Czy elektroniczne papierosy to lepsza alternatywa dla tradycyjnych papierosów?
Popularność używania e-papierosów w ostatnich latach regularnie rośnie. Liczbę e-palaczy w Polsce szacuje się obecnie na ponad 500 tys. osób. Elektroniczne papierosy coraz częściej zastępują tradycyjne papierosy, gdyż wiele osób uważa, że mają one mniej związków szkodliwych, są zdrowsze i bezpieczniejsze. Sprawdź, czy e-papierosy są istotnie lepszym wyborem niż zwykłe papierosy i jaki jest ich wpływ na zdrowie.
Widok osoby wypuszczającej dym z czegoś w rodzaju dużego długopisu dawno przestał już nas dziwić. W ostatnich latach obserwuje się natomiast, czy i na ile nowa moda może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia jej użytkowników. Czy używanie e-papierosów jest zdrowsze od palenia tradycyjnych papierosów?
Z artykułu dowiesz się:
E-papierosy – czym są i z czego się składają
Papierosy elektroniczne (e-papierosy) różnią się między sobą kształtem i rozmiarem. Niektóre są podobne do tradycyjnych wyrobów tytoniowych i przypominają konwencjonalne papierosy, cygara lub fajki. Inne mają bardziej nowoczesny wygląd, przypominając bardziej np. długopisy, pendrive'y bądź jeszcze inne przedmioty codziennego użytku. Większość z nich składa się z baterii, elementu grzewczego oraz miejsca do przechowywania płynu.
Jeśli chodzi o mechanizm działania e-papierosów, oparty jest on na inhalacji. Zwykle e-papieros wytwarza aerozol w wyniku podgrzania płynu (tzw. liquid). Płyn zawiera substancje takie jak cząstki glikolu propylenowego, gliceryny, nikotyny, a oprócz tego aromaty i inne substancje chemiczne, które pomagają w wytworzeniu aereozolu. Użytkownicy wdychają ten aerozol do płuc. Mogą go wdychać również osoby postronne, gdy użytkownik e-papierosa wydycha powietrze (tzw. palenie bierne).
Choć potocznie mówi się o „paleniu” e-papierosów, to tak naprawdę elektronicznego papierosa nie można zapalić, ponieważ w jego przypadku nie wytwarza się ognia. Urządzenie zasilane jest przez baterię/akumulator, dzięki czemu liquid rozgrzewa się i paruje.
Określenie służące do opisu czynności wdychania i wydychania dymu pochodzącego z elektronicznego palenia papierosa to „wapowanie” (ang. vape).
Czy stosowanie e-papierosów jest mniej szkodliwe od palenia zwykłych wyrobów tytoniowych?
Czy e-papierosy są zdrowe, czy może zawierają substancje szkodliwe? Istnieje obecnie wiele sprzecznych opinii na ich temat. Jedni uznają je za najskuteczniejszą formę pomocy w rzuceniu palenia i za bezpieczniejszy substytut zwykłego papierosa, inni zaś za nieuchronne zagrożenie dla zdrowia.
Tradycyjny dym papierosowy jest jednym z najgroźniejszych czynników rakotwórczych. Główny strumień dymu tytoniowego jest aerozolem zawierającym blisko 4000 specyficznych substancji chemicznych, w tym substancji smolistych. Cząstki stałe (smoła) to ok. 3500 związków chemicznych, wśród których przeważa nikotyna. W dymie tytoniowym znajduje się wiele substancji o udowodnionym działaniu rakotwórczym, w tym związki z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (np. benzopiren), nitrozoaminy, aminy aromatyczne, pochodne fenolu, katechole i związki niektórych metali ciężkich. Szacuje się, że 9 na 10 osób, u których doszło do rozwoju raka płuca, jest palaczami lub było nimi w przeszłości.
Faktem jest, że w przypadku palenia e-papierosów niebezpiecznych związków rakotwórczych i substancji chemicznych, które dostają się do organizmu, jest wielokrotnie mniej niż w zwykłych papierosach. E-papieros nie wydziela dymu, tylko parę. O ile klasyczny papieros dymi na dwa sposoby – ma tzw. strumień główny oraz strumień boczny, który ulatnia się z niego, to w przypadku e-papierosa nie ma bocznego dymu, dlatego jest on bezpieczniejszy dla osób towarzyszących (biernych palaczy). Paleniu tradycyjnego tytoniu towarzyszy wydzielanie dużo większej ilości toksyn i związków chemicznych niż przy odparowywaniu.
Nie oznacza to jednak, że aerozol z e-papierosów jest nieszkodliwy, a jego wpływ na zdrowie znikomy. Może on zawierać szkodliwe i potencjalnie szkodliwe substancje, w tym nikotynę, metale ciężkie, takie jak ołów, lotne związki organiczne i różne składniki mające wpływ na rozwój raka.
Ponadto nie możemy być pewni, czy substancje, które wdychamy, paląc liquidy, są znane i bezpieczne. Na rynku istnieje wiele firm produkujących je ze sprowadzanych z Chin najtańszych, źle oczyszczonych komponentów. Brakuje też szczegółowych norm dotyczących tej kategorii produktów.
