Czym jest trening EMS i czy każdy może go wykonywać? Efekty, przeciwwskazania, cena
Z roku na rok pojawia się coraz więcej gadżetów oraz nowoczesnych systemów, których celem jest szybsza redukcja tkanki tłuszczowej i wzmocnienie mięśni. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się zwłaszcza trening EMS, czyli aktywność fizyczna z jednoczesną elektrostymulacją mięśni.
EMS to nowoczesny rodzaj treningu, wykorzystujący impulsy elektryczne do pobudzania mięśni do aktywniejszej pracy. Dzięki specjalnemu kombinezonowi z elektrodami można w krótkim czasie osiągnąć efekty porównywalne z intensywnym treningiem siłowym. Sprawdź, czym jest trening EMS i kto może go regularnie wykonywać. Podpowiadamy, jakie są przeciwwskazania oraz koszty aktywności fizycznej z elektrostymulacją mięśni.
Z artykułu dowiesz się:
- Na czym polega trening EMS?
- Jakie są efekty treningu EMS?
- Komu zaleca się regularne treningi EMS?
- Komu nie jest zalecana elektrostymulacja mięśni?
- Czy trening EMS wiąże się ze skutkami ubocznymi?
- Ile kosztuje trening EMS?
Czym jest trening EMS?
Trening EMS (ang. electrical muscle stimulation) to jedna z najnowocześniejszych metod treningowych. Wykorzystuje impulsy elektryczne do pobudzania mięśni, zwiększając w ten sposób ich wydajność. Dzięki temu można osiągnąć lepsze efekty w krótszym czasie ćwiczeń.
Czym są prądy EMS? To nic innego jak impulsy elektryczne, których celem jest wywoływanie skurczów mięśni. Przed rozpoczęciem treningu osoba ćwicząca zakłada specjalny kombinezon wyposażony w elektrody wysyłające impulsy do wybranych grup mięśniowych. To pozwala zaangażować również te mięśnie, które są mniej aktywne podczas klasycznych ćwiczeń.
Największą zaletą treningu EMS jest wysoka efektywność w krótkim czasie – zaledwie 20-minutowa sesja może zastąpić nawet 3-4 godziny standardowych ćwiczeń na siłowni. To rozwiązanie często jest więc wybierane przez osoby, które nie mają zbyt dużo czasu na aktywność lub nie są zmotywowane na tyle, żeby ćwiczyć dłużej. Jedna sesja ćwiczeń EMS pozwala spalić ok. 500 kcal i aktywować spalanie kolejnych przez następne 24 godziny. W ten sposób można uzyskać wydatek energetyczny rzędu nawet 1200 kcal.
Co ciekawe, impulsy elektryczne (te same, na których opiera się trening EMS) działają nie tylko w przypadku aktywności fizycznej, ale również w spoczynku. Z tego względu elektrostymulację wykorzystuje się także w ramach zabiegów fizjoterapeutycznych, kosmetologicznych oraz medycyny estetycznej.
Trening EMS – efekty
Dzięki zastosowaniu impulsów elektrycznych mięśnie pracują intensywniej niż w przypadku tradycyjnych ćwiczeń. Trening EMS pozwala też zaangażować ich większe partie, a impulsy docierają aż do mięśni głębokich, co przekłada się na wyższą efektywność treningu. Regularne sesje treningowe przynoszą mnóstwo korzyści, takich jak:
- wzmocnienie mięśni i poprawa siły mięśniowej – impulsy elektryczne docierają do głębokich warstw mięśniowych, dzięki czemu rozwijają się one szybciej niż podczas klasycznych treningów siłowych. Jeśli zależy Ci na poprawie wydolności i kondycji, wypróbuj trening interwałowy EMS.
- szybsze spalanie tkanki tłuszczowej – trening EMS przyspiesza metabolizm, co sprzyja spalaniu kalorii i ułatwia redukcję masy ciała. Regularne ćwiczenia ze stymulacją pomagają więc szybciej uzyskać smukłą sylwetkę i zmniejszają ryzyko rozwoju schorzeń związanych z otyłością.
- stabilizacja ciała i prawidłowa postawa – elektrostymulacja angażuje mięśnie głębokie (nazywane posturalnymi) odpowiedzialne za prawidłową postawę.
- poprawa jędrności skóry i redukcja cellulitu – impulsy EMS pobudzają krążenie krwi oraz stymulują produkcję kolagenu. To sprawia, że skóra staje się bardziej napięta i elastyczna, a cellulit mniej widoczny.
- zmniejszenie bólu mięśniowego – dzięki poprawie krążenia i zmniejszeniu napięcia w mięśniach trening EMS może być bardzo pomocny w walce z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, szczególnie w okolicy kręgosłupa.
