Czym jest lipidogram? Dowiedz się, kiedy warto wykonać badanie i jak często je powtarzać!
Cholesterol pełni ważną rolę w organizmie, jednak zbyt wysoki jego poziom może prowadzić do rozwoju miażdżycy, zawału czy udaru mózgu. Z tego względu warto kontrolować stężenie cholesterolu całkowitego oraz jego frakcji. Jednym z badań diagnostycznych, które pozwalają w prosty sposób sprawdzić poziom lipidów jest lipidogram, nazywany również profilem lipidowym.
Lipidogram to badanie krwi oceniające poziom tłuszczów (lipidów), takich jak cholesterol całkowity, LDL („zły” cholesterol), HDL („dobry” cholesterol) oraz trójglicerydy. Jest ono nie tylko elementem diagnostyki zaburzeń gospodarki lipidowej, ale również profilaktyki, zwłaszcza u osób z nadwagą, cukrzycą czy nadciśnieniem. Sprawdź, dlaczego warto monitorować poziom lipidów i jak dbać o to, by był prawidłowy.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest lipidogram?
- Jakie są wskazania do wykonania badania?
- ak przygotować się do badania profilu lipidowego?
- Jakie są normy lipidogramu?
- Na co mogą wskazywać nieprawidłowe wyniki lipidogramu?
Co to jest lipidogram?
Lipidogram, nazywany także profilem lipidowym, to badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić poziom różnych frakcji lipidów we krwi. Jest jednym z podstawowych badań stosowanych w ramach diagnostyki chorób sercowo-naczyniowych oraz ich profilaktyki. Lipidogram mierzy poziom cholesterolu całkowitego, stężenie cholesterolu LDL (tzw. „złego” cholesterolu), cholesterolu HDL (tzw. „dobrego” cholesterolu) oraz trójglicerydów.
Lipidy to substancje tłuszczowe, które występują w ludzkim organizmie i są konieczne dla jego właściwego działania. Powstają w wątrobie lub są dostarczane wraz z pożywieniem. Warto wiedzieć, że cholesterol, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest zupełnie niepożądany – pełni ważną funkcję m.in. w syntezie kwasów żółciowych, witaminy D3 i hormonów steroidowych. Natomiast trójglicerydy dostarczają tkankom niezbędnej energii.
Cholesterol całkowity dzieli się na LDL (ang. low density lipoprotein), czyli lipoproteiny o niskiej gęstości i HDL (ang. high density lipoprotein) – te o wysokiej gęstości. Różnią się od siebie działaniem – cholesterol HDL odpowiedzialny jest za przenoszenie nadmiaru cholesterolu do wątroby, aby tam został przetworzony, a następnie wydalony przez organizm. Z kolei LDL transportuje go do komórek, jednak jego nadmiar nie jest wydalany – odkłada się w naczyniach krwionośnych, zwiększając ryzyko rozwoju miażdżycy. Nie oznacza to jednak, że pożądane jest jedynie właściwe stężenie cholesterolu HDL – obie frakcje są niezbędne do właściwej pracy organizmu.
Lipidogram wykrywa zaburzenia lipidowe na wczesnym etapie i umożliwia wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych, takich jak zmiana diety, regularna aktywność fizyczna lub leczenie farmakologiczne.
Kto powinien wykonać lipidogram?
Na lipidogram lekarze kierują pacjentów, gdy podejrzewają, że mogło u nich dojść do zaburzeń lipidowych, czyli dislipidemii. Wskazaniami do przeprowadzenia badania są głównie:
- wysokie ryzyko chorób układu krążenia,
- ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego oraz udaru mózgu,
- nadciśnienie tętnicze,
- przewlekła niewydolność nerek,
- przewlekłe choroby zapalne (np. reumatoidalne zapalnie stawów),
- cukrzyca.
Regularne monitorowanie profilu lipidowego jest szczególnie ważne dla osób po 40. roku życia, a także tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia, borykają się z nadwagą lub mają niezdrowe nawyki żywieniowe.
Lipidogram – przygotowanie do badania
Żeby wykonać badanie niezbędne jest pobranie od pacjenta próbki krwi. W tym celu powinien się on zgłosić do punktu pobrań w godzinach porannych, najlepiej na czczo – zachowując ok. 12 godzin przerwy od ostatniego posiłku. Najczęściej zaleca się, aby pobrać próbkę jeszcze przed przyjęciem jakichkolwiek leków, jednak tę kwestię warto przedyskutować z lekarzem.
Przed badaniem pacjent powinien odpocząć ok. 10-15 minut, ponieważ wysiłek fizyczny (nawet przyspieszony spacer do przychodni czy wchodzenie po schodach) może wpłynąć na wynik.
