Depresja poporodowa – jak ją rozpoznać i skutecznie leczyć?
Narodziny dziecka po dziewięciu miesiącach to moment, na który czeka większość rodziców. Choć towarzyszy mu mnóstwo pozytywnych emocji, to jednak dla większości kobiet poród i początek macierzyństwa bywają bardzo trudne. Zmiany w gospodarce hormonalnej, proces regeneracji organizmu oraz zmęczenie i adaptacja do nowej roli często przyczyniają się do obniżenia nastroju. Jeśli kobieta nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, może się u niej rozwinąć depresja poporodowa.
Problem depresji poporodowej dotyka nawet 10–22% młodych matek, odbierając radość z macierzyństwa i wpływając negatywnie na ich zdrowie psychiczne. Depresji towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak uczucie przygnębienia, drażliwość, brak energii, a także trudności z nawiązywaniem więzi z dzieckiem. Mogą być mylone z naturalnym zmęczeniem, dlatego warto wiedzieć jak odróżnić depresję od chwilowego spadku nastroju. Sprawdź, czym dokładnie jest depresja poporodowa i dlaczego nie należy jej bagatelizować.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest depresja poporodowa?
- Jak rozpoznać objawy depresji poporodowej?
- Co przyczynia się do rozwoju depresji poporodowej?
- Jak długo może trwać depresja poporodowa?
- Jak leczy się depresję poporodową?
- Czym grozi nieleczona depresja poporodowa i jak ukoić smutek poporodowy?
Depresja poporodowa – co to jest?
Depresja poporodowa to poważne zaburzenie psychiczne, które może dotknąć kobietę w pierwszych tygodniach lub miesiącach po porodzie. Rzadko rozwija się od razu po urodzeniu dziecka, choć wg Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych DSM-V u niektórych pań zaburzenia depresyjne mogą występować już w okresie ciąży. Zwykle jednak objawy depresji zauważalne są dopiero w ciągu 4-6 tygodni po rozwiązaniu, choć wielu lekarzy podkreśla, że część kobiet może zacząć je odczuwać nawet po wielu miesiącach. Często choroba ta mylona jest z „baby bluesem”, okresem wahań nastroju, który trwa przez pierwsze 14-21 dni po porodzie.
O ile jednak „baby blues” ustępuje samoistnie, depresja to stan, który nie ogranicza się do chwilowego obniżenia nastroju czy zmęczenia. To choroba znajdująca się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11, mająca głęboki wpływ na funkcjonowanie emocjonalne, społeczne i psychiczne młodej matki.
W przypadku depresji poporodowej niezbędna jest profesjonalna pomoc psychologiczna, ponieważ choroba ta, jak każda inna, powinna być leczona. Jeśli kobieta jej nie otrzyma, efektem będzie nasilenie objawów depresji. Konsekwencje nieleczonej choroby mogą być bardzo poważne, szczególnie jeśli u matki pojawiają się myśli samobójcze.
Objawy depresji poporodowej
Po czym poznać, że u młodej mamy rozwija się depresja poporodowa? Objawy, które mogą zwiastować chorobę to najczęściej:
- obniżenie nastroju,
- przewlekłe przygnębienie,
- utrata dotychczasowych zainteresowań,
- brak siły i energii do działania,
- niskie poczucie własnej wartości,
- brak wiary w siebie jako matkę,
- problemy z koncentracją uwagi,
- płaczliwość,
- ciągłe poczucie winy,
- izolacja i poczucie wycofania społecznego,
- trudności w odczuwaniu radości z macierzyństwa,
- stany lękowe,
- ciągła obawa o zdrowie dziecka oraz swoje,
- myśli samobójcze.
Warto wiedzieć, że nie u każdej z chorych na depresję występują te same objawy z taką samą intensywnością. U kobiety może pojawić się jedynie część symptomów wskazujących na depresję – zazwyczaj różnią się one nasileniem.
Diagnozowaniem depresji poporodowej zajmują się psychologowie oraz lekarze psychiatrzy, a pomaga w tym Edynburska Skala Depresji Poporodowej (EPDS). W przypadku problemów emocjonalnych oraz poczucia smutku warto wykonać prosty test (dostępny w Internecie) i odpowiedzieć na kilka pytań. Uznaje się, że kobiety, które uzyskały 12-13 punktów mogą zmagać się z depresją poporodową.
Co ciekawe, depresja poporodowa może dotknąć również mężczyzn, choć zdarza się to znacznie rzadziej. Objawia się zazwyczaj w ten sam sposób, co u kobiet.
