Wirus EBV to mikroorganizm, który powoduje chorobę zwaną mononukleozą zakaźną. Jest to niebezpieczny rodzaj zakażenia, które może często być mylone ze zwykłym przeziębieniem. Mononukleoza to choroba, która powinna być leczona z wprowadzeniem specjalistycznego leczenia ustalonego wraz z lekarzem specjalistą.
Mononukleoza to choroba wywoływana przez wirus EBV (Epsteina-Barr). Nazywana jest chorobą pocałunków, ponieważ przenosi się wraz z zakażoną śliną chorego podczas bezpośredniego kontaktu. Ta choroba wirusowa często mylona jest ze zwykłym przeziębieniem. Objawia się bólem głowy, gardła oraz ogólnym osłabieniem charakterystycznym podczas okresowego osłabienia organizmu.
Mononukleoza – czym jest choroba pocałunków?
Mononukleoza zakaźna wynika z zakażenia wirusem EBV, który należy do grupy Herpesviridae. Choroba ta często przebiega bezobjawowo i nosiciele wirusów nawet nie są świadomi, że wirus mononukleozy zakaźnej znajduje się w ich organizmie. Zakażenia są bardzo powszechne i ponad 90% ludzi miało styczność z tym wirusem.
Mononukleozą zakaźną można zarazić się drogą kropelkową, przez ślinę. Najczęściej do zakażenia dochodzi przez pocałunki, stąd też jej nazwa. Wirusy, które wtargną do organizmu, mogą być aktywne i po przebytej chorobie przechodzą w stan uśpienia. Cykl letalny oznacza, że będzie on w organizmie i może się uaktywnić w momencie wystąpienia słabszej odporności lub innej ciężkiej choroby.
Wirus najłatwiej rozprzestrzenia się wśród dzieci poprzez branie do ust zabawek czy wkładanie rąk do buzi, a następnie dotykanie innych osób lub zabawek. Dorośli zarażają się najczęściej poprzez pocałunki lub drogą płciową. Inne drogi zakaźne to przeszczep narządów lub droga krwiopochodna.
Mononukleoza zakaźna – objawy
Mononukleoza zakaźna bardzo często przebiega bezobjawowo. Niemniej jednak nie można bagatelizować tej choroby. Im starszy wiek, tym objawy mononukleozy zakaźnej mogą być groźniejsze. Czas chorobowy zwykle nie przekracza 14 dni, jednak okres rozmnażania po organizmie może zająć wirusowi nawet 2 miesiące.
Typowe objawy mononukleozy to:
Jak widać, są to objawy bardzo podobne do objawów zwykłego przeziębienia lub grypy. Dlatego tak często mononukleoza jest z nimi mylona podczas pierwszego badania.
W późniejszym czasie objawy choroby stają się coraz ostrzejsze, pojawiają się gorączka, powiększone węzły chłonne, powiększone migdałki, zapalenie gardła wraz z dużym przekrwieniem i bardzo dużym bólem. Bardzo często na migdałkach pojawia się biały nalot, obserwuje się także powiększenie śledziony i wątroby. U dzieci mononukleoza zakaźna może powodować wysypkę na skórze, a nieodpowiednio dobrane leki mogą pogorszyć jej stan.
W trudniejszych przypadkach jako powikłania mononukleozy zakaźnej występują również zapalenie wątroby, zapalenie płuc, ciężkie choroby nerek, wtórne zakażenia bakteryjne, zapalenie mięśnia sercowego.
W przebiegu mononukleozy zakaźnej może pojawić się wiele powikłań, dlatego odpowiednia diagnostyka jest bardzo ważna. Nieodpowiednie leczenie mononukleozy zakaźnej może wywołać powikłania neurologiczne, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy nawet pęknięcie śledziony.