Czy Polacy świadomie przyjmują leki?
Niebezpieczne konsekwencje
Jeśli przyjmujemy lek po raz pierwszy powinniśmy porozmawiać z lekarzem, a absolutnym minimum jest przeczytanie ulotki. Pamiętaj-my, że zamiast odwiedzać doktora możemy skonsultować się z farmaceutą w aptece, zaoszczędzając przy tym czas i unikając kolejek w przychodniach. Dzięki temu dowiemy się nie tylko, czy zażywanie danego preparatu jest w ogóle konieczne, lecz także uzyskamy informacje o maksymalnej dawce, jaką możemy przyjąć, ewentualnych skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach. To ostatnie jest szczególnie istotne, gdyż na działanie lekarstwa nie-korzystnie wpłynąć może przyjmowanie innych medycznych preparatów (w tym suplementów diety), alkohol, a nawet jedzenie. Na przykład łączenie leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia śluzówki przewodu po-karmowego, nerek czy wątroby, a preparatów moczopędnych – odwodnieniem.
Niepokojące dane
Każdego roku notuje się niemal 15% wzrost sprzedaży leków bez recepty. Samych tabletek przeciwbólowych, tylko poza apteką, pacjenci kupują 500 milionów. Wpływ na to ma m.in. łatwy dostęp do farmaceutyków. W Polsce funkcjonuje ok. 300 tysięcy placówek obrotu pozaaptecznego. W sklepach spożywczych, drogeriach czy na stacjach benzynowych pacjenci nie zostają dostatecznie poinformowani o zasadach przyjmowania kupowanego leku.
Co trzecia osoba po 66 roku życia przyjmuje leki przeciwbólowe raz lub kilka razy w tygodniu.
Pamiętajmy, że suplementy diety (np. witaminy) to też substancje medyczne. Przy przyjmowaniu 5 leków jednocześnie, szanse wystąpienia interakcji między nimi to już 50%. Niektóre preparaty mogą działać niepożądanie na nasze schorzenia, np. osoby z astmą lub nadciśnieniem powinny unikać leków na katar.
Czego nie łączyć ze sobą?
Płatków zbożowych, chleba pełnoziarnistego i kasz z lekami przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi lub nasercowymi.
SKUTEK:
zmniejszenie wchłaniania leku z przewodu pokarmowego, przy lekach nasercowych zaostrzenie niewydolności krążenia.
Grejpfruta i soku z grejpfruta z antybiotykami, lekami przeciwuczuleniowymi, obniżającymi cholesterol lub obniżającymi ciśnienie krwi.
SKUTEK:
zmniejszenie wchłaniania antybiotyków, wzrost stężenia we krwi leków przeciwuczuleniowych lub obniżających cholesterol, silniejsze działanie leków obniżających ciśnienie, ból głowy, przyśpieszenie pracy serca, ekstremalny spadek ciśnienia.
Nabiału z antybiotykami i lekami stosowanymi przy schorzeniach kości.
SKUTEK:
zmniejszenie wchłaniania leku z przewodu pokarmowego
Kawy, herbaty i coli z lekami przeciwbólowymi, stosowanymi przy astmie oskrzelowej, preparatami żelaza, potasu, wapnia lub magnezu.
SKUTEK:
ból głowy, znaczne zwiększenie działania środków przeciwbólowych, zmniejszenie działania preparatu zawierającego żelazo, potas, wapń lub magnez, przyśpieszenie wydalania z organizmu magnezu i wapnia.
Sałaty, groszku, kapusty, brukselki lub szpinaku z lekami przeciwzakrzepowymi.
SKUTEK:
zwiększenie krzepliwości krwi osłabienie skuteczności kuracji i zwiększenie ryzyka ataku serca.
Czosnku z lekami zawierającymi paracetamol lub zmniejszającymi krzepliwość krwi.
SKUTEK:
zwiększenie ryzyka uszkodzenia wątroby. Zbytnie nasilenie działania rozrzedzającego krew.
Ostatnia aktualizacja [25.11.2024]