Czym jest akupresura i czy może wspierać Twoje zdrowie?
Akupresura to jedna z metod terapii naturalnej, która wywodzi się z medycyny Dalekiego Wschodu. Choć jej korzenie sięgają tysięcy lat wstecz, współcześnie wciąż cieszy się sporą popularnością. Akupresura polega na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele – w chińskiej medycynie uważa się, że ich stymulacja może pomóc przywrócić równowagę w organizmie. W przeciwieństwie do akupunktury, akupresura nie wymaga użycia igieł – jest nieinwazyjna i możliwa również w warunkach domowych za sprawą specjalnych mat do akupresury.
We wschodniej medycynie ludowej przyjmuje się, że uciskanie konkretnych punktów na ciele może wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego, hormonalnego i odpornościowego. Akupresura może więc przynieść ulgę w bólu karku, przy napięciu mięśniowym, a nawet łagodzić problemy trawienne czy przewlekły stres. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wykorzystuje ją jako uzupełnienie terapii konwencjonalnych i wsparcie w leczeniu różnych dolegliwości. Sprawdź, czym dokładnie jest akupresura, jak działa i w jakich przypadkach może być pomocna.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest akupresura i na czym polega?
- W jaki sposób akupresura oddziałuje na organizm?
- Na jakie dolegliwości pomaga akupresura?
- W jakich przypadkach nie należy korzystać z zabiegów akupresury?
- Jak korzystać z maty do akupresury?
- Czy zabiegi akupresury są bezpieczne?
Co to jest akupresura?
Akupresura to naturalna metoda leczenia, wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej i stosowana od tysięcy lat. Polega na manualnym uciskaniu odpowiednich punktów (tzw. punktów akupunkturowych), które biegną wzdłuż ciała. Linie te nazywane są meridianami lub kanałami energetycznymi, przez które, według filozofii Wschodu, następuje przepływ energii życiowej (QI), stanowiącej fundament zdrowia. Uciskanie tych punktów ma pomóc odblokować zatory energetyczne w celu przywrócenia równowagi i harmonii w organizmie.
Akupresura często mylona bywa z akupunkturą, jednak w rzeczywistości są to dwie zupełnie inne techniki. W odróżnieniu od akupunktury, akupresura nie wymaga stosowania igieł. Jest to bezinwazyjna technika, którą możesz wykonywać samodzielnie, jeśli wiesz gdzie znajdują się odpowiednie punkty akupresurowe. Pomocna bywa także mata do akupresury – poprawia krążenie krwi, dlatego dobrze sprawdza się zwłaszcza w przypadku bólu pleców.
Właśnie dlatego akupresura zyskała popularność i jest stosowana na całym świecie. Masażyści pracujący tą techniką dopasowują intensywność stymulacji punktów akupresurowych do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego stanu zdrowia.
Choć nie wszystkie badania potwierdzają efekty akupresury, wiele osób korzysta z zabiegów tego typu, zgłaszając poprawę samopoczucia i zmniejszenie bólu.
Jak działa akupresura?
Akupresura opiera się na przekonaniu, że wiele problemów zdrowotnych wynika z zaburzeń w przepływie energii QI przez kanały energetyczne. Uciskanie określonych punktów na ciele ma więc na celu przywrócenie równowagi QI. Odpowiednio wykonane może wzmagać proces detoksykacji, poprawiać krążenie, zmniejszać napięcie mięśniowe, a tym samym wpływać na pracę układu nerwowego i wspierać funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
Co ciekawe akupresura intryguje również tych, którzy nie wierzą w medycynę niekonwencjonalną. Faktem jest, że na ciele znajduje się mnóstwo zakończeń nerwowych, a pobudzając je, aktywuje się wiele procesów. Naukowo tłumaczy się więc wpływ akupresury przez mechanizmy neurofizjologiczne – poprzez odpowiednią technikę stymulacji można wywołać konkretne reakcje organizmu: wydzielanie endorfin, rozluźnienie i usprawnienie mikrokrążenia.
Na co pomaga akupresura?
Zastosowanie akupresury jest bardzo szerokie – może przynieść ulgę zarówno w przypadku dolegliwości fizycznych, jak i problemów emocjonalnych. Masażyści oraz osoby, które potrafią profesjonalnie stymulować punkty akupresurowe polecają tę technikę w celu:
- łagodzenia bólu głowy (także migrenowego), bólu kręgosłupa, bólów miesiączkowych i reumatoidalnych,
- redukcji stresu,
- zmniejszenia napięcia mięśniowego,
- poprawy trawienia i pracy jelit,
- poprawy ogólnego samopoczucia.
Warto wiedzieć też, że istnieją różne sposoby oddziaływania – oprócz klasycznego uciskania palcami można też wykonywać akupresurę przy użyciu specjalnych narzędzi lub mat. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza akupresura stóp, ponieważ to właśnie tam zlokalizowanych jest wiele zakończeń nerwowych odpowiadających poszczególnym narządom.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania akupresury?
Nie każdy może jednak skorzystać z tego rodzaju zabiegu, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania. Akupresura nie jest zalecana w następujących sytuacjach:
- problemy skórne, otwarte rany i choroby zakaźne skóry,
- ciąża (akupresura może wywołać przedwczesne skurcze macicy),
- przebyty zawał serca,
- nowotwory,
- ostre infekcje,
- gorączka.
Z tym samych powodów nie powinno się korzystać także z mat do akupresury. Nie zaleca się również stosowania mat u dzieci – ostre, twarde wypustki mogą podrażnić i pokaleczyć delikatną skórę, powodując dyskomfort oraz ból.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania akupresury?
Nie każdy może jednak skorzystać z tego rodzaju zabiegu, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania. Akupresura nie jest zalecana w następujących sytuacjach:
- problemy skórne, otwarte rany i choroby zakaźne skóry,
- ciąża (akupresura może wywołać przedwczesne skurcze macicy),
- przebyty zawał serca,
- nowotwory,
- ostre infekcje,
- gorączka.
Z tym samych powodów nie powinno się korzystać także z mat do akupresury. Nie zaleca się również stosowania mat u dzieci – ostre, twarde wypustki mogą podrażnić i pokaleczyć delikatną skórę, powodując dyskomfort oraz ból.
Jak używać mat akupresurowych?
Jeśli chcesz się przekonać jak akupresura działa na organizm, możesz skorzystać ze specjalnej maty. Pokryta jest mnóstwem odpowiednio ułożonych, lekko kłujących wypustek stymulujących określone punkty na ciele. Żeby więc zadbać o poprawę krążenia i zmniejszyć napięcie mięśniowe, rozłóż matę na miękkim, równym podłożu, np. dywanie lub materacu. Następnie połóż się na niej w pozycji na plecach albo na brzuchu, pamiętając o równomiernym ułożeniu ciała. Matę można podłożyć również miejscowo pod stopy lub inną część ciała.
Pierwszą sesję najlepiej wykonać w dłuższym ubraniu, żeby stopniowo przyzwyczajać ciało do maty. Dopiero po kilku takich masażach większość osób decyduje się na położenie się na niej w samej bieliźnie. Początkujący mogą korzystać z maty przez 5-10 minut, a zaawansowani nawet przez 30 minut. Wszystko zależy od indywidualnych doznań i stopnia wytrzymałości.
Czy akupresura jest bezpieczna?
Wiele mówi się o tym, że akupresura może obniżać ciśnienie krwi, pomagać w łagodzeniu stresu i bólu oraz stanowić wsparcie dla układu trawienia i przyczyniać się w ten sposób do poprawy zdrowia ogólnego. Technika ta dla większości osób jest bezpieczna, jednak medycyna konwencjonalna nie uznaje jej jako głównej metody terapeutycznej w leczeniu bólu, a jedynie wspomagającą.
Zanim zaczniesz korzystać z akupresury w postaci masażu pobudzającego lub maty, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. To szczególnie ważne jeśli cierpisz z powodu chorób przewlekłych.
Podsumowanie
Akupresura to bardzo popularna technika ukierunkowana na łagodzenie bólu. Wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej i w przeciwieństwie do akupunktury nie wymaga nakłuwania ciała. Polega na uciskaniu poszczególnych punktów na ciele i pobudzaniu zakończeń nerwowych. Zgodnie z założeniami filozofii Wschodu ma łagodzić dolegliwości bólowe, redukować stres i zmniejszać napięcie mięśniowe. Choć nauka jednoznacznie nie potwierdza leczniczego działania akupunktury, wielu pacjentów zgłasza, że w ich przypadku zabiegi tego typu okazują się skuteczne.
Źródła:
- D. Boguszewski, M. Krupiński, D. Białoszewski, Ocena skuteczności masażu klasycznego i akupresury w rehabilitacji pacjentów z dolegliwościami bólowymi dolnego odcinka kręgosłupa. Doniesienie wstępne, „Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja” 2017, t. 19, nr 6, s. 513-521.
- D. Popowicz, Akupresura w praktyce. Zestaw punktów na 70 schorzeń, „Internetowe Wydawnictwo Złote Myśli” 2008.
- E.J. Lee, S.K. Frazier, The Efficacy of Acupressure for Symptom Management: A Systematic Review, „Journal of Pain and Symptom Management” 2011, vol. 42, nr 4, s. 589-603.
- Y.W. Chen, H.H. Wang, The Effectiveness of Acupressure on Relieving Pain: A Systematic Review, „Pain Management Nursing” 2014, vol. 15, nr 2, s. 539-550.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [06.06.2025]