Przyczyny depresji poporodowej
Nie udało się jeszcze rozpoznać i określić dokładnej przyczyny depresji poporodowej ze względu na złożoność tej choroby. Lekarze i psychologowie wskazują jednak, że można wyróżnić kilka czynników, które zwiększają ryzyko depresji poporodowej. Wśród nich wymienia się:
- chorowanie na depresję (nie tylko poporodową) w przeszłości,
- niechciana lub nieplanowana ciąża,
- brak dobrej relacji z partnerem,
- przemoc fizyczna, psychiczna lub ekonomiczna,
- intensywny i przedłużający się „baby blues”,
- brak wsparcia ze strony najbliższych,
- przypadki depresji poporodowej wśród najbliższych krewnych,
- niski status społeczny i problemy finansowe,
- przemęczenie,
- trauma związana z porodem lub zachowaniem personelu w jego trakcie (przedmiotowe traktowanie kobiety, brak komunikacji),
- poronienia lub martwe urodzenia w przeszłości,
- choroba dziecka,
- presja społeczna.
Ile trwa depresja poporodowa?
Nie da się określić, jak długo może trwać depresja poporodowa. Długość choroby zależy w dużej mierze od tego, kiedy pacjentka lub jej partner zgłosi się do specjalisty po pomoc i jakie działania zostaną podjęte, aby przeciwdziałać depresji. Najczęściej zaczyna się w okresie połogu, a bez odpowiedniego leczenia może trwać przez długie lata.
Należy pamiętać, że jest to poważna choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia, ponieważ konsekwencje depresji poporodowej mogą być śmiertelne. Nie powinno się lekceważyć objawów i zapewnić osobie chorującej maksymalne wsparcie – w opiece nad dzieckiem, codziennych obowiązkach, rozmowie oraz skontaktowaniu się z psychologiem.
Leczenie depresji poporodowej
Na szczęście depresję poporodową można wyleczyć. Metody leczenia zależne są głównie od objawów, jakie występują u danej osoby oraz ich nasilenia. Bardzo skuteczna jest regularna terapia depresji poporodowej prowadzona przed doświadczonego psychologa.
Jeśli jednak zaburzenia nastroju są intensywne i mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie, lekarz psychiatra może przepisać leki przeciwdepresyjne. Wiele z nich można przyjmować również w okresie karmienia piersią – należy wspomnieć o tym specjaliście, aby mógł dobrać bezpieczne preparaty.
Pierwsze efekty leczenia widoczne są już po kilku tygodniach. Kojąca jest także sama rozmowa z psychoterapeutą, po której młoda mama może poczuć się usłyszana i zrozumiana.
Powikłania i profilaktyka depresji poporodowej
Nieleczona depresja poporodowa może prowadzić do poważnych powikłań, zarówno u matki, jak i u dziecka. Wśród możliwych konsekwencji dla kobiety wymienia się rozwój przewlekłej depresji, zaburzeń lękowych oraz trudności w budowaniu relacji z dzieckiem. U malucha natomiast mogą pojawić się problemy emocjonalne, opóźnienia w rozwoju oraz trudności w nawiązywaniu więzi z innymi.
W ramach profilaktyki najważniejsze jest zapewnienie przyszłej mamie wsparcia psychologicznego i emocjonalnego już w czasie ciąży. Należy uświadamiać kobiety, jakie zmiany nastroju mogą wystąpić po porodzie oraz zachęcać je do otwartego mówienia o swoich emocjach i potrzebach. Skorzystanie z pomocy psychologicznej i grup wsparcia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji poporodowej lub wspomóc jej leczenie.
Podsumowanie
Depresja poporodowa to bardzo poważna choroba, dlatego nie wolno lekceważyć jej objawów. Jeśli czujesz, że może dotyczyć Ciebie lub bliskiej Ci osoby, skontaktuj się ze specjalistą. Pod numerem: 22 484 88 01 działa Antydepresyjny Telefon Zaufania.
Źródła:
- Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, Młoda matka w depresji, https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/mloda-matka-w-depresji (dostęp: 12.12.2024 r.).
- M. Kaźmierczak, G. Gebuza, M. Gierszewska, Zaburzenia emocjonalne okresu poporodowego, „Problemy pielęgniarstwa” 2010, t. 18, nr 4, s. 503-511.
- M. Golec, A. Rajewska-Rager, K. Latos i in., Ocena zaburzeń nastroju u pacjentek po porodzie oraz czynników predysponujących do występowania tych zaburzeń, „Psychiatria” 2016, t. 13, nr 1, s. 1-7.
- M. Kazimierczak, A. Sipiński, Profilaktyka zaburzeń psychicznych występujących w okresie poporodowym, „Annales Academiae Medicae Silesiensis” 2005, t. 59, nr 5, s. 413–416.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [07.03.2025]