Samo wykonanie profilu lipidowego trwa bardzo krótko – wystarczy zaledwie kilka-kilkanaście sekund, żeby pobrać krew. Badanie nie należy do bolesnych, jednak wbicie igły może wywołać dyskomfort u niektórych osób.
Lipidogram – jakie są jego normy?
W przypadku lipidogramu ogólne normy dla poszczególnych parametrów wyglądają następująco:
- cholesterol całkowity: 3,0–4,9 mmol/l (114–190 mg/dl),
- cholesterol frakcji LDL: <3,0 mmol/l (115 mg/dl) u pacjentów zdrowych z niskim ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego
- cholesterol frakcji HDL: u mężczyzn >1,0 mmol/l (40 mg/dl), u kobiet >1,3 mmol/l (50 mg/dl),
- stężenie trójglicerydów: <1,7 mmol/l (150 mg/dl) na czczo lub <2,0 mmol/l (175 mg/dl) po posiłku.
Lipidogram – wyniki
Wyniki badania interpretuje się w kontekście wieku, płci, stylu życia oraz obecności chorób przewlekłych (np. cukrzycy, nadciśnienia czy miażdżycy). Odchylenia od normy mogą wynikać z różnego rodzaju schorzeń:
- podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego: zaburzenia przepływu żółci (cholestaza, niedrożność dróg żółciowych), schorzenia trzustki, niedoczynność tarczycy, codzienna dieta bogata w tłuszcze nasycone, cukrzyca, alkoholizm,
- obniżony cholesterol całkowity: zaburzenia przemiany materii, nadczynność tarczycy,
- podwyższony poziom cholesterolu LDL: hipercholesterolemia, hiperlipoproteinemia, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, anoreksja, dieta bogata w tłuszcze nasycone,
- obniżony poziom cholesterolu LDL: hipolipoproteinemie, przewlekła anemia, ciężkie uszkodzenie wątroby oraz dróg żółciowych, nadczynność tarczycy,
- podwyższone stężenie cholesterolu HDL: w przypadku tej frakcji wysoki poziom jest korzystny dla organizmu – oznacza, że sprawnie usuwa on cholesterol z tkanek,
- obniżone stężenie cholesterolu HDL: otyłość, przyjmowanie niektórych leków,
- podwyższony poziom trójglicerydów: genetyczne i nabyte zaburzenia lipidowe, nadwaga, otyłość, dna moczanowa, alkoholizm, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby wątroby oraz nerek,
- obniżony poziom trójglicerydów: nadczynność tarczycy, zaburzenia wchłaniania, zespół Bassena-Kornzweiga, niedożywienie.
Podsumowanie
Lipidogram to cenne narzędzie diagnostyczne, które stanowi również ważny element profilaktyki. Profil lipidowy wykonuje się nie tylko w przypadku wysokiego, ale także niskiego i umiarkowanego ryzyka sercowo-naczyniowego. Należy jednak pamiętać, aby samodzielnie nie interpretować wyników badania. Jeśli są one nieprawidłowe, lekarz może zalecić zmianę stylu życia, zwłaszcza diety i zwiększenie aktywności fizycznej. W przypadku istotnych zaburzeń lipidowych konieczne bywa także wdrożenie leczenia farmakologicznego. Regularne monitorowanie profilu lipidowego pozwala skutecznie zapobiegać wielu poważnym chorobom układu krążenia.
Źródła:
- B. Solnica, G. Sygitowicz, D. Sitkiewicz i in., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej i Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego dotyczące diagnostyki laboratoryjnej zaburzeń gospodarki lipidowej. 2024, „Diagnostyka laboratoryjna” 2024, t. 60, nr 1, s. 1-24.
- J. Kozakowski, A. Kulesza, Al. Wycisk i in., Analiza profilu lipidowego i stężeń glukozy na czczo wśród młodzieży warszawskiej. Zależność od uwarunkowań rodzinnych, „Borgis – Postępy Nauk Medycznych” 2013, nr 11, s. 759-761.
- A. Dolegacz-Bączkowska, J. Wyzgał, R. Górska, Profil lipidowy a choroba przyzębia u pacjentów leczonych immunosupresyjnie, po przeszczepieniu nerki, „Borgis – Nowa Stomatologia” 2005, nr 3, s. 143-146.
- L. Szczepaniak-Chicheł, M. Mastej, J. Jóźwiak i in., Występowanie nadciśnienia tętniczego w zależności od masy ciała w populacji polskiej: badanie LIPIDOGRAM 2004, „Nadciśnienie Tętnicze” 2007, t. 11, nr 3, s. 195-204.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [12.03.2025]