba zaczekać ok. 5-7 dni.
Żeby zapobiec zainfekowaniu mikrouszkodzeń, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń osoby wykonującej zabieg. Przez następne 24 godziny nie powinno się nakładać makijażu, ani przebywać w miejscach z silnie zanieczyszczonym, czy zapylonym powietrzem.
Przez pierwszy tydzień po zabiegu nie zaleca się spożywania alkoholu, korzystania z basenu, sauny, ani jakuzzi. Nie należy również podejmować intensywnego wysiłku fizycznego, ponieważ pot mógłby podrażnić skórę.
Przez miesiąc od mezoterapii mikroigłowej powinno się unikać wizyt w solarium oraz ekspozycji skóry na światło słoneczne. Nie wolno również używać kosmetyków zawierających substancje drażniące, wykonywać peelingów, ani zabiegów złuszczających, takich jak np. mikrodermabrazja.
Dermapen – jakie daje efekty?
Po zabiegu skóra staje się wyraźnie jędrniejsza i bardziej promienna. Znikają drobne zmarszczki oraz przebarwienia, wygładzeniu ulegają także blizny potrądzikowe. Dermapen wpływa korzystnie również na procesy regeneracyjne, w tym gojenie ran.
Najważniejszym z efektów jest stymulacja fizjologicznej indukcji kolagenu, dzięki czemu jeszcze przez długi czas po zabiegu, komórki sprawniej wytwarzają nowe włókna tego cennego białka. Widoczna jest nie tylko poprawa odżywienia skóry – mezoterapia mikroigłowa skutecznie zwęża rozszerzone pory i zmniejsza widoczność rozstępów.
Choć efekty można zauważyć już po pierwszej kuracji dermapenem, to najczęściej specjaliści zalecają przeprowadzenie serii 2-6 zabiegów w odstępach od 4 do 8 tygodni.
Mezoterapia mikroigłowa – wskazania do zabiegu
Najczęstszym wskazaniem do zabiegu dermapen jest zwiotczała skóra w okolicach twarzy, szyi i dekoltu oraz pojawienie się pierwszych zmarszczek. Kosmetolodzy i lekarze medycyny estetycznej polecają mezoterapię mikroigłową osobom, które zauważyły u siebie opadający owal twarzy, cienie i worki pod oczami oraz pogorszenie kondycji skóry, w związku z postępującym procesem starzenia. Również cera z przebarwieniami i widocznymi bliznami potrądzikowymi stanowi wskazanie do zabiegu.
Warto wiedzieć, że mikronakłuwanie skóry może być wykonywane nie tylko w obrębie twarzy, szyi czy dekoltu. Dermapen stosuje się także na inne partie ciała, by wygładzić rozstępy i zmniejszyć ich widoczność. Z zabiegu mogą skorzystać osoby, które chcą pozbyć się cellulitu oraz ujędrnić skórę w okolicach biustu, brzucha lub pośladków.