Częste oddawanie moczu – czy to już powód do niepokoju?
Częste oddawanie moczu jest objawem, który zwykle wzbudza niepokój. Dolegliwość ta może, ale nie musi wiązać się z poważnymi chorobami. Jednak nigdy nie można jej bagatelizować. Warto udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania, aby ustalić przyczynę częstomoczu, a w razie potrzeby rozpocząć odpowiednie leczenie.
Na częstość potrzeby skorzystania z toalety ma wpływ wiele czynników. Wiele zależy od uwarunkowań anatomicznych, czyli pojemności pęcherza moczowego. Znaczenie ma także ilość wypijanych płynów, stosowanie leków diuretycznych (moczopędnych) oraz rodzaj spożywanych produktów – niektóre zioła, owoce i warzywa mogą wpływać na produkcję moczu. Zdarza się jednak, że częste oddawanie moczu ma związek z nieprawidłowościami zachodzącymi w organizmie. Konieczne jest ich wczesne rozpoznanie.
Z artykułu dowiesz się:
Częste oddawanie moczu – co to za problem i kogo dotyczy?
Częstomocz polega na zwiększeniu częstotliwości oddawania moczu. Przyjmuje się, że za nieprawidłowe uznaje się korzystanie z toalety powyżej 7–8 razy w ciągu doby. Trzeba też uwzględnić częstość, która dotychczas była typowa dla danej osoby oraz inne uwarunkowania (np. wypijanie większej ilości wody). Częste oddawanie moczu może występować tylko w ciągu dnia lub nocy.
Przy częstym oddawaniu moczu zdarza się, że jest on wydalany małymi porcjami. Możliwe jest jednak zwiększenie jego ilości. Niekiedy zaburzeniu towarzyszą jeszcze inne dolegliwości. Mogą to być objawy ze strony układu moczowego (np. pieczenie podczas oddawania moczu, zaczerwienienie cewki moczowej, bolesne parcie na pęcherz, ból brzucha) lub ogólne (np. gorączka, pogorszenie samopoczucia).
Częste oddawanie moczu to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może pojawić się w każdym wieku – także u dzieci. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Im wcześniej zostaną ustalone, tym mniejsze ryzyko powikłań i nasilenia dolegliwości.
Przyczyny częstego oddawania moczu
Powód zwiększonej ilości wizyt w toalecie może być stwierdzony tylko podczas badań. Zwykle można go podejrzewać na podstawie objawów towarzyszących, charakterystycznych dla niektórych schorzeń. Jednak postawić diagnozę i wdrożyć leczenie może tylko lekarz. Najczęstsze przyczyny częstego oddawania moczu to:
Zakażenie układu moczowego
Często stwierdzaną przyczyną częstego oddawania moczu jest zakażenie układu moczowego. Dochodzi do niego, gdy w układzie moczowym pojawią się drobnoustroje chorobotwórcze. W większości przypadków (zarówno u dorosłych, jak i dzieci) jest to pałeczka okrężnicy, czyli Escherichia coliniewystarczającej higieny, nieprawidłowego podcierania się (od odbytu w stronę cewki moczowej) lub stosunku seksualnego. Na infekcję narażone są szczególnie te osoby, które mają wprowadzony cewnik do pęcherza moczowego.
Zakażenie układu moczowego częściej występuje u kobiet. Ma to związek z budową anatomiczną. Można je podejrzewać, gdy poza częstomoczem obecne są: bolesne parcie na pęcherz, ból brzucha, pieczenie cewki moczowej, ból w okolicy lędźwiowej, wzrost temperatury ciała, złe samopoczucie.
Cukrzyca
Częste oddawanie moczu może być jednym z pierwszych objawów cukrzycy. Najczęściej zwiększona potrzeba korzystania z toalety wynika ze wzmożonego pragnienia, a tym samym konieczności przyjmowania większej ilości płynów. Na skutek podwyższonego poziomu glukozy inaczej pracują także nerki. Cukrzyca może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
Łagodny rozrost gruczołu krokowego
Z częstym oddawaniem moczu wiąże się łagodny rozrost gruczołu krokowego, czyli prostaty. Jest to narząd występujący tylko u mężczyzn. U większości panów dochodzi do jego powiększania się wraz z wiekiem. Wówczas pojawiają się charakterystyczne objawy: trudności z utrzymaniem moczu, gwałtowne parcie na pęcherz, ból w czasie oddawania moczu, osłabienie strumienia moczu. Częstomocz występuje nie tylko w dzień, ale także w nocy (mężczyzna może wstawać z łóżka nawet kilka razy w ciągu nocy).
Choroby pęcherza moczowego
Za częstomocz odpowiadają też inne choroby układu moczowego – głównie te związane ze samym pęcherzem. Może to być m.in. nadreaktywność tego narządu, czyli zaburzenie funkcji mięśni. Wówczas pojawia się nagła potrzeba oddania moczu, nawet gdy pęcherz nie jest całkowicie wypełniony.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Do lekarza należy udać się zawsze, gdy problem zostanie zauważony. Niekiedy jest to pierwszy lub jedyny objaw choroby. Dlatego konieczne jest wykonanie badań oraz wdrożenie leczenia. Konsultacja lekarska jest potrzebna niezwłocznie, gdy razem z częstomoczem występuje gorączka, znaczne pogorszenie samopoczucia, krew w moczu.
W większości przypadków częste oddawanie moczu można wyleczyć. Nie można jednak ignorować tego objawu. Ważne jest obserwowanie swojego organizmu i zwracanie uwagi na nieprawidłowości. Szanse na powodzenie terapii wzrastają, gdy rozpocznie się ona odpowiednio wcześnie.
Źródła:
- V. Bochniewska, A. Jung, J. Żuber, Zakażenia układu moczowego u dzieci, “Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2012, t. 8, nr 1, s. 12–22.
- R. Szczęch, K. Narkiewicz, Łagodny rozrost prostaty, “Choroby Serca i Naczyń” 2009, t. 6, nr 1, s. 47–48.
- S. Wroński, P. Radziszewski, D. Lewczak, Pęcherz nadreaktywny i naglące nietrzymanie moczu - choroba jednostki czy choroba społeczeństwa. Etiologia i leczenie, “Przegląd Urologiczny” 2015, nr 5 http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2039 (dostęp 28.05.2021).
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Ostatnia aktualizacja [25.11.2024]