W przypadku treningu EMS efekty odczuwalne są już po kilku sesjach. Jeśli chcesz nie tylko poprawić poziom sprawności fizycznej, ale również zrzucić nadmiarowe kilogramy, połącz treningi ze zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia. Pamiętaj, że warunkiem zdrowego i efektywnego odchudzania jest właściwy deficyt kaloryczny.
Wskazania do treningu EMS
Ćwiczenia ze stymulacją EMS mogą być wykonywane nie tylko przez osoby, które nie mają czasu na siłownię lub chcą zwiększyć skuteczność treningów. EMS wykorzystują w swojej pracy również fizjoterapeuci. Wśród wskazań do stosowania zabiegów z elektrostymulacją mięśni wymienia się:
- rdzeniowy zanik mięśni (SMA),
- dystrofię mięśniową Duchenne'a,
- mózgowe porażenie dziecięce,
- różnego rodzaju urazy i kontuzje sportowe.
Sportowcy mogą wykonywać treningi EMS, aby pobudzić mięśnie i zwiększyć efektywność ćwiczeń. Po sesji EMS organizm regeneruje się szybciej, co zmniejsza ryzyko urazów podczas następnych treningów.
Przeciwwskazania do treningu EMS
Choć trening EMS uznaje się za bezpieczną metodę aktywności fizycznej, nie jest odpowiedni dla wszystkich. Ze względu na zastosowanie impulsów elektrycznych istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania. Z elektrostymulacji mięśni nie powinny korzystać m.in. osoby, które:
- mają wszczepiony rozrusznik serca lub inne implanty elektroniczne – impulsy elektryczne mogą zakłócać działanie urządzeń medycznych,
- mają wszczepione metalowe implanty w miejscach przepływu prądu,
- mają nieustabilizowane choroby serca oraz ciśnienie krwi,
- chorują na zakrzepicę,
- są w ciąży,
- cierpią z powodu niektórych chorób metabolicznych, neurologicznych lub psychicznych,
- chorują na nowotwory,
- mają aktywne infekcje bakteryjne lub wirusowe.
Warto wiedzieć, że choć często na liście przeciwwskazań znajduje się padaczka, to nie do końca jest to słuszne. Niektórzy specjaliści uważają, że w przypadku padaczki nie powinno się korzystać z elektrostymulacji w okolicach głowy, szyi i karku. Jeśli lekarz prowadzący pacjenta wyrazi zgodę na elektrostymulację mięśni, może on wziąć udział w treningu.
Trening EMS – skutki uboczne
Niektórzy obserwują u siebie drobne dolegliwości po treningu z elektrostymulacją. Mogą to być bóle głowy, skurcze mięśni, mrowienie oraz tzw. zakwasy. U posiadaczy wrażliwej skóry czasami występują także podrażnienia i zaczerwienienia w miejscach, w których przyklejone były elektrody.
Na szczęście większość przypadłości szybko ustępuje, szczególnie kiedy organizm przyzwyczai się do takiej formy aktywności fizycznej.
Trening EMS – cena
Trening EMS nie należy do najtańszych – ceny za jedną 20-minutową sesję wahają się od 150 do 200 zł. Często jednak studia treningowe oferują pierwszy trening w promocyjnej cenie, aby zachęcić klientów.
Podsumowanie
Trening EMS polega na ćwiczeniu z jednoczesną elektrostymulacją mięśni. To sprawia, że można uzyskać lepsze efekty, ćwicząc krócej. Regularne sesje EMS pozwalają szybciej spalić nadprogramowe kilogramy, wzmocnić mięśnie i przyspieszyć cały proces odchudzania. W połączeniu ze zdrowym stylem życia i zbilansowaną dietą, możesz zadbać o swoje ciało i zapobiec rozwojowi otyłości. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem tego rodzaju treningów, ale masz wątpliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Źródła:
- M. Kowza-Dzwonkowska, Elektrostymulacja mięśni szkieletowych jako element wspomagający trening sportowy, „Quality in Sport” 2018, t. 1, nr 4, s. 27-34.
- S. Pregelj, B. Simunic, Effects of 8-WEEK Electrical Muscle Stimulation on the Muscle Contractile Properties in Adolescent Girls, „Annales Kinesiologiae” 2018, vol. 9. nr 2, s. 105-120.
- Z. Chęcińska-Maciejewska, E. Korek, Wpływ elektrycznej stymulacji mięśni (EMS) na masę i skład ciała, https://the-harmony.pl/wp-content/uploads/2021/10/Badanie-naukowe-wplyw-na-mase-ciala-2.pdf (dostęp: 07.03.2025 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [10.04.2025]