Czy elektroniczne papierosy uzależniają?
Zwolennicy palenia e-papierosów podkreślają, że elektroniczny papieros to mniejsze zło, zdrowsza alternatywa i ratunek dla osób uzależnionych. Mówi o tym np. raport Brytyjskiej Agencji Zdrowia, zawierający postulat, aby lekarze przepisywali e-papierosy osobom zgłaszającym się po pomoc w rzuceniu palenia.
Co jednak, gdy sięgają po niego byli palacze lub osoby, które nigdy wcześniej nie paliły tradycyjnego papierosa? Badania wskazują, że w takim przypadku wapowanie może mieć negatywny wpływ. Potrafi ono uzależnić i z czasem staje się długotrwałym nawykiem. E-papierosy zawierają nikotynę, która jest substancją uzależniającą.
Europejskie Towarzystwo Chorób Płuc (European Respiratory Society) ostrzega przed promowaniem elektronicznych papierosów jako substytutu zwykłych papierosów. Wskazuje, że nie rozwiązują one problemu, jakim jest uzależnienie od nikotyny.
Warto podkreślić, że w Polsce od 2016 roku funkcjonuje ustawa antytytoniowa, która wprowadziła zakaz reklamowania, promocji i sprzedaży liquidów osobom niepełnoletnim. Ponadto na ich opakowaniach pojawiły się różnego rodzaju ostrzeżenia zdrowotne, podobne jak przy zwykłych wyrobach tytoniowych.
Możliwe skutki palenia e-papierosów dla zdrowia
E-papierosy są wciąż dość nowe i badania nad tym, jakie są długofalowe skutki zdrowotne związane z ich używaniem, nadal trwają.
Nikotyna zawarta w większości e-papierosów ma znany wpływ na zdrowie:
- silnie uzależnia,
- jest toksyczna dla rozwijających się płodów,
- może zakłócać prawidłowy rozwój mózgu u nastolatków i młodych dorosłych,
- zagraża zdrowiu kobiet w ciąży i ich rozwijających się dzieci.
Oprócz nikotyny aerozol papierosa elektronicznego może zawierać inne substancje szkodliwe i toksyczne dla organizmu. Należą do nich substancje chemiczne powodujące raka oraz drobne cząsteczki, które docierają głęboko do płuc.
Używanie liquidów może powodować tzw. ostre uszkodzenie płuc związane z używaniem papierosów elektronicznych (ang. e-cigarette or vaping product use associated lung injury – EVALI). Jest to choroba płuc, która może mieć ciężki przebieg i prowadzić do zgonu. W większości przypadków wynika ona z używania przez chorych płynów do e-papierosów pochodzących z nielegalnej dystrybucji.
Najczęstsze oznaki ostrego uszkodzenia płuc związanego z używaniem papierosów elektronicznych obejmują zarówno objawy ze strony układu oddechowego, jak i ze strony przewodu pokarmowego. To m.in.:
- duszność i kaszel,
- ból w klatce piersiowej,
- krwioplucie,
- nudności i wymioty,
- biegunka,
- ból brzucha,
- gorączka,
- dreszcze,
- osłabienie.
Metodą zapobiegania chorobie jest nieużywanie do elektronicznych papierosów jakichkolwiek płynów pochodzących z nielegalnych źródeł, szczególnie zawierających tetrahydrokannabinol (THC).
Należy podkreślić, że najlepszym sposobem na to, by cieszyć się dobrym zdrowiem, jest całkowite zaprzestanie palenia, zarówno papierosów tradycyjnych, jak i e-papierosów. Obecnie w aptekach można znaleźć leki na rzucanie palenia w różnych postaciach, spośród których najpopularniejsze to:
Podsumowanie
Pytanie, czy e-papieros to lepsza alternatywa dla tradycyjnego wyrobu tytoniowego, pozostaje przedmiotem sporów i badań w świecie nauki. Choć powszechnie uznaje się liquidy za bezpieczniejszy substytut klasycznych produktów, to zdaniem ekspertów szkodliwość e-papierosów może się ujawnić dopiero po wielu latach.
Dotychczasowe badania nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy elektroniczne papierosy są bezpieczne i czy mogą bądź nie mogą powodować raka. Najpewniejszą formą profilaktyki przeciwnowotworowej pozostaje całkowita rezygnacja z palenia papierosów tradycyjnych oraz z wdychania dymu pochodzącego z palenia e-papierosów.
Źródła:
- J. Gośliński, Czy elektroniczne papierosy mogą powodować raka?, https://www.zwrotnikraka.pl/elektroniczne-papierosy/ (dostęp 9.12.2022).
- M. Wiercińska, E-papierosy – czy papierosy elektroniczne są szkodliwe?, https://www.mp.pl/pacjent/pochp/palenie/294507,e-papierosy-czy-papierosy-elektroniczne-sa-szkodliwe (dostęp 9.12.2022).
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [29.05.2024]