Czy kosmetyki do opalania z poprzedniego sezonu nadają się do użycia? Przejrzyj swoją kosmetyczkę przed zbliżającym się latem!
Choć używanie kosmetyków z filtrem UV większości kojarzy się głównie z letnimi upałami, powinno się je stosować przez cały rok. Emitowane przez słońce promieniowanie UV działa na skórę nie tylko w upalne letnie dni, ale nawet jesienią czy mroźną zimą. Warto jednak pamiętać, że składniki kosmetyków przeciwsłonecznych mają swoją datę ważności, po upływie której nie działają już z tak wysoką skutecznością.
Zanim więc sięgniesz po krem z filtrem znaleziony na dnie letniej torby, zastanów się, czy nadal skutecznie ochroni skórę. Przekroczony termin ważności, nieodpowiedni sposób przechowywania i wysoka temperatura mogą sprawić, że kosmetyk straci swoje właściwości. Sprawdź, dlaczego stosowanie kosmetyków z filtrem UV jest ważne i dowiedz się, jak stosowanie przeterminowanych kosmetyków wpływa na skórę. Podpowiadamy też, jak przechowywać kremy z filtrem, aby przedłużyć ich trwałość.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego należy używać kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym?
- Jak długo można używać kosmetyków z filtrem po otwarciu?
- Jakie są skutki używania przeterminowanych kosmetyków?
- Jak przechowywać kremy przeciwsłoneczne do czasu upływu terminu ważności?
Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest ważna?
Słońce, choć przywodzi na myśl letni relaks i pozwala organizmowi syntetyzować witaminę D3, bywa niebezpieczne. Nie da się ukryć, że jest niezbędne do życia, jednak warto wiedzieć, że promienie słoneczne mogą też wyrządzić wiele złego ludzkiej skórze. Promieniowanie UV (zarówno UVA, jak i UVB) niszczy włókna kolagenu oraz elastyny, przez co skóra traci jędrność i sprężystość. Przy dłuższej ekspozycji bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej może dojść również do jej przesuszenia i powstania nieestetycznych przebarwień.
Jednak promieniowanie UV to nie tylko kwestia szybszego starzenia komórek i pogorszenia wyglądu cery. Może ono przyczynić się do rozwoju nowotworów skóry, zwłaszcza niebezpiecznego czerniaka. Żeby tego uniknąć, należy stosować na co dzień kosmetyki z odpowiednim filtrem UV. Regularna ochrona przed promieniowaniem:
- zmniejsza ryzyko rozwoju czerniaka skóry,
- chroni cerę przed utratą elastyczności i fotostarzeniem,
- pomaga zapobiegać powstawaniu przebarwień,
- chroni przed bolesnymi oparzeniami słonecznymi,
- wspiera leczenie dermatologiczne różnego rodzaju chorób skóry.
Warto jednak wiedzieć, że aby w pełni korzystać z ochrony przeciwsłonecznej, nie powinno się stosować produktów z SPF po upływie daty ważności. Nie chodzi tu tylko o niższą skuteczność kosmetyków po terminie, ale także o wpływ przeterminowanych składników aktywnych na skórę. Pod wpływem kontaktu z powietrzem i bakteriami tracą one swoje właściwości i mogą zaszkodzić wrażliwej cerze.
Jak długo ważny jest krem z filtrem?
Data ważności kosmetyków z SPF ma ogromne znaczenie, ponieważ wraz z upływem czasu filtry oraz składniki aktywne w nich zawarte tracą swoją skuteczność. W związku z tym nie zapewniają pełnej ochrony przeciwsłonecznej i pielęgnacji skóry podczas ekspozycji na promieniowanie UV. Zanim więc sięgniesz po krem z filtrem kupiony w poprzednim sezonie, zwróć uwagę na następujące oznaczenia na opakowaniu:
- data ważności kosmetyków – oznaczona jako „EXP”, „termin przydatności” czy „best before”,
- symbol PAO (Period After Opening) – informuje, jak długo można używać produktu po otwarciu i pierwszym kontakcie zawartości z powietrzem.
To jednak nie wszystko. Znaczenie ma także sposób przechowywania produktów kosmetycznych. Może się bowiem okazać, że niedawno otwarty kosmetyk z dobrą datą ważności ma zmieniony zapach oraz konsystencję. W takim przypadku nie należy go używać – warunki w jakich był przechowywany zadziałały niekorzystnie, co spowodowało przyspieszenie utraty pożądanych właściwości.
