Czy medycyna estetyczna pomaga skórze dojrzałej?
Starzenie się jest procesem naturalnym, nieuchronnym, a jednocześnie niezwykle złożonym w przypadku każdego organizmu. W dzisiejszej rzeczywistości media oraz opinia publiczna doprowadziła do niezwykłej popularności zabiegów mających na celu walkę z oznakami starzenia się, zwłaszcza biorąc pod uwagę aspekt w znacznym stopniu świadczący o upływie wieku, czyli wygląd ludzkiej skóry. Coraz więcej osób decyduje się bądź rozważa zabieg, który ma przynieść wizualny efekt odmłodzenia oraz uzyskania estetycznego, młodego wyglądu, pozwalający równocześnie uzyskać komfort psychiczny.
Kiedy cera staje się dojrzała?
Mianem skóry dojrzałej określana jest cera kobiet około 40-45 roku życia. Proces starzenia się skóry w omawianym kryterium wiekowym wiąże się bezpośrednio ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety – ilość żeńskich hormonów obniża się, w związku z czym podział komórek oraz synteza włókien podporowych skóry (niezbędnych do jej prawidłowego napięcia) jest spowolniona. Włókna kolagenu i elastyny ulegają degradacji, procesy metaboliczne stają się wolniejsze – skóra staje się wiotka, pozbawiona jędrności, mało elastyczna, zmarszczki pogłębiają się. Proces rogowacenia naskórka jest zaburzony w związku z czym powierzchnia skóry ma niejednolitą strukturę oraz szary, “zmęczony” koloryt. Około 50 roku życia proces starzenia się skóry właściwej nasila się – obserwujemy zmianę owalu twarzy, skóra staje się cienka i sucha, pojawiają się liczne przebarwienia.
Na jakość skóry w każdym wieku znaczący wpływ mają również czynniki zewnętrzne tj. promieniowanie UV, czy dym tytoniowy. Kluczowa jest prawidłowa codzienna pielęgnacja cery, niwelowanie oznak stresu oraz prawidłowy sposób odżywiania – pomogą nam one na długo zachować świeżość skóry i znacznie opóźnić proces starzenia.
Zabiegi medycyny estetycznej – jaki mają cel?
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii mają na celu poprawę wyglądu skóry – odpowiednio dobrane przywrócą jej właściwy stopień elastyczności, usuną przebarwienia oraz zapewnią długotrwały efekt wygładzenia zmarszczek.
Które zabiegi medycyny estetycznej przyniosą najlepsze efekty?
Fotoodmładzanie
Jest to zabieg polegający na wykorzystaniu impulsów silnego światła, które przenikają w głąb skóry bez uszkadzania naskórka. Do skóry właściwej dociera energia cieplna, powodując odbudowę włókien kolagenowych i elastyny, dzięki czemu mikrosieci tworzące tkankę skóry i naskórka ulegają naprawieniu. Dzięki poprawie struktury i regeneracji skóry od wewnątrz uzyskuje się efekt wypełnienia. Zabieg fotoodmładzania wykonywany jest za pomocą urządzeń IPL.
Thermolifting
Zabieg bazuje na wykorzystaniu energii świetlnej (emitowanej z urządzenia Aura IR), która jest pochłaniana przez wodę i tłuszcz w tkance, dzięki czemu dochodzi do stopniowego rozgrzania skóry właściwej do temperatury 65 stopni Celsjusza. Wynikiem uzyskanym dzięki podgrzaniu tkanki jest lifting skóry, spowodowany przez zwiększenie produkcji nowego kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego oraz obkurczenie włókien ‚starego’ kolagenu, który utracił jędrność.
BOTOX (toksyna botulinowa)
Jest obecnie najskuteczniejszą formą redukcji zmarszczek mimicznych z górnej części twarzy (tj. ‚kurze łapki’, bruzdy między brwiami, ‚zmarszczki palacza’). Zabiegi z użyciem toksyny polegają na wstrzyknięciu niewielkich dawek preparatu w kilka precyzyjnie wybranych miejsc na twarzy. Iniekcja ma na celu zablokowanie impulsów nerwowych przepływających z mózgu do tkanek mięśniowych, czego efektem jest zahamowanie pracy mięśni mimicznych.
Iniekcje kwasem hialuronowym
Jest to zabieg polegający na wypełnieniu tkanek miękkich kwasem hialuronowym. Metoda stosowana jest głównie do redukcji blizn nosowo-wargowych, powiększenia ust oraz wypełnienia zmarszczek w okolicy ust. Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie, jego stężenie wraz z wiekiem ulega jednak znacznemu zmniejszeniu. Iniekcja ma na celu związanie wody w tkankach w obrębie których wykonuje się wypełnienie. Efektem jest przywrócenie objętości i konturów twarzy, poprawa elastyczności skóry oraz zniwelowanie zmarszczek.
Peelingi chemiczne
Zastosowane w odmładzaniu skóry dojrzałej mają na celu usunięcie zmian pigmentacyjnych i przebarwień z powierzchni skóry oraz poprawę jej jakości poprzez pobudzenie komórek produkujących kolagen i elastynę. W medycynie estetycznej stosuje się wiele substancji o szerokozakresowym oddziaływaniu na skórę. Efekt zależy nie tylko od zastosowanego kwasu, ale również od stężenia i pH preparatu wykorzystanego do zabiegu. Do najefektywniejszych substancji należą: kwas pirogronowy, kwas mlekowy, witamina C o dużym stężeniu, retinol, kwas ferulowy, kwas azelainowy oraz trójchlorooctowy (TCA).
Mezoterapia igłowa
Zabieg opiera się na bezpośrednim wstrzyknięciu w miejsca zmienione substancji leczniczych. Koktajl przeznaczony do iniekcji jest odpowiednio dobierany do potrzeb skóry pacjenta-zazwyczaj jest to kwas hialuronowy, mikroelementy, witaminy oraz wyciągi roślinne. Metoda przynosi bardzo skuteczne efekty nie tylko w regeneracji, odmładzaniu i poprawy wyglądu skóry, ale również w leczeniu rozstępów, cellulitu i łysienia.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]