Trzustka – funkcje, choroby, leczenie

Soplówka jeżowata – jakie ma działanie? Zastosowanie i właściwości jadalnego grzyba

Nadpotliwość dłoni – o czym świadczy i jak sobie z nią poradzić?

Biegunka podczas okresu – dlaczego występuje i jak sobie z nią radzić?

Ból podbrzusza – najczęstsze przyczyny

Jakie są objawy pasożytów u dorosłych i na czym polega odrobaczanie organizmu?

Buzdyganek naziemny – czym jest i jakie ma właściwości? Czy pomaga na potencję?

Zdrowe śniadanie na jesień – jak je skomponować i o jakie składniki zadbać?

Jak opiekować się chorym i zadbać również o siebie? Opieka długoterminowa nad osobą niepełnosprawną a emocjonalne wyzwania

TOP 5 kremów SPF 50 do twarzy i ciała dla dorosłych

Jak dbać o higienę osoby leżącej? Kompleksowy poradnik

Smaczny i zdrowy groszek cukrowy – poznaj jego właściwości!

Badanie na kalprotektynę w kale – szansa na wczesne wykrycie raka jelita grubego

Ból gardła od klimatyzacji w pracy – jak skutecznie uśmierzyć ból i przeciwdziałać problemowi?

Korzeń maca, czyli peruwiański żeń-szeń. Jak wpływa na organizm i kiedy warto go stosować?