Jeśli więc zauważysz, że krem lub mleczko ma nieprzyjemny zapach, grudki lub jego formuła się rozwarstwiła, nie nakładaj go na ciało. Taki kosmetyk jest zepsuty i nie tylko nie zapewni odpowiedniej ochrony, ale także może być przyczyną dolegliwości skórnych.
Czy można używać przeterminowanego kosmetyku?
Choć pokusa, by nie wyrzucać prawie pełnego opakowania zeszłorocznego kremu, może być naprawdę duża, używanie zepsutych kosmetyków – szczególnie tych z ochroną przeciwsłoneczną – nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Przede wszystkim stosowanie przeterminowanych produktów z filtrem może dać złudne poczucie ochrony, podczas gdy skóra jest realnie narażona na działanie szkodliwego promieniowania UV.
Ponadto otwarty i nieużywany przez dłuższy czas krem często staje się siedliskiem bakterii. Jeśli dostaną się na powierzchnię skóry, mogą ją podrażnić lub wywołać reakcję alergiczną. Z tego względu przeterminowane kosmetyki do opalania (nieotwarte niestety też) nie powinny być stosowane.
Niektórzy specjaliści w dziedzinie pielęgnacji skóry twierdzą jednak, że część filtrów fizycznych (np. dwutlenek tytanu czy tlenek cynku) często działa również po upływie daty ważności. Ich skuteczność jest jednak znacznie słabsza, a inne składniki kosmetyku mogą uczulać, szczególnie osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii.
Porady dotyczące przechowywania kremów przeciwsłonecznych
Żeby Twój krem z filtrem zachował swoje właściwości jak najdłużej i mógł Ci posłużyć w kolejnym letnim sezonie, zadbaj o jego właściwe przechowywanie. Podstawową zasadą jest unikanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne, wysokie temperatury czy wilgoć. Samo opakowanie zwykle nie chroni zawartości przed psuciem i zmianami, dlatego warto trzymać je w odpowiednich warunkach.
Sprawdź nasze praktyczne porady, które pozwolą Ci cieszyć się trwałością kosmetyków przeciwsłonecznych jeszcze dłużej:
- przechowuj produkty w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu – poza sezonem możesz schować nieużywany kosmetyk do lodówki,
- nie zostawiaj kremu na słońcu (w samochodzie, na plaży lub parapecie) – nawet kilka godzin w takich warunkach może niekorzystnie wpłynąć na składniki aktywne,
- nie przelewaj kosmetyku do innego pojemnika – oryginalne opakowanie jest dostosowane do właściwości produktu. Jeśli musisz wziąć w podróż nieco mniej kremu, np. do samolotu, przełóż tylko tyle, ile wykorzystasz w najbliższym czasie,
- korzystaj ze szpatułki – nabieraj nią krem ze słoiczka, aby chronić zawartość przed kontaktem z bakteriami na ciele. Pamiętaj, żeby zdezynfekować ją za każdym razem, gdy znów chcesz zaaplikować kosmetyk.
Podsumowanie
Odpowiednie przechowywanie produktów z SPF to nie tylko sposób na uniknięcie ich zmarnowania i wyrzucenia. To przede wszystkim gwarancja, że Twoja skóra zyska pełną ochronę przed promieniowaniem UV po ich zastosowaniu. Dzięki właściwemu postępowaniu nie będzie konieczne częste kupowanie kosmetyków z filtrem. Warto jednak pamiętać, że kremów z ochroną UV powinno się używać nie tylko latem, ale przez cały rok. W ten sposób zabezpieczysz cerę przed utratą jędrności, nawilżenia oraz fotostarzeniem.
Źródła:
- A. Noble, Does Sunscreen Actually Expire? The Truth, According to Experts, https://www.vogue.com/article/does-sunscreen-expire (dostęp: 09.04.2025 r.).
- J. Streed, Does expired sunscreen still work?, https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/consumer-health-does-expired-sunscreen-still-work/ (dostęp: 09.04.2025 r.).
- L. Brooks, If your sunscreen is expired, you could still get a sunburn, https://www.forbes.com/sites/lakenbrooks/2024/05/27/if-your-sunscreen-is-expired-you-could-still-get-a-sunburn/ (dostęp: 09.04.2025 r.).
- Skin Cancer Foundation, Ask the expert: Does a sunscreen stay effective after its expiration date?, https://www.skincancer.org/blog/ask-the-expert-does-a-sunscreen-stay-effective-after-its-expiration-date/ (dostęp: 09.04.2025 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Ostatnia aktualizacja [07.05.2025]